Ružomberský hlas
  • Štvrtok 28. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (mpr, foto msú) - Vo štvrtok 28. apríla bola na chodby mestského úradu nainštalovaná výstava, ktorá približuje život, dielo a najmä posolstvo Ignazia Siloneho, jedného z najprekladanejších talianskych spisovateľov vôbec. Výstava poukazuje na mnohé paralely osudov postáv, o ktorých písal, so životom ľudí v Liptove, Kysuciach a na Orave v prvej polovici 20. storočia. Výstavu svojim príhovorom otvoril primátor mesta Igor Čombor, riaditeľka Talianského inštitútu v Bratislave Antonia Grande, kurátorka výstavy Rosangela Libertini a hudobný doprovod zabezpečil Martin Papčo z Katolíckej univerzity. Výstava Hlas toho, kto nemá hlas bude prístupná verejnosti v čase úradných hodín mestského úradu do konca mája. V prípade záujmu o výklad je možné kontaktovať kurátorku výstavy na emailovej adrese rosangela.libertini@ku.sk
Zámerom výstavy Hlas toho, kto nemá hlas je predstaviť Ružomberčanom život, dielo a najmä posolstvo Ignazia Siloneho, jedného z najprekladanejších talianskych spisovateľov vôbec, a zároveň tak poukázať na mnohé (pre tunajších ľudí azda prekvapujúce) paralely osudov postáv, o ktorých písal, so životom ľudí v Liptove, Kysuciach a na Orave v prvej polovici 20. storočia.
Ignazio Silone sa narodil 1. mája 1900 v hornatom regióne stredného Talianska, v Abruzze. Šlo o pomerne chudobný kraj, prakticky bez rozvinutého priemyslu, s vysokou mierou alkoholizmu, nevzdelanosťou širokých vrstiev spoločnosti, nedostatkom inteligencie, malým počtom učiteľov, kňazov, spisovateľov a ďalších verejných činiteľov usilujúcich sa o kultúrny a spoločenský rozvoj. Obyvatelia Abruzza žili v úzkej spätosti s týmto krajom, chovali ovce, kozy, kravy, pestovali pšenicu a vinič. Kvôli nedostatku obživy boli však tiež nútení v mnohých prípadoch hľadať si prácu v bohatšej Európe a zámorí. Išlo o presvedčených katolíkov, sedliacky opatrných a rezervovaných voči novej politike. Častým bolo násilie páchané bohatými a mocnými na svojich chudobnejších spoluobčanoch.
Ignazio Silone všetko z uvedeného odmalička zažíval a sledoval. Počas náhleho a silného zemetrasenia v roku 1915 prišiel o celú svoju rodinu. Jeho túžba po spravodlivosti ho viedla k založeniu Komunistickej strany Talianska. Keď však po niekoľkých rokoch na základe vlastnej skúsenosti v Moskve zistil, aká je komunistická realita, zo strany odišiel. Kvôli tomu ľavicová inteligencia v Taliansku i zahraničí o ňom takmer úplne mlčala i mlčí.
Ignazio Silone sa postupom času, svojim verejným angažovaním i spisovateľskou tvorbou stal hlasom chudobných svojej krajiny a odporcom akýchkoľvek diktatúr.
Nielen, ale aj preto, že doteraz neexistuje slovenský ani český preklad žiadneho Siloneho textu, kurátori výstavy Hlas toho, kto nemá hlas by radi prostredníctvom výstavných panelov s fotografiami a literárnymi úryvkami inštalovanými v priestoroch Mestského úradu Ružomberok priblížili tunajším ľuďom posolstvo Ignazia Siloneho.
Podujatie je realizované v spolupráci a s podporou Mesta Ružomberok, Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave a Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Vyhľadávanie

Štvrtok 28. marec 2024
0:0:0
Online: