Ružomberský hlas
  • Štvrtok 25. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (mim, foto rkhlas) - Takmer do konca novembra si môžete v Galérii Ľudovíta Fullu prezrieť výstavu diel viacerých autorov, ktoré vznikli počas ich umeleckej rezidencie. Diela vznikli na konci augusta, vernisáž bola 29. septembra. Vytvorené na Slovensku – to je názov projektu, ktorého druhý ročník sa konal v ružomberskej Galérii Ľudovíta Fullu. „Za projektom stoja výtvarníčky Nina Šošková a Lenka Sršňová. Prvý ročník bol v Čičmanoch, odkiaľ pochádza Nina Šošková, druhý ročník sa prirodzene presunul do Ružomberka – rodiska Lenky Sršňovej,“ na úvod vernisáže vysvetlila správkyňa Galéria Ľudovíta Fullu a zároveň kurátorka výstavy Zuzana Gažíková. Projekt Vytvorené na Slovensku má poukazovať na tradíciu, nadväzovať na ňu, efektívne s ňou pracovať bez prvoplánových odkazov. Prináša prvky našej kultúrnej tradície novým spôsobom a inšpirácie vychádzajúce z folklóru mení do inej, modernej, atraktívne j podoby.
Nadchli sa aj ďalší
Diela, ktoré sú v galérii v tomto čase vystavené, vznikli počas predĺženého víkendu na konci augusta, kedy sa umelci v Ružomberku zúčastnili na rezidenčnom pobyte: „Bolo to najskôr osem umelcov a dve študentky, no pre projekt sa spontánne nadchli ďalší dvaja autori, ktorí sa pridali a zapojili,“ povedala Z. Gažíková. A tak za Vytvorené na Slovensku sa podpísali umelci: Eva Činčalová, Simona Janišová, Ondrej Jób, Zuzana Liptáková, Peter Machajdík, Branislav Matis, Martin Popovič, Paulína Rypáková Varregn, Nina Šošková, Lenka Sršňová a študentky Monika Pekná a Jana Vaterková.
Viac druhov umenia
Podľa slov kurátorky výstavy Z. Gažíkovej, bol projekt výnimočný aj tým, že sa do neho zapojili umelci z rôznych oblastí tvorby: „Neboli to len výtvarníci, ale aj dizajnéri a hudobník, ktorí sa ponorili do tvorby Ľudovíta Fullu. Získané inšpirácie pretlmočili každý svojím spôsobom.“
Výstava tak ukazuje výsledky ich tvorby. Podľa Z. Gažíkovej, je dôkazom nielen toho, že Ľudovít Fulla je inšpiratívny autor, ale je tiež výsledkom snahy nadväzovať na kvalitu v slovenskom umení a zachovávať kultúrnu kontinuitu. Ak máte záujem si diela spomínaných autorov pozrieť, môžete tak urobiť do 27. novembra. Vstupné na výstavu je 1,70 eur.
Z postrehov autorov pri tvorbe
Paulína Rypáková: „Keď som prechádzala galériou pomedzi Fullove obrazy, veľmi ma oslovil obraz Zima za mestom (1960). Je na ňom kombinácia dvoch prvkov, ktoré mi veľmi imponujú a sú typické aj pre moju tvorbu – krajina a geometrické tvary. Domčeky, kôlne alebo kostol ako polygonálne tvary zasadené= do krajiny ma hneď očarili, použila som ich aj v mojej kolekcii malieb a grafík, ladených do odtieňov modrej, zelenej a červenej.“
Simona Janišová: „Majolikový džbán vytvorený na hrnčiarskom kruhu sa vo svete Fullovho zátišia mení na asymetrický, takmer abstraktný tvar. Môžeme sa len domnievať, že zobrazený predmet bola pôvodne rotačná a pravidelná nádoba. Tento džbán som sa rozhodla zhmotniť prostredníctvom porcelánu a prinavrátiť mu pôvodnú funkčnosť keramickej nádoby. Mojím cieľom bolo zachovať pôvodnú deformáciu a farebnosť, ktorú mu vtlačil Fulla svojím maliarskym rukopisom.“
Eva Činčalová: „Inšpiráciu pre svoje dielo som našla v akvareli Ľudovíta Fullu Nevesta. V súčasnosti sa venujem malým formátom a predovšetkým akvarelu, preto bolo toto dielo pre mňa najzaujímavejším a momentálne najaktuálnejším z jeho tvorby. Nevesta, pôvodne formát 25,5 x 16 cm sa v mojom prevedení zmení na monumentálnu inštaláciu. Dielo som dekonštruovala a vytvorila akýsi tangram zo samostatných formátov. Geometrické tvary, maliarske plátna, budem skladať priamo na stenu galérie a zo surových plátien vytvorím ikonickú monochromatickú nevestu, ktorá bola pôvodne malým plnofarebným akvarelom. Výrazná, miestami až rozprávková farebnosť jeho diela, bude v mojej inštalácii absolútne popretá. Podstatou mojej nevesty bude vzájomné fungovanie čistých geometrických tvarov a bezfarebnosti.“

Vyhľadávanie

Štvrtok 25. apríl 2024
0:0:0
Online: