Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (mim, foto archív) - V týchto dňoch vychádza nová publikácia – kniha ružomberského autora, bývalého atléta a dlhoročného športového novinára Pavla Svrčeka – Tváre ružomberského športu. Slávnostnú inauguráciu bude mať na konci mesiaca v synagóge. „Športu sa aktívne venujem celý život, v mladších rokoch ako aktívny atlét, no športové dianie doma a vo svete sledujem neustále. Približne tridsať rokov sa venujem novinárskej činnosti s orientáciou na oblasť športu,“ v krátkosti sa predstavil sám autor. Ako novinár píšuci pre regionálny dvojtýždenník Spoločník sa časom v tomto periodiku začal venovať profilom ružomberských športovcov, o ktorých si myslel, že by mohli zaujať ružomberských čitateľov: „Možno po desiatich rokoch skrsla vo mne myšlienka, čo tak niekedy pokúsiť sa o napísanie publikácie, v ktorej by boli práve profily významných športovcov, trénerov, funkcionárov. Istý základný fundament som teda mal, ale bolo mi jasné, že je to naozaj len základ, ktorý ma však posmelil pustiť sa do práce,“ o myšlienke vzniku knihy povedal P. Svrček.
Autor, podľa vlastných slov, v začiatkoch netušil, o aký počet protagonistov napokon pôjde: „Jednoducho som priraďoval jednu osobnosť za druhou a súčasne prehodnocoval, koho do knihy zaradiť. Sčasti som sa o tom aj radil s ľuďmi, ktorý tento priestor poznajú, no takmer v plnej miere išlo o moje rozhodnutie.“
Vzácne stretnutia
P. Svrček pri tom vychádzal z vlastných skúseností a poznania športového priestoru v meste, pričom nebolo jeho cieľom priniesť nejakú encyklopédiu známych mien. Autor vychádzal pri písaní knihy z toho, aby každá osobnosť predstavovala zaujímavý príbeh pre čitateľa. „Mal som šťastie, že s takmer všetkými protagonistami som mal možnosť osobne hovoriť, s niektorými dokonca viackrát. Len pri dvoch výnimkách som informácie získaval od rodinných príslušníkov, keďže v čase písania knihy títo ľudia už neboli medzi nami,“ o systéme práce povedal P. Svrček. Osobné alebo telefonické rozhovory s takými velikánmi športu, ako napríklad Jozef Vengloš, Bohumil Golian, Natália Hejková – a ďalšími – pre autora knihy a novinára, ale aj ako pre človeka, znamenali veľmi vzácne zážitky.
Získať fakty
„Určite sa počas písania publikácie vyskytli pre mňa aj náročnejšie chvíle i isté pochybnosti, či som si nezobral na seba príliš ťažké bremeno. Pamätám si napríklad, ako som pri spracovávaní profilu Natálie Hejkovej, s ktorou som sa stretol v Bratislave, mal v izbe päť dní po zemi rozložené rôzne noviny a výstrižky. Tak ako pri nej, aj pri ďalších osobnostiach som sa snažil okrem získaného z rozhovorov, implantovať, pokiaľ možno, čo najviac ďalších faktov a zaujímavostí aj z iných zdrojov,“ ozrejmil P. Svrček. Niečo išlo ľahšie, niečo ťažšie: „Napríklad v prípade šprintéra Jána Chebeňa som takmer pol roka zisťoval presné zloženie a poradie reprezentačnej štafety Československa na Majstrovstvách Európy na 4 x 100 metrov v Prahe.“
Stratené fotografie
Pavlovi Svrčekovi, počas celého obdobia, kedy kniha vznikala, bol veľkou oporou novinár a publicista Miroslav Hazucha z Banskej Bystrice: „Zvlášť pri atlétoch mi boli veľkým pomocníkom jeho archívne materiály. V ňom som mal aj morálnu oporu, bol to práve on, kto ma povzbudzoval, aby som toto dielko zaručene dokončil. Moje definitívne rozhodnutie potom prišlo, keď mi primátor mesta Igor Čombor povedal – Choď do toho!“ Autor ďalej spomína, že asi najľahšie sa mu písalo o Petrovi Obdržálkovi, atletickom trénerovi: „Jednoznačne preto, že medzi jeho zverencov som patril aj ja a za trinásť rokov spolupráce sme sa poznali úplne dokonale. Na druhej strane, asi najtvrdším orieškom bol materiál o Milanovi Smilkovi, prvom Ružomberčanovi, ktorý zdolal osemtisícovku. Bez jeho odbornej pomoci by som si sám sotva poradil.“
Ako tvrdí samotný autor, možno náročnejšie ako zostavovanie samotného diela bolo zháňanie fotodokumentácie: „Aj v tomto smere mi nezištne pomohol spomínaný Miroslav Hazucha, no nemohol pomôcť so všetkým. Najviac som sa natrápil s Júliusom Eliášom – bezmála dvojročný boj skončil totálne bezúspešne. Julo svoje fotografie z hráčskej kariéry jednoducho stratil.“
Inaugurácia v synagóge
V knihe Tváre ružomberského športu nakoniec čitateľ nájde profily 50 osobností z rôznych oblastí športu v abecednom poradí. „V zásade, až na nejaké výnimky, som mapoval obdobie od polovice 70. rokov 20. storočia po súčasnosť. Čiže kniha by mohla zaujať staršie ročníky, či pamätníkov, ale tiež i súčasnú generáciu. Bol by som rád, keby po nej siahli aj tí, pre ktorých šport nepredstavuje v rámci záujmov predné priečky. Aj preto som sa ju snažil písať, aby čitateľa predovšetkým zaujala. On sám najlepšie posúdi, či sa mi to podarilo.“
Inaugurácia Tváre Ružomberského športu bude v ružomberskej synagóge vo štvrtok 23. februára o 17. hodine. Kniha bude potom dostupná pre záujemcov v Informačnom centre na Bernolákovej ulici.

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: