Ružomberský hlas
  • Štvrtok 28. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto uk.ku.sk) - V jednom z letných čísel Ružomberského hlasu sme zmapovali aktivity Mestskej knižnice v uplynulom období – za prvý polrok roka 2017. O tom, že knižnice v našom meste majú naozaj Ružomberčanom čo poskytnúť, svedčia aj podujatia Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity. Výstava na úrade - v nej od januára pripravili pre návštevníkov knižnice 11 sprievodných podujatí s kultúrno-spoločenským zameraním – v spolupráci s fakultami univerzity i s tretím sektorom. Knižnicu sprístupnili exkurziám z blízkeho i ďalekého okolia – boli spolu 24. Počas semestra pripravili niekoľko akcií, ktoré mali informačno-vzdelávací charakter a boli zamerané na zvýšenie informačnej gramotnosti.
„Medzi výstavy, ktoré vzbudili zvýšený záujem zo strany študentov i verejnosti určite patrila výstava Slovensko očami sveta autorov Tamary Jenčovej, Mareka Hasáka a Petry Cepkovej, ktorá je od 14. júla inštalovaná v priestoroch átria Mestského úradu v Ružomberku. Záujem vzbudil aj výber toho najlepšieho z Katedry výtvarnej výchovy PF KU pod názvom Myšlienky-materiál-tvorivosť/médium papiera, ktorá mala taktiež svoje pokračovanie počas otvorených dní na Mondi SCP,“ na úvod spomenula Katarína Matušková, riaditeľka Univerzitnej knižnice KU.
Úspešná Mila Haugová
Podľa nej, z iného súdka bola panelová výstava realizovaná v spolupráci s Historickým ústavom Českej akadémie vied pod názvom Židia v boji a odboji. „Na začiatku mája sme v spolupráci s ďalšími partnermi pripravili druhý ročník Týždňa kresťanskej kultúry, ktorý bol zameraný na vzdelávanie v duchu kresťanských hodnôt. Program, ktorý sa konal na viacerých miestach v rámci Ružomberka obohatila aj výstava plastík dlhoročného pedagóga Ondreja Ďuriana pod názvom Príbehy. Medzi jednoznačne najnavštevovanejšie podujatie uplynulého roka patrila iniciácia knihy Mila Haugová vo výbere Rudolfa Juroleka vydanej pri príležitosti životného jubilea autorky, ktorú v našich priestoroch organizovala Katedra slovenského jazyka a literatúry,“ vymenovala ďalej K. Matušková.
Nové tituly
Uplynulý akademický rok bola knižnica úspešná v získaní grantu na nákup kníh z Fondu na podporu umenia, čím sa obohatil knižničný fond o takmer 400 nových titulov. Rovnako tomu bude aj v nasledujúcom roku. „Najhodnotnejšou novou akvizíciou 2017 v našom fonde je kompletná, doteraz vydaná séria Loeb Classical Library. V podobe bilingválnych vydaní séria LCL ponúka pôvodné texty latinskej a gréckej antickej literatúry a ich anglické preklady. Doteraz v rámci LCL vyšlo 523 titulov. Jednotlivé položky vychádzajú postupne od roku 1912 s cieľom sprístupniť výber z latinskej a gréckej poézie, drámy, filozofie a historiografie,“ vysvetlila K. Matušková. Úplná séria je slovenským unikátom a je zadovážená vďaka podpore organizácie Porticus, ktorá podporila výskumný projekt riešený na Filozofickej fakulte KU.
Cez leto individuálne
Hoci je univerzitná knižnica v prvom rade určená pre študentov a pedagógov Katolíckej univerzity, knižničný fond je prístupný aj pre odbornú verejnosť a v hojnej miere ho využívajú aj obyvatelia Ružomberka, či študenti iných vysokých škôl. Koncom roka 2016 knižnica evidovala 3079 registrovaných používateľov.
Počas letných prázdnin, ktoré ešte niekoľko dní potrvajú, je knižnica pre verejnosť zatvorená, no, podľa slov riaditeľky, v prípade individuálnych požiadaviek môžu vyhovieť: „Letný čas je však prioritne určený na práce, ktoré nemôžeme vykonávať počas plnej prevádzky, predovšetkým na úpravu otvoreného fondu a práce v archíve.“
Plány na jeseň
Univerzitná knižnica chce v novom akademickom roku privítať svojich čitateľov novou verziou prezentačnej platformy na zdigitalizované knihy z dielne MediaInfo, pripravila tiež niekoľko kultúrnych podujatí: výstavu venovanú Ladislavovi Hanusovi, sprievodné výstavné podujatie v rámci pripravovanej študentskej konferencie Quo Vadis Katolícka univerzita?, výstupy z fotografickej súťaže Svet očami viery, pokračovanie spolupráce s Katedrou predprimárneho vzdelávania v prezentovaní prác najmenších detí pod názvom Obrázky z mesta.
„Začiatok akademického roka je primárne určený na podchytenie našich nových študentov, ktoré realizujeme v niekoľkých fázach: počas zápisov, potom na prvom oboznámení sa so službami a s priestormi knižnice, a napokon na informačných hodinách, kde sa už dozvedia konkrétne postupy vyhľadávania v on-line katalógu knižnice a informácie o ďalších možnostiach práce s elektronickými informačnými zdrojmi,“ o začiatku akademického roka povedala K. Matušková.
(celý článok si môžete prečítať v RH 16, v predaji od 25.8.)

Vyhľadávanie

Štvrtok 28. marec 2024
0:0:0
Online: