Ružomberský hlas
  • Sobota 27. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (js, foto rkhlas) - Od novembra 2015 pôsobí na oddelení verejného obstarávania a nákupu mestského úradu Gabriela Demčáková. Prešla z prostredia cestovného ruchu a kultúry do diametrálne odlišnej agendy. Aký objem financií má takpovediac pod palcom, aká je jej náplň práce a či mesto využíva moderné prvky vo verejnom obstarávaní, boli otázky, ktoré sme G. Demčákovej položili. Začnime vaším nástupom na oddelenie: „Oslovil ma prednosta a bol to pre mňa šok a zároveň obrovská výzva. Skok do neznáma a nesmierne náročnej agendy. Povedala som si, že človek občas musí vyjsť z komfortnej zóny, posunúť sa ďalej. Na začiatku som sa musela prehrýzť odbornými termínmi, komplikovaným zákonom a zvládnuť základné procesy. Absolvovala som náročný kurz so skúsenou lektorkou a šla som na to. Keď som si myslela, že základy som zvládla, v parlamente prijali nový zákon o verejnom obstarávaní a kolobeh sa opakuje.“
V súčasnosti je pre ňu najnáročnejšie neustále študovanie odbornej literatúry, usmernení od Úradu pre verejné obstarávanie, sledovanie trendov a riešení rozmanitých problémov. „Každá zákazka je jedinečná. Zákon má svoje tajomstvá a záleží na každom slove. Som vďačná, že pri tejto práci stretávam ľudí, ktorí sa agende dlhodobo venujú a sú ochotní sa o skúsenosti a vedomosti podeliť,“ podotkla G. Demčáková.
Plán verejného obstarávania nadväzuje na schválený rozpočet mesta. Spolu s vypracovaním plánu plní aj ďalšie úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona. Poskytuje tiež metodické poradenstvo pre zamestnancov radnice v oblasti verejného obstarávania, analýzy, obstarávanie tovarov a služieb prostredníctvom elektronického trhoviska a samostatnú odbornú prácu vo verejnom obstarávaní. „Keďže mesto má najviac zákaziek s nízkou hodnotou, najčastejšie sa venujem obstarávaniu stavebných prác, tovarov a služieb postupom uvedeným v internom predpise Smernica pre postup zadávania zákaziek s nízkou hodnotou. Zákon striktne neprikazuje verejnému obstarávateľovi použitie elektronickej aukcie pri týchto zákazkách,“ reagovala na otázku, prečo mesto nevyužíva elektronické aukcie tak často ako v minulosti.
Od začiatku roka mesto obstaralo komodity v hodnote 1,1 milióna eur. Väčšinou išlo o zákazky s nízkou hodnotou, zopakovala. V roku 2015 mesto obstaralo zákazky za 2,6 milióna eur. K tejto sume je potrebné počítať výdavky s predpokladanou hodnotou nižšou ako podlimitné zákazky, teda do 1 000 eur bez DPH a potraviny do 40 000 eur bez DPH. Takýchto zákaziek bolo 103, pridala na ilustráciu. Z celkového počtu minuloročných zákaziek bolo 13 podlimitných zákaziek bez využitia elektronického trhoviska (elektronické aukcie), pri siedmych využilo mesto elektronické trhovisko a 103 zákaziek bolo zadávaných podľa zákona o verejnom obstarávaní."
(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.16/2016)

Vyhľadávanie

Sobota 27. apríl 2024
0:0:0
Online: