Ružomberský hlas
  • Utorok 23. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (km, foto sk, og) - Občianske združenie Vzdelávanie umením – EduArt, Mesto Ružomberok, Katolícka univerzita v Ružomberku a Spoločnosť Ježišova v dňoch 9. až 15. júna zorganizovali 1. ročník Týždňa kresťanskej kultúry v Ružomberku. Bohatý program, zameraný na kultúru a kresťanské hodnoty, ktorý sa konal v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity, v ružomberskej synagóge, v kine Kultúra a v Kostole povýšenia Sv. Kríža, oslovil široké spektrum návštevníkov.
Zámerom Týždňa kresťanskej kultúry bolo poukázať na tradíciu kultúry a kresťanských hodnôt v našom meste. Týždeň kresťanskej kultúry bol od začiatku predstavený ako apolitické občianske podujatie, ktorého cieľom je vytvoriť priestor pre verejnú diskusiu o mieste kresťanskej kultúry v dejinách, ale najmä v súčasnom živote mesta Ružomberok a jeho občanov.
Slávnostné otvorenie v priestoroch Univerzitnej knižnice ponúklo pohľad na novú publikáciu Juraja Kuniaka a prof. Jána Kudličku „Rosa Mystika“, ktorej obrazový sprievod dotvárali originálne diela z cyklu Madony (2014-2015). Literárny rozbor diela ponúkla Jana Juhásová. Ukážky z diel predniesla Silvia Kaščáková. Druhá časť programu bola venovaná výstave fotografií a dokumentov o živote rodiny Munkovcov. Výstavu a podujatia, ktoré sa v súvislosti s procesom blahorečenia Munkovcov odohrali, priblížil vicepostulátor Ondrej Gábriš SJ.
V stredu sa dianie presunulo do centra mesta. V synagóge boli pri slávnostnej vernisáži výstavy fotografií Svet očami viery vyhlásení víťazi v jednotlivých kategóriách: sakrálny motív, viera v živote človeka a príroda. Rovnako bola udelená aj Cena primátora mesta, Cena rektora Katolíckej univerzity a Cena spoločnosti Ježišovej. Do súťaže sa zapojilo 33 autorov z celého Slovenska s 335 fotografiami. Odbornej porote predsedal Jozef Sedlák, vedúci ateliéru komunikácie v médiu fotografie na Katedre umeleckej komunikácie FMK UCM v Trnave. Po vernisáži nasledovala dišputa o kresťanskej kultúre za účasti odborníkov z akademického prostredia (Rastislav Adamko, Peter Volek, Katarína Matušková, Edita Príhodová). Ako hosť prijal pozvanie Mons. Marián Gavenda. Pod názvom Kresťanstvo – kultúra – hodnoty hľadali diskutujúci odpovede na otázky: Čo určuje hodnotu umeleckého diela? Existujú kritériá „kresťanskosti“ umenia? Do akej miery je prijateľná myšlienka cenzúry? Podujatie moderoval Stanislav Košč.
Verejná diskusia pokračovala aj v nasledujúci deň. Hlavnou témou bol sakrálny priestor v súčasnej architektúre. Úvod do diskusie, hľadanie odpovede na otázku, čo je sakrálny priestor, predniesol ružomberský architekt Martin Bišťan. Po jeho prezentácii sa zúčastnená diskutujúca odborná a laická verejnosť sústredila na praktickú stránku vzťahov umelec verzus investor, ako aj na definovanie potreby zmien vo vnímaní sakrálneho priestoru a vzdelávania v tejto oblasti.
Piatkový večer kine Kultúra patril gospelovej hudbe. Svoje svedectvo podali ružomberské skupiny Juventus „Oldies“, Stano Košč a Kéfas. Týždeň kresťanskej kultúry ukončil organový recitál v kostole povýšenie Sv. Kríža v podaní Davida di Fiore. Program koncertu pozostával zo skladieb autorov od 17. storočia až po súčasnosť. Po prvýkrát odznela skladba Petra Machajdíka, skomponovaná pre Týždeň kresťanskej kultúry, pod názvom Portus Pacis.
Týždeň kresťanskej kultúry by sa mohol stať tradíciou, ktorá by v meste Ružomberok každoročne v priebehu jedného týždňa skoncentruje viacero podujatí umeleckého charakteru. Prvý ročník ukázal, že určitý záujem o podujatia s hodnotou, zo strany odbornej i laickej verejnosti, určite je.

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Utorok 23. apríl 2024
0:0:0
Online: