Ružomberský hlas
  • Piatok 29. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (rk, foto archív) - Hosťom druhého pokračovania Rozhovorov s... bol ružomberský rodák, ekológ, dnes najvýznamnejší slovenský propagátor prírody a jej ochrany doc. Miroslav Saniga. Už dlhé roky pracuje na Výskumnej stanici Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách, ako vedecký pracovník pri výskume živočíšnych spoločenstiev. Predtým jeho kroky viedli chodníkmi Národného parku Malá Fatra, kde pôsobil ako zoológ. Samozrejme, svoje skúsenosti odovzdáva mladým nielen na svojich zaujímavých prednáškach, ale aj ako vysokoškolský pedagóg. Jeho typickou, v dnešných časoch veľmi potrebnou devízou jeho predstavovania prírody, je jej spájanie so Stvoriteľom a s Božím stvoriteľským dielom.
Sanigovou srdcovou záležitosťou sú hlavne dva operence – hlucháň hôrny a murárik červenokrídly. Publikoval okolo 100 pôvodných vedeckých príspevkov, o živote murárika červenokrídleho napísal samostatnú vedeckú monografiu. Prispieva o tomto druhu aj do svetových encyklopédií. Miroslav Saniga je tiež zanieteným popularizátorom prírodovedy.
Doteraz vydal 48 populárno-vedeckých knižných titulov o prírode. V rozhlase odznelo vyše 3 000 jeho popularizačných relácií a v tlačených médiách publikoval vyše 2 000 príspevkov.
V prednáške a následnej besede 27. apríla v Mestskej knižnici v Ružomberku priblížil prítomným v preplnených priestoroch knižnice výsledky svojej vedeckej a popularizačnej práce. Prednášku obohatil o premietanie videoprogramu Príroda ohlasuje Božiu slávu. Samozrejme, nezabudol ani na imitovanie rôznych druhov zvierat. Poslucháčov oboznámil nielen so zaujímavosťami zo života týchto dvoch pozoruhodných zástupcov stredoeurópskej vtáčej ríše – „jeho murárika a hlucháňa“, ale aj so zákulisím mimoriadne dobrodružného, avšak zároveň aj ťažkého vedeckého života terénneho výskumníka. Emotívnym nábojom bolo, keď prítomné detí spontánne objali tohto zanieteného rozprávača o prírode, ako vďaku za čas, ktorý im venuje. M. Saniga mal pre každého pripravený malý darček (kľúčenku, náušnice, pohľadnice a pod.), aby si mohol pripomenúť toto úžasné stretnutie.
Podpisovaním kníh, súkromnými rozhovormi a otázkami (ktoré nemali konca – kraja) a pozvaním do autorovej Vtáčej záhrady v Liptovských Revúcach sa akcia ukončila.

Vyhľadávanie

Piatok 29. marec 2024
0:0:0
Online: