Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (rf, foto szpb) - V pondelok 5. júna 2017 sa pri pomníku textilákov pri rybárpoľskom moste zišlo niekoľko členov Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, aby si v prítomnosti viceprimátora mesta Ružomberok Michala Slašťana pripomenuli, že 4. – 6. júna 1939 sa stal Ružomberok javiskom neobyčajnej udalosti. Vojaci spolu s občanmi mesta rozohnali gardistickú zábavu v Hrabovskej doline, vyhnali členov Hlinkovej gardy z mesta, oslavovali Československú republiku, protestovali proti spojenectvu s hitlerovským Nemeckom, predstaviteľov ľudáckeho režimu označili za zradcov národa. Počet účastníkov vzbury bol niekoľko tisíc – veď len vojakov bolo po jej potlačení takmer 1 400 rozohnaných do posádok po celom Slovensku, stovky ich boli odsúdených.
Celú vzburu musela potlačiť pechota z Dolného Kubína a tanky z Martina. Počas rozsiahleho zatýkania civilných účastníkov sa ukázalo, že vzbura mala korene v prípravách ozbrojeného povstania proti ľudáckemu režimu.
Z rámca búrlivých udalostí a protestov, odohrávajúcich sa na rôznych miestach Slovenska, sa tie ružomberské vymykali jednou významnou zvláštnosťou: ako jediné mali dlhší čas pripravovanú koncepciu, ktorá smerovala alebo k pripojeniu sa k povstaniu ilegálnej vojenskej organizácie Obrana národa, alebo k masovému odchodu vojakov a ozbrojených občanov k československému vojenskému odboju v Poľsku.
Vzbura mala svoje bezprostredné obete. Už počas prvého dňa bol zastrelený jeden z ilegálnych pracovníkov, desiatnik Štefan Kankovský. Neskôr, pri skupinovom prechode vojakov do Poľska, bol smrteľne postrelený vojak Anton Bukna. Textilák Jozef Daneš zahynul v koncentračnom tábore Leopoldov. Veľa ďalších pykalo roky v krimináloch. Ružomberok sa tak už v prvých týždňoch existencie Slovenského štátu stal – podobne ako v roku 1944 na začiatku SNP – jedným z najvýznamnejších miest odporu proti totalite.
Našou drobnou oslavou sme tak chceli vyjadriť nielen spomienku na hrdinstvo ružomberských vzbúrencov z roku 1939, ale i podporu všetkým, ktorí dokážu verejne vystúpiť proti hrozbe fašizmu aj dnes.

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: