Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (mim, foto rkhlas) - Minulý týždeň bol v Ružomberku – na pôde Katolíckej univerzity a priamo aj vo Vlkolínci dvojdňový workshop na tému Návrhy na revitalizáciu a udržateľné využívanie lokality UNESCO Vlkolínec. Workshop pripravila Katolícka univerzita v Ružomberku a Mesto Ružomberok v spolupráci s Masarykovou Univerzitou v Brne, Biosférickou rezerváciou Dolní Morava, o. p. s, Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a Občianskym združením Vlkolínec. Realizovaný bol v rámci projektu Interreg „Pamiatky svetového dedičstva UNESCO v živote obcí, miest a regiónov“ (od 1. 9. 2017 do 30. 6. 2019).
„Cieľom projektu je zvýšiť kvalitatívnu úroveň cezhraničnej spolupráce formou výmeny skúseností a príkladov dobrej praxe pri správe kultúrneho a prírodného dedičstva nadregionálneho významu, a to prírodného parku Mikulčický Luh a lokality Svetového dedičstva UNESCO Vlkolínec,“ vysvetlil Jozef Bašary z MsÚ v Ružomberku. Prvý deň podujatia – piatok 22. septembra sa odohrával v Sieni rektorov Rektorátu Katolíckej univerzity v Ružomberku. „V úvodnej časti boli zaradené prednášky zamerané na historický vývoj lokality UNESCO Vlkolínec a vývoj jej krajinných štruktúr, návrhy na revitalizáciu a udržateľné využívanie lokality a na prípravu krajinnej štúdie ako odborného podkladu na obnovu tradičných foriem hospodárenia v jej ochrannom pásme. V ďalšej časti bola zaradená prednáška o návrhoch na podporu udržateľného cestovného ruchu v lokalite UNESCO Vlkolínec a jej okolí V záverečnom bloku vystúpili partneri z českých pracovísk,“ povedal J. Bašary.
V sobotu sa diskutovalo priamo vo Vlkolínci o príprave realizačných opatrení na obnovenie tradičného hospodárenia v krajine, vrátane zachovanie starých a krajových odrôd ovocných drevín. „S možnosťami zachovania starých a krajových odrôd ovocných drevín vo Vlkolínci a návratu k tradičnému hospodáreniu oboznámil účastníkov formou krátkej vstupnej prednášky pozvaný lektor Ľudovít Vašš z Mikroregiónu Bošáčka z Občianskeho združenia Pangaea, ktorý pôsobí ako ekológ, ovocinár ale aj gazda v Bielokarpatských kopaniciach v Bošáckej doline. Účastníci k tejto téme dostali aj brožúru Sadíme spolu dlhoveké stromy, ktorú v roku 2017 pripravili členovia združenia Pangaea. V praktickej časti výklad lektora pokračoval priamo v jednotlivých záhradách a diskutovalo sa o konkrétnych možnostiach ich obnovy a revitalizácie,“ uviedol J. Bašary.
Na workshope sa zúčastnilo 43 účastníkov. „Už na budúcu jar sa začne s mapovaním starých a krajových odrôd ovocných drevín v záhradách v rámci lokality Vlkolínec a s výsadbou kvalitných sadeníc jabloní, hrušiek a sliviek, ktoré sa zabezpečia z prostriedkov projektu. Po vytypovaní vhodných lokalít sa začne príprava vybraných políčok na obnovenie tradičného hospodárenia,“ doplnil J. Bašary. Členovia riešiteľského tímu projektu Interreg pripravia v spolupráci s Mestom Ružomberok, PD Ludrová, OZ Vlkolínec a miestnymi organizáciami záhradkárov aj súbor prakticky orientovaných návrhov opatrení na podporu miestneho podnikania. Získané výsledky sa už v roku 2017 a 2018 využijú ako odborný podklad pri príprave návrhu Územného plánu Ružomberok – zóna Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec a tiež pri aktualizácii ďalších strategických a plánovacích dokumentoch Mesta Ružomberok.
(celý článok nájdete v Ružomberskom hlase č.19/2017)

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: