Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (mim, foto rkhlas) - Ružomberskí dôchodcovia už druhý rok zbierajú gombíky. Pripravili z nich už druhú výstavu a uchádzali sa o zápis do Slovenskej knihy rekordov. To sa im minulý pondelok aj podarilo. Zaujímavý nápad má na svedomí Ján Binder z Mestskej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska v Ružomberku. Na vernisáži druhého ročníka výstavy nainštalovaných gombíkov zopakoval základnú myšlienku zbierania gombíkov: „Jeden gombík neznamená nič, ale ak sa ich spojí viac dokopy, môžu vytvoriť krásne a zaujímavé dielo. Presne tak ako jeden človek je málo, no v spojení s ostatnými je silnejší pre dobré veci, ktoré môžu robiť spoločne a majú tak väčšiu váhu. Ak jeden zapnutý gombík na kabáte dodá človeku v zime trochu tepla, tak 6 zapnutých gombíkov poskytne tepla oveľa viac. Takto by sa malo prenášať aj ľudské teplo.“
Umenie z gombíka
Kurátorom výstavy bol Igor Čombor, primátor mesta. Pri jej otvorení ocenil zberateľskú aktivitu Jána Bindera: „Zberateľstvo je niečo, čo k životu patrí – zbierajú sa známky, mince, pohľadnice, čokoľvek, čo zberateľovi robí radosť a zaujíma ho. Gombík je užitočná, všedná vec, ale môže z nej vzniknúť umenie. Zbieranie gombíkov je však samostatná zberateľská kapitola, no nie všade sa nájde taký zberateľ, ktorý dosiahne výsledky, aké tu máme dnes možnosť obdivovať. Fandím mu, aby ho táto zberateľská aktivita neopustila a aby táto výstava nebola posledná.“
Uchádzať sa ešte o viac
V rámci otvorenia výstavy bol plánovaný aj pokus o zápis zbierky gombíkov do Slovenskej knihy rekordov. Tento pokus sa vydaril a komisár zo Slovenskej knihy rekordov mestskej Jednote dôchodcov vystavil a odovzdal certifikát, ktorý potvrdzuje, že v našom meste je zapísaný zaujímavý slovenský rekord – najväčšia zbierka gombíkov – presne 33 tisíc 122 kusov. Zároveň prisľúbil, že zistí, aké šance by boli pri prípadnom budúcom uchádzaní sa do zápisu do Guinessovej knihy rekordov.
Iná podoba gombíkov
Ak by ste si mysleli, že táto úctyhodná zbierka je iba nahromadené množstvo gombíkov, boli by ste na omyle. Šikovné dôchodkyne ich totiž postupne pretvorili do inej podoby – na výstave bolo možné vidieť gombíky našité na dáždnikoch, obrúskoch, drobnom oblečení, nasypané ako dekorácie vo fľašiach a v mnohých ďalších prevedeniach. V rôznych farbách, rôznych veľkostiach, z rôznych materiálov. A veru, bolo na čom oči nechať. V rámci výstavy gombíkov bol zverejnený aj zoznam darcov, ktorí prispeli k tejto niekoľko desaťtisícovej zbierke gombíkov.
Prejav bohatstva
Dnes sa nám taká vec ako gombík zdá byť možno obyčajnou, bežnou záležitosťou, no kedysi bol gombík prejavom bohatstva. Nemal vždy praktickú funkciu, ako je tomu dnes, bol skôr ozdobou u ľudí z vyššie postavených vrstiev. Jeho história siaha až do obdobia 2800 – 2600 rokov pred Kristom do oblasti rieky Indus. U nás – na Veľkej Morave - sa gombík objavil koncom 8. storočia ako malý guľovitý prívesok. Zhotovoval sa zo zlata, striebra, medeného plechu alebo zo skla – sklenené boli najvzácnejšie. Gombíky boli rôzne zdobené, napríklad sklíčkami či tepanou výzdobou v podobe zvieratiek. Najskôr boli len šperkami, až neskôr začali plniť funkciu spínadiel.
Výstavu ste si mohli pozrieť v Sieni slávy Kultúrneho domu Andreja Hlinku.

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: