Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (rr, mm, foto archív) - Najnovšie číslo Rozhľadov po kultúre a umení, vychádzajúce ako orgán Literárneho klubu ružomberských spisovateľov a Spolku slovenských spisovateľov (KO Žilina), opäť prináša celú škálu zaujímavých tém od autorov z celého Slovenska i zo zahraničia. Česť ilustrovať číslo dostal Čestný občan mesta Ružomberok, akademický maliar žijúci v Mníchve (SRN) Ján Mráz. Z autorov od pera sa ďalej predstavujú napríklad Ján Zambor, Milan Lechan, Marcel Lalkovič, Bohumil Motejlek, Andrea Predajňová, Marián Mydlo, Peter Kučera, Zuzana Hrušková, Michal Daubner, Dominika Straková a ďalší.
Rozhľady prichádzajú s viacerými významnými pôvodnými štúdiami, ktoré obohacujú históriu a kultúru v Ružomberku a aj na Slovensku. Príspevok šéfredaktora Radislava Kenderu je odvážnym porovnávaním miliónového Krakova a autorovho rodiska – mesta Ružomberok. Brilantne sa tejto témy zhostil. Konštatuje, že Krakov je srdcom Poľska a Ružomberok srdcom Slovenska, prirovnáva dve osobnosti Pilsudského a Hlinku a ich význam pre obidva národy, zápis v UNESCO atď. Článok sa nesie v duchu cestopisnej črty – prechádzky po stopách Božích milostí i milosrdenstva – po stopách relikvií svätých a blahoslavených v Krakove i Ružomberku.
Nasleduje pripomienka si Ekumenického stretnutia konaného začiatkom roka v Ružomberku a druhé pokračovanie príspevku Ružomberok – Podsuchá fenomén na literárnej a žurnalistickej mape Slovenska z pera R. A. Ružomberského. V článku Neresť alebo naplnenosť Duchom Svätým Ind o. James Mariakumar SVD poukazuje na problémy doby, ktoré nás vedú k páchaniu zlých skutkov.
Významný priestor je v periodiku venovaný spomienke na vynikajúcu slovenskú osobnosť, básnika, literárneho kritika a historika, esejistu, publicistu a pedagóga, prvého dekana Filozofickej fakulty KU v Ružomberku Imricha Vaška (výročie nedožitých osemdesiatin). K spomínajúcim sa zaradili viacerí autori.
Fenomén milosrdenstva v kontexte dejín filozofie je príspevok z dielne kresťanského filozofa Ivana Ondrášika. Predstavujú sa aj ďalší autori – Bohumil Motejlek s fejtónom Geniálny nápad, Marián Mydlo s kolážou retrospektívy a súčasnosti pod názvom Mikulov 1970 a Pálavská revolta 2015, alebo Marcel Lalkovič, ktorý si v príspevku Quo vadis televízia?, berie na paškál deformáciu verejnoprávnej i súkromných televíznych staníc. V čísle nájdeme aj rozhovor Zuzany Hruškovej s Michalom Daubnerom. Ukrýva sa pod titulom Som kultúrny všežravec – ako to vidí Michal Daubner. V rubrike Predstavujeme, sa tentoraz ocitla výtvarníčka a poetka Janka Srnková.
(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.15/2016)

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: