Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (mim, foto rkhlas) - V Ružomberku a Černovej sme si minulý týždeň pripomenuli tragické udalosti. Celonárodná spomienka na Černovskú tragédiu bola tento rok výnimočná trojdňovým programom a číslom 110. Toľko rokov totiž uplynulo od smutných udalostí v Černovej, pri ktorých zahynulo 15 ľudí. Hlavným organizátorom spomienky bolo Mesto Ružomberok v spolupráci s Kultúrnym domom Andreja Hlinku, výborom mestskej časti Černová, farnosťou Černová, Katolíckou univerzitou, Žilinským samosprávnym krajom a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Liptovský Mikuláš. Program začal v piatok 27. októbra v kine Kultúra Medzinárodnou vedeckou konferenciou pri príležitosti 110. výročia černovských udalostí. So svojimi príspevkami na konferencii v dopoludňajšom a popoludňajšom programe vystúpili Roman Holec (Bratislava; Tragédia v Černovej po 110 rokoch v nových súvislostiach a významoch), Alica Kurhajcová (Banská Bystrica; O tragédii v Černovej v maďarskom historickom diškurze), Ľubomír Hromják (Spišská Kapitula; Analýza sporu Andreja Hlinku vo Vatikáne), Marek Šmíd (České Budějovice; Tragédie v Černové v dobovém českém tisku), Jitka Jonová (Olomouc; Andrej Hlinka a tragédie v Černové z pohledu českého katolického tisku v kontextu podpory Aloise Kolíska) a Anton Lauček (Žilina; Černovská tragédia v divadelnom spracovaní). V rámci vedeckej konferencie bola pripravená aj prezentácia novej publikácie Černová 1907. Odkaz Andreja Hlinku a Černovskej tragédie. Účastníci konferencie si v závere pozreli dokumentárny film Requiem za Černovú.
Prišla aj nórska veľvyslankyňa
V sobotu 28. októbra sa program spomienky presunul priamo do Černovej, kde začal o jednej popoludní pri kultúrnom dome slávnostným otvorením, v ktorom vystúpili spevácka skupina Čriepky z Ružomberka a spevácka skupina Chlapi z Dolnej Lehoty. Hlavným celebrantom svätej omše v Kostole Panny Márie Ružencovej bol Cyril Vasiľ, arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Pozvanie prijal aj Štefan Sečka, sídelný biskup spišskej rímskokatolíckej diecézy.
Program pietnej spomienky pri Pamätníku černovských martýrov na cintoríne v Černovej dôstojne dotvoril spevácky zbor Máj Černová, Chlapi z Dolnej Lehoty a Peter Babala. Pred položením kytíc a vencov k pamätníku sa prítomným prihovorili primátor mesta Ružomberok Igor Čombor, poslanec za mestskú časť Černová Patrik Habo, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a niektorí z ďalších významných hostí slovenského politického a spoločenského života. Pozvanie na celonárodnú spomienku prijali napríklad aj nórska veľvyslankyňa na Slovensku Inga Magistad, štátny tajomník Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Rudolf Urbanovič, predseda KDH Alojz Hlina, podpredseda SNS Jaroslav Paška, viacerí poslanci Národnej rady SR či predstavitelia rôznych politických strán.
Rodisko múk a nádeje
„Zišli sme sa dnes síce v malom počte, ale všimli sme si, čo si pripomíname, aký význam majú černovské udalosti. Myšlienka odporu proti maďarizácii sa nezrodila cez noc alebo z náhodného nápadu. Treba skonštatovať, že stála a nepremenlivá charakteristika slovenského národa v súhrne jeho typických duchovných vlastností, ich kvalita a mnohostrannosť vyvrcholila 27. októbra 1907 pri tragických černovských udalostiach,“ vo svojom príhovore uviedol primátor Igor Čombor. Ružomberský poslanec za mestskú časť Černová označil Černovú za rodisko múk a nádeje: „Obrovská tragédia vyhasnutia pätnástich životov našich predkov bola sirénou a dovŕšením slovenského útlaku pod jarmom uhorskej nadvlády. Pripomíname si ju so vztýčenou hlavou, úctou a vďakou.“
Mať väčší vzťah ku štátu
Ružomberský primátor vyjadril sklamanie nad neúčasťou najvyšších štátnych predstaviteľov na celonárodnej spomienke. Je presvedčený, že je dobré si pripomínať najvýznamnejšiu udalosť v boji Slovákov za národné víťazstvo: „Spomienka bola napriek tomu dôstojná, ale aj napriek nepriaznivému počasiu. Zišla sa tu skupina statočných ľudí, ktorí sa správali dôstojne. Vážim si, že prišiel predseda Žilinského samosprávneho kraja, cirkevní predstavitelia, nórska veľvyslankyňa, veľa poslancov Národnej rady a príslušníkov politických strán. Prídu aj časy, kedy si vedúci predstavitelia krajiny budú viac všímať takéto významné udalosti a bude to niekto, kto bude mať väčší vzťah ku štátu.“ Svoju účasť na 110. výročí Černovskej tragédie totiž odriekli a ospravedlnili sa prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda vlády SR Róbert Fico, aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
Cena Andreja Hlinku
Je pravda, že na pietnej spomienke na černovskom cintoríne v sobotu popoludní nebolo príliš tesno, veľa spravilo aj naozaj nepríjemné počasie, no program bol pokojný, dojímavý a skutočne výborne pripravený. Po ňom nasledovala slávnostná akadémia v kultúrnom dome v Černovej. V rámci nej boli odovzdané aj tri Ceny Andreja Hlinku – Igorovi Čomborovi, Juliánovi Helkovi a Jozefovi Komovi. Na akadémii vystúpili The Chamber Choir (Bratislava), FS Liptov, ZŠ Černová, Čriepky, Klaudia Chomisteková a Chlapi z Dolnej Lehoty.
Program celonárodnej spomienky na černovské udalosti pokračoval aj v nedeľu 29. októbra v kultúrnom dome v Černovej. Vystúpili v ňom husľové kvarteto ZUŠ I. Ballu v Dolnom Kubíne, žiaci ZŠ Andreja Hlinku v Černovej. O šiestej podvečer tu uviedli premiéru divadelnej hry Masakra v Černovej v podaní miestneho ochotníckeho divadelného súboru Máj.

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: