AKÝ BOL ROK 2016 V RUŽOMBERKU? (VŠETKO PODSTATNÉ V JEDNOM ČLÁNKU)
Nedeľa 27. máj 2018,
celkovo: 11434187 čitateľov
online: 20 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. máj 2018 | 10:25
Medvediu cestu v Hrabove (zážitkovú náučnú trasu) slávnostne otvoria tento štvrtok 24. mája o 10:00.
21. máj 2018 | 10:24
Futbalisti MFK Ružomberok hanebne prehrali vo Fortuna lige doma s DAC Dunajská Streda 0:4.
21. máj 2018 | 10:23
Ružomberský jarmok 1. a 2. júna ponúkne aj vystúpenia skupín Hex, Vidiek, Maxim Turbulenc, Ine Kafé čí Horkýže Slíže.
10. máj 2018 | 12:47
Najbližšie rokovanie Mestského zastupiteľstva v Ružomberku bude v stredu 16. mája od 8:00 vo Veľkej zasadačke MsÚ.
10. máj 2018 | 12:46
Schváleným kandidátom na rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku sa stal Jaroslav Demko.
aktuálne číslo: 2018 / 09 (4. máj 2018)
anketa
Z ktorého ružomberského podniku vám najviac chutí pizza?
Concordia
[128h:31%]
U Taliana
[109h:26%]
Camino
[59h:14%]
San Angello
[14h:3%]
California
[16h:4%]
Café Efekt
[21h:5%]
Koloseum
[5h:1%]
Bella
[13h:3%]
Laverna
[3h:1%]
Duo Grande
[25h:6%]
celkovo hlasujúcich: 417
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453AKÝ BOL ROK 2016 V RUŽOMBERKU? (VŠETKO PODSTATNÉ V JEDNOM ČLÁNKU)

30. december 2016 | 13:04 | 2119TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (md, ilustračné foto Roman Šimalčík) - Práve koncom kalendárneho roka si azda najlepšie uvedomujeme, ako rýchlo plynie čas, ale aj náš život... Dovoľte nám teda v samotnom závere ďalšieho roku – 2016 – deň pred Silvestrom, obzrieť sa za tým, aký bol tento kalendárny rok, a čo dôležité priniesol pre život v Ružomberku, ale aj v dolnom Liptove. Pripomeňme si spoločne najvýznamnejšie medzníky uplynulých 12 mesiacov. Prinášame vám všetko podstatné a dôležité, čo sa v našom meste a okrese udialo v končiacom sa kalendárnom roku. O udalostiach, ktoré nájdete v nasledujúcich riadkoch, sme vás informovali v 24 vydaniach Ružomberského hlasu po celý rok...

JANUÁR
K 1. januáru 2016 mal Ružomberok 28 565 obyvateľov, čo bolo o viac ako 300 menej ako v rovnakom období minulého roka.
Pavol Ivan a vedenie mesta slávnostne prestrihli pásku na Detskom a športovom centre Filipko na Bystrickej ceste, kde sa nachádza kaviareň, reštaurácia, pobočka mestskej knižnice a interiérové ihrisko pre deti.
Stredisko Malinô Brdo-Ružomberok oficiálne otvorilo zimnú sezónu 5. januára, počas prvého víkendu zaznamenalo návštevnosť 2 000 ľudí.
Basketbalistky MBK Ružomberok po výhre na palubovke VŠ Praha 68:61 postúpili do záverečného turnaja Final Four Stredoeurópskej ligy CEWL.
Aj s účasťou približne 50 fanúšikov Ruže dokázali hráčky MBK Ružomberok vyhrať v Piešťanoch v zápase extraligy 61:52.
Supermarket Hypernova koncom januára v Ružomberku skončil, na jeho mieste bolo avizované otvorenie prevádzky slovenského obchodu Hobbi.
Hostí Mestského plesu očarilo podávané menu, zložené z liptovskej kuchyne, ako aj pripravený program, ktorý bol v réžii Kultúrneho domu Andreja Hlinku.

FEBRUÁR
Redakcia RH upozornila na absenciu strediska Malinô Brdo-Ružomberok v snehových správach RTVS, Joj a Markízy; po našom príspevku na titulke sa situácia okamžite zmenila v RTVS.
Predstavenia v kine Kultúra si počas roku 2015 pozrelo rekordných 44 tisíc divákov; bolo teda už siedmy rok po sebe lídrom v návštevnosti aj tržbách medzi jednosálovými kinami na Slovensku.
Premiér Robert Fico na rokovaní s primátorom Igorom Čomborom v Bratislave opätovne podporil výstavbu rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice do Ružomberka.
Po výhre nad rumunským celkom CSU Alba Iulia 82:63 postúpili basketbalistky MBK Ružomberok do Final Four Stredoeurópskej ligy z prvého miesta.
Futbalový klub MFK Ružomberok predstavil dokončené útroby východnej tribúny, ktoré spĺňajú najvyššie európske parametre.
Radnica avizovala spustenie bezplatnej WiFi zóny v osade UNESCO Vlkolínec.
Na návrh primátora Igora Čombora schválili poslanci MsZ udelenie Ceny mesta Ružomberok pre Milana Mojša, Jána Kudličku a Jozefa Kariku.
Najlepšou športovkyňou Ružomberka za rok 2015 sa v tradičnej ankete stala kapitánka basketbalistiek MBK Ružomberok Zuzana Lázárová.

MAREC
Parlamentné voľby v meste Ružomberok vyhral Smer (26%) pred OĽaNO (13), SaS (12), SNS (10), ĽSNS (10) a KDH (8).
Najviac preferenčných hlasov spomedzi obyvateľov okresu dostal v parlamentných voľbách Michal Slašťan (2 689, KDH), ďalej nasledovali Ľudovít Beťko (2 112, SaS), Dušan Lauko (1 840, SNS), Michal Buchta (1 817, ĽSNS) a Marián Sičák (1 453, OĽaNO).
Minister obrany Martin Glváč odovzdal Rád generála Goliana primátorovi Ružomberka Igorovi Čomborovi.
Mesto Ružomberok informovalo, že v uplynulom období sa mu podarilo získať z eurofondov približne 800 tisíc eur, najviac z toho na modernizáciu verejného osvetlenia.
Kultúrny dom Andreja Hlinku oslávil 20. výročie vzniku na čele so svojim zakladajúcim riaditeľom Jánom Pavlíkom, pri tejto príležitosti pripravil sériu pozoruhodných kultúrnych podujatí.
V prvom stretnutí jarnej časti Fortuna ligy vyhrali futbalisti MFK Ružomberok pod Čebraťom nad Spartakom Myjava 1:0 gólom Lačného.
Ružomberským basketbalistkám sa aj druhýkrát v sezóne podarilo zdolať silné Piešťanské Čajky, v Koniarni triumfovali pred 900 divákmi 80:71.
Spoločnosti Titan Tatraplast a Cipi už investovali do rozvoja svojich prevádzok na Bystrickej ceste v Ružomberku približne tri milióny eur.
V ružomberskej Koniarni vyvrcholil záverečný turnaj Stredoeurópskej ligy žien (CEWL) v basketbale, hráčky MBK Ružomberok pod dvoch prehrách s Viedňou a Trutnovom obsadili konečné 4. miesto.

APRÍL
Mestské zastupiteľstvo v Ružomberku na návrh primátora Igor Čombora jednohlasne schválilo udelenie čestného občianstva mesta pre bývalého rektora Katolíckej univerzity prof. Tadeusza Zasepu.
Medzinárodné súťaže v štandardných a latinskoamerických tancoch prilákali do Koniarne približne 3 500 divákov.
Význam v živote človeka majú len viera a dobro, povedal to v rozhovore pre Ružomberský hlas nominant Nobelovej ceny Tadeusz Zasepa.
Futbalisti MFK Ružomberok porazili aj druhý Spartak – Trnavu zdolali pod Čebraťom 3:1 pred takmer tritisíc divákmi, gólmi Zošáka, J. Masla a Lačného.
Medzi najkrajšie kalendáre Slovenska 2016 sa dostali aj autorské dielo Ľubomíra Schmidu a kalendár Mondi SCP Ružomberok.
Futbalisti MFK Ružomberok ukončili svoju púť národným pohárom v semifinále, keď v dvojzápase podľahli majstrovi AS Trenčín 1:5 a 0:1.
Basketbalistky MBK Ružomberok zakončili extraligovú sezónu ziskom bronzovej medaily, keď dokázali v súboji o 3. miesto vyhrať nad Šamorínom hladko 3:0 na zápasy.
Priemerná návštevnosť na extraligových zápasoch MBK Ružomberok dosiahla v sezóne 2015/2016 až 717 divákov, čo je najviac spomedzi všetkých družstiev súťaže.

MÁJ
Radnica inštalovala za farským kostolom pri Mauzóleu A. Hlinku niekoľko kamier, pripojených na mestskú políciu; majú nepretržite monitorovať priestor, kde často dochádza k priestupkom zo strany mládeže.
Mesto avizovalo, že nechá po archeologickom prieskume opraviť vzácny stĺp so sochou Panny Márie z 19. storočia, ktorý sa nachádza pred budovou radnice.
Okres Ružomberok mal v roku 2015 takmer 100 tisíc ubytovaných návštevníkov.
Študentský časopis žurnalistiky na Katolíckej univerzite – Zumag – sa stal najlepším univerzitným periodikom na Slovensku.
V hodnotení spokojnosti pacientov zdravotnej poisťovne Dôvera skončila ÚVN SNP Ružomberok na prvom mieste medzi fakultnými nemocnicami.
Poslanci mestského zastupiteľstva neschválili predaj 1 015 m2 (pod benzínkou, pri bývalej Hypernove) pre spoločnosť Europetrol.
Papierne Mondi SCP Ružomberok avizovali, že projekty na zlepšenie životného prostredia v regióne dolného Liptova podporia sumou 50 tisíc eur.
Aktivisti odovzdali mestskému úradu petíciu proti hazardným hrám v Ružomberku, pod ktorú sa podpísalo takmer 11 tisíc ľudí.
V krátkom čase odišli na druhý svet traja verejnosti známi ľudia – bývalý starosta Liptovských Revúc Ján Borovský, bývalý poslanec a neskôr novinár Jozef Milan, a aktívny lyžiar, milovník prírody a značkár cyklotrás Igor Štreit.
V Ružomberku sa premiérovo uskutočnil Týždeň kresťanskej kultúry, ktorý tvorila séria mnohých podujatí a aktivít pre verejnosť na rôznych miestach mesta.

JÚN
V lokalite na Vlkolínskych lúkach pod Sidorovom otvorili kontaktnú Mini ZOO Sidorovo, kde mohli návštevníci vidieť viacero druhov zvierat.
Radnica vydala maľovanú mapu Ružomberka, na ktorej sú zaznačené zaujímavosti a atrakcie mesta.
V záverečnom zápase futbalovej Fortuna ligy vyhrali hráči MFK Ružomberok doma nad Dunajskou Stredou 3:0 po góloch Ďubeka, Lačného a Zošáka.
Stovky ľudí sa aktívne zúčastnili na otvorení najväčšej atrakcie roku 2016 v Ružomberskom okrese – CykloKorytničky, trasy pre cyklistov po zrenovovanej ceste bývalej úzkorozchodnej železničky, ktorá bola z mesta do Korytnice dlhá približne 23 km.
Jubilejný 30. ročník Ružomberského jarmoku, ktorého hlavnými hudobnými hviezdami boli Peter Nagy, Kollárovci a Horkýže Slíže, si podľa oficiálnych údajov nenechalo ujsť približne 15 tisíc ľudí.
Na mieste bývalej Hypernovy otvoril svoje brány nový slovenský supermarket Hobbi.
Na 24. celoslovenskom sneme sa v Ružomberku zišli delegáti Kresťanskodemokratického hnutia; zvolili si nového predsedu Alojza Hlinu.
Ružomberská speváčka Kristína Debnárová vyhrala uznávanú spevácku súťaž Malokarpatský slávik.
„Ďakujeme, Ružomberok, bol si najlepší,“ týmito slovami sa lúčili účastníci 43. ročníka Celoslovenského stretnutia novinárov, ktoré bolo v našom meste.
Dorastenci MFK Ružomberok uspeli v baráži o účasť v najvyššej súťaži a po výhre nad Popradom 3:0 sa po roku vrátili do 1. ligy.
Redakcia RH upozornila na fakt, že jedinú v dolnom Liptove plnenú minerálnu vodu Korytnica nenájdete na pultoch supermarketov v Ružomberku.
Novou posilou basketbalistiek MBK Ružomberok sa stala Kanaďanka Taijah Campbellová.
Vedenie MFK Ružomberok informovalo, že v uplynulom období aj vďaka vládnej pomoci preinvestovali v rámci skvalitnenia podmienok klubu 4,6 milióna eur.

JÚL
„Do očí mi nikto nepovedal ani jediné slovko, či končím, alebo pokračujem, chcel som zostať v Ružomberku,“ povedal redakcii v rozhovore dlhoročný hráč, kapitán a opora futbalistov MFK Štefan Zošák po odchode z klubu.
Šiesty ročník Liptovského vínneho festivalu v Lúčkach prilákal do kúpeľného areálu stovky ľudí a viac ako 10 kvalitných značiek slovenského vína.
Mesto Ružomberok spustilo letnú reklamnú kampaň, zameranú na prilákanie návštevníkov; v regióne rozmiestnilo mnoho pútačov s najväčšími lákadlami cestovného ruchu.
Vodárenská spoločnosť Ružomberok ukončila významný projekt kanalizácie Liptovských Sliačov, Liptovskej Teplej a časti mesta za približne 10 miliónov eur.
Kultúrny dom Andreja Hlinku avizoval lepšie dosiahnuté výsledky ako v minulom roku, lákadlom pre návštevníkov je podľa slov riaditeľa J. Pavlíka najmä zrekonštruovaná synagóga.
15. júla tragicky zahynul viceprimátor Ružomberka a poslanec mestského zastupiteľstva Oldrich Lauko.
Redakcia RH predstavila 5 tipov na jednodňovú dovolenku v Ružomberku, v ponuke figurujú Historické centrum Ružomberka, Kalvária, Vlkolínec, Čutkovo a Hrabovo-Malinô Brdo.
Novým riaditeľom Štátneho fondu rozvoja bývania sa stal Ružomberčan a poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Kurňavka.
Ružomberský hlas po dvoch rokoch ukončil spoluprácu s futbalovým klubom TJ Máj Černová.

AUGUST
Slávnostne otvorili nový náučný chodník Čutkovská dolina – Známa i Neznáma.
Organizátori Belanských gancov potvrdili, že na tohtoročnom podujatí vydali takmer 1 000 porcií halušiek pre verejnosť.
Novým poslancom po zosnulom Oldrichovi Laukovi sa stal Roman Zach, ktorý sa zároveň začlenil v MsZ do Klubu primátora.
V atraktívnom zápase Fortuna ligy zdolali futbalisti MFK Ružomberok pred takmer tritisíc divákmi pod Čebraťom Slovan Bratislava 3:2 po góloch J. Masla a dvojnásobnom zásahu Mareša.
Kapitánka basketbalového Ružomberka v čase víťazstva Ruže v Eurolige (1999 a 2000) a legenda podkošového športu v meste Iveta Bieliková si pripomenula významné životné jubileum 50 rokov.

SEPTEMBER
Primátor Igor Čombor a koncesionár Jozef Horváth slávnostne prestrihli pásku na nádherne zrekonštruovanom Zimnom štadióne S. Mikitu, ktorý sa dočkal obnovy vďaka investícii za asi milión eur.
Novým riaditeľom ružomberskej nemocnice sa stal Peter Rendek.
Najkrajší darček k 70. narodeninám hlásateľa a spolupracovníka RH Mariusa Korčáka mu dali hráči MFK Ružomberok, ktorí vyhrali v lige nad Michalovcami 4:0.
Po dlhých rokoch sa vodič v Ružomberku dočkali, vďaka 15-tisícovej investícii radnice je na cestách v meste konečne zelená vlna.
18. septembra vydýchol naposledy výnimočný človek, bývalý rektor KU a Nominant Nobelov ceny prof. Tadeusz Zasepa.
Strelecký koncert ponúkli divákom hráči MFK Ružomberok v zápase Fortuna ligy, keď nad Zlatými Moravcami vyhrali pod Čebraťom 6:1.
Poslanci MsZ vyhoveli organizátorom petície proti hazardu a odsúhlasili koniec herní a výherných automatov v Ružomberku do dvoch rokov.
Na poslednej rozlúčke s prof. Tadeuszom Zasepom v jezuitskom kostole v Ružomberku sa podľa odhadov zúčastnilo viac ako dvetisíc ľudí.
Veľkým úspechom sa skončili letné tvorivé dielne vo Vlkolínci, osadu UNESCO navštívilo počas roka až 30 tisíc ľudí.

OKTÓBER
Mesto Ružomberok spolu s poslancami MsZ Karolom Javorkom a Patrikom Habom obnovilo pamätnú tabulu Štefana Náhalku v centre mesta.
Akvapark Gino Paradise Bešeňová avizoval investície v hodnote 7 miliónov eur v období rokov 2016 a 2017, ich súčasťou má byť aj prvý štvorhviezdičkový hotel v okrese Ružomberok.
9. októbra zomrel vo veku 76 rokov uznávaný a obľúbený primár detského oddelenia Jozef Rajecký.
Ani po troch rokoch nevyšetrilo slovenské súdnictvo výbuch delobuchu na Pasienkoch z augusta 2013, kedy podomácky vyrobená výbušnina zranila v sektore hostí počas zápasu Bratislava-Ružomberok niekoľko ľudí, vrátane detí.
Redakcia Ružomberského hlasu po prvý raz v histórii prednášala novinárom z celého Slovenska o novinách, meste, spôsobe práce počas Celoslovenského stretnutia tvorcov miestnych novín vo Vysokých Tatrách.
V súťaži o najkrajšie mesto Slovenska portálu slovakregion.sk obsadil spomedzi takmer 140 miest Ružomberok 6. priečku.
Radnicu navštívil veľvyslanec Ruskej federácie v SR A. L. Fedotov, ktorého v reprezentačných priestoroch mesta prijal primátor Igor Čombor.
Stredisko Malinô Brdo-Ružomberok zaznamenalo počas leta 30% nárast návštevníkov oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

NOVEMBER
Počas prvých 8 mesiacov tohto roku prišlo do Ružomberka 84 805 návštevníkov, čo je o 40% viac ako za rovnaké obdobie vlaňajška.
Radnica vydala 2 300 nových, pútavých a skutočne vydarených pohľadníc Ružomberka, o ktoré je v Informačnom centre obrovský záujem.
Otvorenie prevádzky v centre Ružomberka na Podhore avizovalo známe celoslovenské kníhkupectvo Panta Rhei.
Vreckové kalendáriky na rok 2017, ktoré pochádzajú z dielne študenta Školy úžitkového výtvarníctva, vydala radnica v šiestich verziách, a sú bezplatne dostupné v Informačnom centre Ružomberok.
Poslanci MsZ schválili, že nový informačný systém v Ružomberku bude realizovať spoločnosť ARD Žilina.
Ružomberský aktivista a bloger Ján Benčík získal prestížne ocenenie Biela vrana.
Zuzana Lázárová, hráčka MBK Ružomberok, sa na základe hlasovania basketbalistiek národného tímu SR stala kapitánkou reprezentácie Slovenska.

DECEMBER
Pri plavárni otvorili 8. decembra po dlhých rokoch ďalšie obchodné centrum v Ružomberku – s názvom City Center (pôvodne Rosa Alba) a 13 prevádzkami.
Podľa zistení Ružomberského hlasu a údajov, ktoré nám poskytol Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, je najväčším zamestnávateľom v našom regióne nemocnica (1 452), potom nasledujú papierne (1 077) a univerzita (738).
Mesto Ružomberok a Mondi SCP podpísali Memorandum o spolupráci, ktoré za rok 2016 prináša mestu a okoliu konkrétnu podporu a pomoc vo výške 1,145 miliona eur.
V projekte Otvorená samospráva, ktorý vyhodnotila Transparency International Slovensko, sa v rámci 100 najväčších miest Slovenska umiestnil Ružomberok na 15. mieste.
Poslanci mestského zastupiteľstva schválili zámer výstavby novej plavárne v Ružomberku pri zimnom štadióne pomerom hlasov 23 ku 2.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist