Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto archív) - Súkromná základná umelecká škola ľudového tanca a hudby existovala v zriaďovateľskej pôsobnosti Igora Littvu od septembra 2008. V súčasnosti sa jej zriaďovateľom stáva Mesto Ružomberok. K založeniu školy I. Littvu motivovala najmä obava, že sa naše kultúrne bohatstvo vytratí: „Sám seba som sa pýtal, čo bude o ďalších dvadsaťpäť rokov. Ak neexistuje prirodzené preberanie tradícií, je nutné, aby rodinu, lokálne spoločenstvo zastúpila vzdelávacia inštitúcia. Začal som sa preto zaoberať myšlienkou založenia súkromnej základnej umeleckej školy, ktorá by bola zameraná regionálne a mohla by zmierniť vytrácanie kultúrneho bohatstva v našom okrese.“ S touto myšlienkou sa v tom čase stotožnil aj Výkonný výbor Folklórneho súboru Liptov, ktorý sa rozhodol poskytnúť škole priestory.
Jasný zámer
„Moja prvá cesta smerovala za známym etnológom v oblasti detského folklóru, Klimentom Ondrejkom. Po jeho nadšenej reakcii do SZUŠ Vlada Urbana v Košiciach, ktorý sa ako prvý pokúšal smerovať vzdelávanie v umeleckej škole špeciálnejšie k ľudovému tancu na Slovensku. Navštívil som aj ďalšie základné umelecké školy,“ hovorí o začiatkoch I. Littva. Podľa jeho slov, hľadanie filozofie a zamerania školy pri jej zdôvodňovaní pre Ministerstvo školstva Slovenskej republiky nebolo zložité, keďže zámer bol zrejmý: „A tak, po vybavení potrebných dokumentov z rôznych inštitúcií, začala od 1. septembra 2008 v Ružomberku pôsobiť Súkromná základná umelecká škola ľudového tanca a hudby s tanečným a hudobným odborom.“
Náročné začiatky
Hneď po prvom roku pôsobenia však bolo zrejmé, že napĺňať stanovené ciele podľa schválených učebných osnov pre základné umelecké školy nebude jednoduché. „V prípade školy zameranej na ľudovú kultúru daného regiónu sa žiada väčšia prepojenosť odborov, väčšia dotácia hodín k informáciám o vlastnom regióne, nie až také potrebné sú hodiny kreatívneho tanca. Po viacerých konzultáciách na niektorých univerzitách sme požiadali o experimentálne overovanie nového tanečno-hudobného odboru regionálnej ľudovej kultúry, ktorý bol odsúhlasený,“ objasňuje náročné začiatky I. Littva.
Dva odbory
Škola teda začala vyučovať podľa vlastného vzdelávacieho programu „Pieseň Liptova“ v dvoch odboroch: tanečno – hudobnom odbore regionálnej ľudovej kultúry a hudobnom odbore. V prvom menovanom sa vyučuje predovšetkým ľudový a klasický tanec tak, aby boli absolventi pripravení na skúšky na tanečné konzervatórium. Okrem toho majú hodiny hlasovej prípravy a regionálnej výchovy. Zoznamujú sa so základmi hry na šesťdierkovej pastierskej píšťalke a so základmi hudobnej teórie. V hudobnom odbore sa vyučuje hra na ľudových hudobných nástrojoch, ktoré patrili do ľudových hudobných zoskupení v Liptove, alebo ako sólové nástroje, ľudový spev. Súčasťou odboru je predmet ľudové aerofóny, kde sa žiaci počas štúdia stretnú s hrou na viacerých ľudových hudobných nástrojoch patriacich do tejto skupiny, od šesťdierkovej pastierskej píšťalky až po fujaru.
(celý článok nájdete v Ružomberskom hlase č.10/2016)

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: