Ružomberský hlas
  • Štvrtok 25. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (red, ilustračné foto rkhlas) - Už viac ako 1 rok funguje v priestoroch mestského úradu pre obyvateľov mesta bezplatná mediačná poradňa, ktorú zriadilo vedenie Mesta Ružomberok v spolupráci s Mediačným centrom Poprad. Pravidelne každú prvú stredu v mesiaci od 14.00 hod do 16.00 hod sa o svojich právnych či osobných sporoch môžete prísť poradiť s našimi mediátormi, ktorí vás bezplatne usmernia pri ďalšom riešení vášho sporu. Preto sme sa opýtali riaditeľky Mediačného centra Poprad Dagmar Tragalovej s akými problémami sa na nich najčastejšie obracajú obyvatelia nášho mesta. Mediácia je mimosúdne riešenie sporov, ale aj odborná metóda na riešenie konfliktov. Koľko obyvateľov nášho mesta využilo túto bezplatnú službu od začiatku fungovania mediačnej poradne a čo najčastejšie riešia obyvatelia nášho mesta?
"Od spustenia mediačnej poradne mediátori poskytli mediačné poradenstvo spolu už 29 jej návštevníkom. Obyvateľov mesta Ružomberok trápia rovnaké problémy asi ako v každom inom meste. Od problémov v záhradkárskych oblastiach pre hranice pozemkov až po susedské spory. Ide najmä o obťažovanie hlukom, či už samotným susedom alebo susediacou inštitúciou napr. reštaurácie, podniky, ktoré majú nočné zásobovanie, hlasné štekanie psa, chov mačiek či veľmi častý problém hlučnými nájomcami v prenajatých bytoch, čiže spojené s občianskym spolunažívaním. Veľká časť konfliktov je spojená s nezhodami v rodine. Mediátori pomáhajú usmerniť obyvateľov ako čo najefektívnejšie postupovať v prípadoch rozvodov, úprave styku s deťmi, výživnom ale aj pri medzigeneračných konfliktoch, kde častokrát dochádza už k priestupkom či konaniam, ktoré možno označiť za trestný čin. Výnimkou nie sú ani problémy súrodencov spojené s vyporiadaním dedičstva, ale aj iné majetkové spory. Medzi najčastejšie spory patria aj pracovnoprávne spory súvisiace s pochybnosťami o platnosti skončenia pracovného pomeru. No a už klasicky sú to otázky čo s dlhmi, ktoré prerástli cez hlavu. Ľudia sa informujú o možnosti osobného bankrotu. Aj tu vedia mediátori správne nasmerovať ľudí ako postupovať, ak si už nevedia dať rady. Tu treba upozorniť, že realizovať osobný bankrot zo zákona môžu už iba Centrá právnej pomoci. Naši mediátori vedia poradiť v podstate s akýmkoľvek právnym alebo osobným problémom. V čom nemôžu pomôcť ako mediátori, tak aspoň odporučia konkrétne osoby a inštitúcie, kam a na koho sa obrátiť, aby vyriešili svoj problém alebo konflikt čo najefektívnejšie."
Kto je mediátor?
Mediátor je odborník na komunikáciu, ktorý je oprávnený zo zákona riešiť spor mimosúdnou cestou. Je to nestranná osoba, ktorá v mediácii zastupuje obe strany sporu súčasne, nie ako napr. advokát, ktorý háji prioritne záujmy svojho klienta. Pre mediátora sú klienti obe strany. Obom rovnako v spore pomáha pochopiť sa navzájom, pretlmočiť emócie a slová do jemnejšej reči, tak aby druhá strana pochopila, aké sú skutočné záujmy protistrany, nie len jeho stanovisko. Zmierňuje konflikt medzi stranami, pomáha im hľadať spoločné riešenia, také ktoré by boli výhodne pre obe strany. Teda nie vždy ideálne riešenie, ale také aby ho obe strany akceptovali a zároveň bolo reálne uskutočniteľné pri zachovaní vzájomných budúcich dobrých vzťahov.
To znie až nemožne. Ako to teda vyzerá, keď príde človek k vám do mediačnej poradne sa poradiť?
Áno. Častokrát sa stretáva s tým, že osoba ktorá k nám príde povie, že s nim alebo s ňou sa to nedá vyriešiť. Samozrejme, pre sporové strany je už veľmi ťažké konštruktívne diskutovať o probléme, nakoľko sú vecne aj citovo zainteresované do sporu. Preto je vhodné obrátiť sa na nestrannú osobu, ktorá sa dokáže na konflikt pozrieť objektívne, nezaujato. Návšteva u nás prebieha vo veľmi príjemnej atmosfére. Človek príde a porozpráva nám o svojom probléme, čo ho trápi a s čím si nevie dať rady. Úlohou mediátora je v prvom rade aktívne počúvať a zistiť o spore čo najviac informácii, aby dokázal dostatočne posúdiť o aký druh sporu ide. Ak je vec vhodná na mediáciu, t.j. mimosúdne riešenie sporu, vysvetlí osobe čo je mediácia a postup ako prebieha riešenie sporu za pomoci mediátora. Pokiaľ nie je možné spor riešiť mediáciou tak mediátor odkáže osobu na príslušný správny alebo štátny orgán, poprípade na súd so svojim právnym nárokom.
Čo stojí také poradenstvo a mediácia?
Informatívne stretnutie v mediačnej poradni alebo priamo v mediačnom centre je bezplatné. Ak sa však už osoba rozhodne, že podá žiadosť o riešenie sporu mediáciou, táto služba je spoplatnená. Cena mediácie záleží od postavenia osoby v spore, teda či ide o fyzickú osobu alebo o podnikateľa a od druhu sporu. To znamená, že inak je spoplatnená rodinná mediácia, inak pracovnoprávny spor, občianskoprávny spor alebo obchodný spor a pod. Spotrebiteľské spory sa dnes dajú riešiť už úplne zdarma pre spotrebiteľa. Samostatnú mediáciu si najčastejšie platia obe sporové strany spoločne. Podmienky sa vždy dohodnú v Dohode o začatí mediácie.
Prečo si vybrať práve mediáciu pre riešenie svojho konfliktu či sporu?
Ak sa obidve strany rozhodnú vyriešiť svoj spor zmierlivým spôsobom, teda mediáciou je to signál, že im obom záleží na výsledku. Rozhodnutie ako budú nastavené pravidla do budúcna záleží na nich oboch a nenechajú za seba rozhodnúť tretiu osobu, čo v konečnom dôsledku zabezpečuje, že dochádza k dobrovoľnému plneniu podmienok dohody. Mediácia je teda dobrovoľná a má výrazne dôverný charakter. To znamená, že všetko čo sa v mediácii povie zostáva za zatvorenými dverami. Mediátori sú zo zákona viazaný mlčanlivosťou o všetkých skutočnostiach o ktorých sa v súvislosti s mediáciou dozvedia. To po vzájomnej dohode môže platiť aj pre strany sporu. Súdne konanie má verejný charakter. Nezanedbateľné sú aj poplatky. Oproti súdnemu konaniu je lacnejšia. Napríklad také majetkové spory. Ak chcem riešiť vyporiadanie napr. bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode je potrebné zaplatiť súdny poplatok, aby vôbec súd začal vo veci konať. Okrem toho mi vznikajú počas súdneho konania súdne trovy a niekedy aj náklady na právne zastúpenie. Ak sa nedohodneme budeme musieť zaplatiť súdne trovy a to 3% z hodnoty vyporiadavaného majetku a iné náklady ktoré nám vzniknú, ako napríklad znalecký posudok a pod. V mediácii je to hodinová sadzba, ktorá je stanovená po dohode s mediátorom pre jednotlivý druh sporu v dohode o začatí mediácie. Okrem toho, že je mediácia lacnejšia je aj rýchlejšia. Zo zákona mediácia končí do 6 mesiacov, pokiaľ si strany nedohodnú dlhšiu dobu. Súdne spory sa ťahajú aj niekoľko rokov. Za výsledok sú strany zodpovedné samé a teda nerozhodne za nich autoritatívne súd alebo iný orgán. Mediátor im len pomáha reflektovať ich pozície a pomáha poukázať na ich záujmy. Spokojné s výsledkom sú tak obe strany a nie len jedna. Veľkou výhodou mediácie je, že mení súperenie na spoluprácu. Tým, že strany si hľadajú spoločne budúce riešenia ich sporu dochádza k zlepšeniu komunikácie, čo v konečnom dôsledku robí z nepriateľov opäť priateľov alebo aspoň dochádza k vzájomnej tolerancii a pochopeniu druhej strany. Pretože kde je vôľa tam je cesta.
A už len posledná otázka. Aká je percentuálna úspešnosť riešenia sporov prostredníctvom mediácie a prečo by ste ľuďom odporučili mediáciu ako spôsob riešenia sporu?
Všetko záleží od druhu sporu. Pokiaľ ide o rodinné spory úspešnosť je až 80 %. Výhodou pri riešení rodinného sporu v mediácii je najmä to, že ak rodičia dokážu oddeliť po rozchode partnerstvo od rodičovstva vyhráva dieťa. Je ochránene od všetkých tých záťažových situácii, ktoré sa spájajú s vypočúvaním dieťaťa v súvislosti napr. s rozvodom. Občianskoprávne a obchodné spory majú rovnako vysokú úspešnosť. Horšie sú na tom pracovnoprávne spory. Tam po väčšine nedôjde k mediácii nakoľko si zamestnávatelia myslia, že zamestnanec nevyužije cestu súdu. Avšak práve v týchto sporoch je úspešnosť skoro 100% v predmediačnej fáze, nakoľko najčastejšie ide o nevyplatenie mzdy, odstupného a odchodného čo je v zmysle zákona trestným činom. K náprave dochádza už po tom, čo zamestnávateľa oslovíme v podstate „dobrovoľne“ hneď po upozornení. Susedské spory častokrát nekončia formálnou dohodu, ale pohovorom so všetkými stranami a zmiernením útokov. Takže ak by sme hovorili o ukončenej mediácii v zmysle formálnej dohody tak je úspešnosť veľmi nízka. Ak však hovoríme o náprave vzťahov medzi susedmi tak zatiaľ je to tak 50.50 pri susedských sporoch
Ako potom riešiť tieto susedské spory?
Susedské spory je možné riešiť niekoľkými spôsobmi. Ako priestupok v priestupkovom konaní. Čo má za následok ešte zhoršenie vzájomných susedských vzťahov nakoľko ide o sankciu za konanie. Ďalej možno požiadať o ochranu svojich práv obec, ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného vzťahu v zmysle §5 OZ: Obec je povinná v danej veci konať a zakázať takýto stav alebo nariadiť obnoviť pôvodný pokojný stav. Potom je tu možnosť obrátiť sa so svojim nárokom na súd. No susedské spory na súde sa ťahajú niekoľko rokov a tak už niekedy ani ďalšia generácia nevie prečo sa súdi.
Mediácia sa riadi svojimi princípmi. Je v prvom rade dobrovoľná. Má dôverný a neverejný charakter, čo znamená že všetky skutočnosti v mediácii podliehajú mlčanlivosti. Práve tým, že v mediácia mediátor nerozhoduje ako autorita, ako napr. sudca alebo správny orgán, či policajt ale rozhodnutie o výsledku je ponechané výlučne na stranách sporu, sú strany s výsledkom spokojnejší a snažia sa dohodu aj dodržiavať. Mení teda súperenie na spoluprácu. Upravuje vzájomne vzťahy smerom do budúcna. A samozrejme je lacnejšia a rýchlejšia oproti súdnemu konaniu.
V dnešnom čísle sme sa dozvedeli v rozhovore s riaditeľkou Mediačného centra Poprad Dagmar Tragalovou prečo je výhodne navštíviť bezplatnú mediačnú poradňu, ktorú zriadilo vedenie mesta Ružomberok pre svojich obyvateľov. Pravidelne vám budeme v novej rubrike Otázky z mediačnej poradne prinášať skutočné príbehy a odpovede na vaše otázky. Svoje otázky môžete zasielať k nám do redakcie už teraz. Online sa môžete poradiť aj priamo na stránkach mediačného centra www.mcpoprad.sk.

Vyhľadávanie

Štvrtok 25. apríl 2024
0:0:0
Online: