Liptovský Michal má najväčšieho pestovateľa subtropických rastlín
Piatok 18. január 2019,
celkovo: 12269150 čitateľov
online: 13 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

17. január 2019 | 09:34
Premiéra filmu Trhlina podľa románu Jozefa Kariku bude v ružomberskom kine Kultúra 24. januára o 20:00.
17. január 2019 | 09:33
Erik Daniel už nie je súčasťou prvého mužstva MFK Ružomberok, nedohodol sa s klubom napriek lukratívnej ponuke na predĺžení zmluvy.
11. január 2019 | 12:00
Prvé číslo Ružomberského hlasu v tomto roku vyjde o týždeň - v piatok 18. januára.
11. január 2019 | 12:00
Najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva bude v stredu 30. januára 2019.
11. január 2019 | 11:59
7. januára začali futbalisti MFK Ružomberok zimnú prípravu, absolvujú aj sústredenia v Liptovskom Jáne a Turecku.
aktuálne číslo: 2018 / 24 (21. december 2018)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Liptovský Michal má najväčšieho pestovateľa subtropických rastlín

22. december 2017 | 08:23 | 5474

LIPTOVSKÝ MICHAL (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Exotika v dolnom Liptove. V Liptovskom Michale nájdete najväčšieho pestovateľa subtropických rastlín v strednej Európe... Subtropický svet. Palmové háje, kríky obsypané mandarínkami, pomarančmi, granátové jablká, citróny, figovníky, mandľovníky. Možno sa začudovane pýtate sami seba aj autora či čítate správne a nachádzate sa stále v Liptove? Odpoveď znie áno. Jednoznačné áno. Po vysvetlenie sa vyberáme do Liptovského Michala. Už pri príchode k domu blízko tamojšieho obecného úradu nám vizuálne niečo nesedí. Pri vstupe olivovníky, hneď vedľa húština paliem, všetko pod holým nebom. V októbri a novembri, keď už máme za sebou mrazy aj sneženie. Z domu vychádza strojca tohto zázraku Milan Kráľ.

V hlave naskočí mnoho otázok, ktoré si žiadajú logické zdôvodnenie. Po polhodine rozprávania je všetko jasné. Veríme, že po prečítaní nasledujúcich riadkov zistíte, že nejde o fatamorgánu, ale reálne výsledky tvrdej práce tohto chlapíka. Poďme však pekne po poriadku.

Predaj cez internet
Príbeh sa začína na juhu Európy v Španielsku. „Dlhé roky som tam pracoval na plantážach a v hájoch, kde sa pestovali citrusy a rôzne subtropické rastliny. Po príchode na Slovensko som zistil, že sa pestovaním týchto rastlín, kríkov či paliem nikto vo väčšej miere nezaoberá, nikto to tu nepredáva. Nevedel som robiť nič iné, tak som sa do toho pustil, i keď som nemal tušenie, do akých vôd vstupujem. Prvé sadenice som mal práve zo Španielska,“ stručne opísal dôvody, ktoré ho k činnosti viedli začiatkom tohto desaťročia.

Začínal s palmami, postupne pridával citrusy, olivovníky, mandle, kaki, agávu, mišpule a ďalšie. „Vedel som pestovať, ale nie predávať,“ podotkol s úsmevom. Spásonosná myšlienka prišla v podobe predaja cez internet. Rozbehol viaceré internetové obchody a darí sa mu. „Uživí ma to,“ poznamenal.

S klímou problém nie je
Do rozprávania vstupujeme otázkou, ako reagujú subtropické rastliny na klimatické pomery, ktoré panujú v Liptove. „Čudovali by ste sa, ale nie je s tým problém. Palmy a rastliny mám na dvore väčšinu roka. Pod strechu, do garáže či do fóliovníka ich sťahujem až niekedy na Mikuláša a von sa dostávajú znovu už vo februári či v marci. Mnoho subtropických rastlín a paliem znesie aj mrazy, niektoré dokonca až do -15°C. Chce to aj isté pestovateľské zručnosti, nezalievať citrusy príliš vodou, nepoužívať veľa chémie. V tunajšom podnebí sa palmám a citrusom dokonca vyhýbajú choroby, ktoré majú často v subtropickom pásme,“ upozornil M. Kráľ.

Palmy, ktoré pestuje bežne rastú v Ázii v Himalájach až do výšok 2 500 metrov, a preto sú na premenlivosť počasia a teplotné výkyvy zvyknuté.
Prezradil, že časť rastlín vypestuje na vlastnej plantáži, ktorú má v Španielsku. „Mám tam známych, ktorí sa mi o ňu starajú a niekoľkokrát do roka plantáž osobne navštívim.“ Vďaka rokom poctivej práce sa stal známy po celom Slovensku, ale aj v zahraničí, kde má stabilných odberateľov. „Ľudia, ktorí sa zaujímajú o pestovanie či kúpu paliem ma cez internet určite nájdu. Spolupracujem napríklad aj s botanickou záhradou v Košiciach, ktorej dodávam palmy a kríky na výstavu,“ vyjadril sa. Dodal, že najvzácnejším kúskom, ktorý má na dvore je juka filifera australis.

Raz si možno oberiete citrusy aj vy
Pristavme sa v rozprávaní pri číslach. V súčasnosti má na dvore 5 000 rastlín, z toho 800 citrusov a napríklad až 17 odrôd mandarínok. Počet paliem osciluje medzi dvomi až tromi tisíckami. Naozaj čítate správne. „Vďaka tomu som najväčší pestovateľ na Slovensku a pravdepodobne aj v strednej Európe,“ vyhlásil. Ruka v ruke s týmto vyjadrením ide aj myšlienka ďalšej perspektívy. „Je jasné, že súčasný dvor a fóliovník vo dvore mi už nepostačuje. Preto som sa rozhodol pestovateľskú plochu rozšíriť. V Liptovskom Michale pri diaľnici budujem tri fóliovníky, ktoré budú mať celkovú plochu do tisíc metrov štvorcových. Ide o pestovateľskú škôlku rastlín a okrasných stromov. Zrejme to už nebudem pracovne zvládať v rodinnej réžii, a preto do týchto priestorov zjari potrebovať ďalšieho pracovníka,“ objasnil.

Na záver stretnutia nám naznačil aj niektoré plány do vzdialenejšej budúcnosti. „Vo fóliovníku, kde pestujem citrusy by som zaviedol samozber, čiže ľudia by si sami za prijateľnú cenu prišli pozbierať, na čo majú chuť. Uvažujem aj nad pestovaním muškátov a tují,“ uzavreli sme rozhovor pred bránami exotickej záhrady v Liptovskom Michale.

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.24/2017)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist