Ako ďalej s rekonštrukciou Obchodnej akadémie v Ružomberku?
Utorok 18. december 2018,
celkovo: 12183921 čitateľov
online: 18 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

17. december 2018 | 22:27
V predaji v Informačnom centre Ružomberok a na zápase MBK Ružomberok - Young Angels Košice (19.12. o 17:00) bude nová publikácia 80 rokov basketbalu v Ružomberku
17. december 2018 | 22:26
Na mestskom zastupiteľstve 18. decembra budú poslanci schvaľovať aj zloženie opätovne ustanovenej mestskej rady.
17. december 2018 | 22:25
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v šlágri extraligy nad Piešťanskými Čajkami suverénne 87:64.
17. december 2018 | 22:25
Posledné číslo Ružomberského hlasu v tomto roku vyjde v piatok 21. decembra 2018, prvé novoročné 18. januára.
3. december 2018 | 10:39
Futbalisti MFK Ružomberok jasne zdolali v poslednom domácom zápase ligy v tomto roku Spartak Trnava 3:1.
aktuálne číslo: 2018 / 22 (16. november 2018)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Ako ďalej s rekonštrukciou Obchodnej akadémie v Ružomberku?

8. jún 2018 | 12:05 | 797

ŽILINA (Michal Paška, foto autor) - Tretí májový pondelok predpoludním, parkovisko pred sídlom Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je beznádejne plné, obsadené sú i okolité ulice. Okrem „nahodených“ mužov a žien jeden z neklamných znakov toho, že sa koná ďalšie, v poradí už šieste zasadnutie zastupiteľstva ŽSK. Ružomberský hlas, už tradične, zaujal miesto v rokovacej sále ako jediné médium z liptovského regiónu. V pozvánke pre poslancov bolo uvedených 22 bodov, jedným z nich bolo v úvode aj schválenie Záverečného účtu ŽSK za uplynulý rok. „Celkový objem príjmov presiahol 213 miliónov eur, výdavky boli v sume 183 miliónov eur. Po očistení o účelové zdroje zo štátneho rozpočtu a nedočerpaný úver z Centrálnej európskej banky je prebytok rozpočtu do rezervného fondu vo výške 11,5 milióna eur. Prebytok bežného rozpočtu, ktorý je najdôležitejším ukazovateľom finančného zdravia, presiahol 19 miliónov eur,“ informovala poslancov Janka Ševčíková, vedúca oddelenia rozpočtu a cien Úradu ŽSK.

V tomto bode si zobral slovo poslanec za ružomberský okres Michal Slašťan. Zástupca primátora Ružomberka je zároveň aj predsedom finančnej komisie zastupiteľstva ŽSK. „Finančnú komisiu považujem za vecne príslušnú, aby sa k tejto téme vyjadrovala. Materiál sme schválili jednoznačne, vyjadrujeme s ním súhlas,“ povedal Michal Slašťan a pri hlasovaní s ním súhlasilo 49 z 51 prítomných kolegov.
Väčšia debata poslancov bola pri ďalšom rokovacom bode. Bol ním Návrh na prvú úpravu rozpočtu ŽSK v roku 2018.

Na práce vyčlenili 110 000 eur
„Ide o najväčšiu úpravu rozpočtu v tomto roku. Dôvodom sú zmeny v nedaňových príjmoch, v bežných transferoch, v príjmových finančných operáciách a následné zmeny vo výdavkoch a v programovom rozpočte,“ vysvetlila Janka Ševčíková.
Do rozpravy sa prihlásilo šesť poslancov. Prvým diskutujúcim bol zástupca z nášho okresu, ktorý je zároveň i poslancom mestského zastupiteľstva. Ľubomír Kubáň si vzal „na mušku“ Obchodnú akadémiu v našom meste.
„Na úseku vzdelávania zvyšujeme rozpočet kapitálových výdavkov celkom o bezmála 2,5 milióna eur zo zostatku nedočerpaných finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu z predchádzajúceho roka a z rezervného fondu ŽSK. Niektoré veci v súvislosti s Obchodnou akadémiou som si už odkonzultoval na príslušnom odbore,“ začal svoje vystúpenie.
„Rekonštrukcia - stavebné úpravy a zateplenie telocvične - majú na dofinancovanie vyčlenenú sumu 110 000 eur. Zistil som, že žiadne zateplenie telocvične sa nebude realizovať. Poprosím, aby tento bod dol doplnený o rímsku I – teda o to, že ide o prvú etapu prác,“ požiadal Ľubomír Kubáň.

Na dôležité veci zabudli
Vo svojom vystúpení pokračoval. „Mrzí ma, že keď som si prechádzal projekt, zabudlo sa na také dôležité veci, akými sú napríklad bezbariérový vstup do telocvične či oprava poškodenej dlažby, ktoré súvisia s komfortom, ktorý máme poskytovať i pre hendikepovaných. Bol by som veľmi rád, keby sa v budúcnosti pri schvaľovaní dofinancovaní, ktoré vítam a kvitujem, uvádzal podrobnejší rozpis prác,“ požiadal Ľubomír Kubáň.

Za ŽSK reagovala Zuzana Franková, ktorá je poverená vedením odboru investícií. „Ide o prvú etapu prác, ktoré sú plánované na rekonštrukcii telocvične. Ďalšia etapa je plánovaná akoby na ďalší rok – dokončenie zateplenia a úprava bezbariérového vstupu. Pre tento rok sa pripravili práce, ktoré sú najdôležitejšie – zateplenie strechy, výmena okien a úpravy v interiéri, vrátane palubovky. Pokračovanie prác, spolu s úpravou bezbariérového vstupu, plánujeme do ďalších období,“ uviedla. Dodala, že názov „prvá etapa“, nie je potrebné meniť, pretože takto stavba bola vysúťažená.
Ďalší výboj rekonštrukcie Obchodnej akadémie budeme sledovať.

Javorka v správnej rade nadácie
Jedným z „tradičných“ bodov rokovania bolo aj nakladanie s majetkom ŽSK. Michal Slašťan sa podrobnejšie vyjadril k procesu predkladania materiálu. „Poslanci z jednotlivých okresov sa vedia najlepšie vyjadriť k jednotlivým predajom. Odporúčal by som, aby sme si jednotlivé body prebrali podrobne na komisii. Potom materiál dajme sem a poslanci by sa mohli vyjadriť v diskusii v rámci svojich okresov. Osvedčilo sa mi to na finančnej komisii, veď keby sme mali 50 predajov, mechanicky by sa to tu čítalo hodinu.“ Po jeho vystúpení v sále zaznel potlesk. „Berieme to ako návrh na zefektívnenie rokovania zastupiteľstva,“ reagovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

V rámci zasadnutia poslaneckého zboru dostal zelenú tiež dostal návrh na zriadenie nadácie Centrum podpory rodiny. „Jej cieľom bude pomoc a podpora jednotlivcom a rodinám v sociálnej, ekonomickej a existenciálnej núdzi, ale i podpora dobrovoľníckych aktivít na území ŽSK a pomoc a podpora talentovaným deťom zo sociálne znevýhodnených podmienok,“ povedala k svojmu návrhu predsedníčka kraja. V správnej rade nadácie bude aj poslanec ružomberského okresu Karol Javorka.

Schválené boli tiež dodatky k výzve ŽSK predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu na rok 2018 na financovanie podporovaných činností realizovaných v rámci programov „Aktívny človek = aktívna spoločnosť, „kultúra“ a „regionálny rozvoj.“
Poslanci krajského parlamentu zobrali tiež na vedomie správy o vyhodnotení zimnej údržby na cestách ŽSK i o činnosti krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj za uplynulý rok.

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.11/2018)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist