Ružomberský hlas
  • Sobota 20. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto rkhlas) - Kým prvé miesto je Ružomberčanom zrejme známe, o druhej priečke aktuálne rozhodlo 28 obyvateľov. Ružomberok má tri veľké sídliská. Klačno, Baničné a Roveň (Sídlisko SNP). Menší, najmä počtom obyvateľov, je Polík. Najväčšou radovou zástavbou rodinných domov v meste sú Satelity (aj keď oficiálny názov tejto lokality znie inak, ale o tom o niekoľko riadkov ďalej). V tomto príspevku budeme hľadať odpoveď na otázku, koľko obyvateľov majú spomínané miesta v Ružomberku. Pomohli sme si oficiálnymi údajmi trvalého pobytu z portálu informačného systému samosprávy mesta Ružomberok, aktualizovanými k 1. aprílu 2018.
A môžeme ísť hneď k veci. Najľudnatejším sídliskom v Ružomberku je Klačno, ktoré má štyritisíc obyvateľov (3 996). Najviac z nich býva na Veternej (1 209) a Liptovskej (1 014), nasledujú ulice Klačno, Lesná a Smreková.
Je to najmladšie sídlisko v meste, a pôvodne mali byty, postavené v tejto lokalite, slúžiť zamestnancom bývalých bavlnárskych závodov a papierní v Ružomberku. Nachádza sa v západnej časti mesta medzi dolinami Hrabovo a Čutkovo, stojí na severnom svahu v blízkosti mestskej časti Černová.
O druhé miesto v počte obyvateľov sa už roky pomyselne bijú sídliská Baničné a Roveň. Aktuálne vyhráva Baničné, kde býva 3 240 ľudí. Najviac na Houdekovej (1 681), vyše 550 na Papiernickej, potom nasledujú Cesta na Vlkolínec, Baničné, Hollého a E. Bohúňa.
Baničné postavili v južnej časti Ružomberka na východnom svahu, a jeho špecifikom (podobne ako pri Klačne) je bezprostredná blízkosť prírody a rieky Revúcej. Ale aj kaskádovité usporiadanie ulíc, najmä Houdekovej, Papiernickej a Cesty na Vlkolínec, medzi ktorými je prevýšenie v desiatkach metrov.
Názov sídliska je odvodený od baníckej činnosti, ktorá v týchto miestach a širšom okolí v minulosti bola. Baničné začali rozsiahlejšie budovať až v 70. rokoch uplynulého storočia.
Roveň, známa tiež ako Sídlisko SNP, má 3 214 obyvateľov, teda len o 28 menej ako Baničné. Administratívne patria k sídlisku ulice Za dráhou a Bystrická cesta. Tá však nie celá, vo svojej takmer dvojkilometrovej dĺžke, pretože hlavne bytovky v jej južnej časti (oproti „delu“, pri ulici Pod skalami, za obchodmi Daza a Stavmat) už aj podľa členenia volebných obvodov nepatria do Rovne (hranicou je Cesta do tehelne).
„V týchto bytovkách s adresou Bystrická cesta 72, 74, 76, 78 a 80 žije spolu 181 ľudí,“ potvrdila nám Eva Papúchová z mestského úradu. Spomínaný počet obyvateľov už teda nepočítame k sídlisku SNP.
Roveň tvoria vyššie uvedená veľká časť Bystrickej cesty s 1 811 ľuďmi a Za dráhou, kde žije 1 403 obyvateľov. Sídlisko má najlepšiu občiansku vybavenosť – obchodné centrá Stop.Shop, Kaufland, blízky City Market a iné, a je ohraničené smerom k mestu železničnou traťou (vedúcou popri areáli bývalého závodu Solo).
Polík v širšom centre mesta má 1 149 obyvateľov. Najviac z nich býva na Moyzesovej (911), 238 žije na Šrobárovej. Zo všetkých sídlisk má najbližšie k samotnému centru Ružomberka, a aj z tohto dôvodu sú dostupné byty v tejto lokalite najdrahšie.
Poďme na Satelity. Krásna zástavba rovnakých rodinných domov, vypínajúca sa medzi Makovického a mestským cintorínom, ohraničená Obvodovou, však nesie oficiálny názov Záhumnie, čo možno dohľadať a potvrdiť v mestských protokoloch a úradných dokumentoch.
Prvotný plán bol pomenovať zástavbu Betlehem, no údajne predovšetkým z nevôle komunistov či vládnucej moci v období výstavby lokality (70. roky minulého storočia) tento názov neprichádzal do úvahy.
Na severnom svahu, na ktorom Satelity postavili, nájdete šesť ulíc, kde spolu žije 433 obyvateľov. Najviac na Palmovej (150), potom na Hanulovej (136). Nasledujú Nad štadiónom, Fatranská, Brezová a Ružová.
(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.7/2018)

Vyhľadávanie

Sobota 20. apríl 2024
0:0:0
Online: