Rozhľady uvádzajú nový pojem Ružomberská skupina
Streda 27. marec 2019,
celkovo: 12507694 čitateľov
online: 17 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. marec 2019 | 10:48
Fortuna liga o titul: DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok 1:1, gól MFK: Gal Andrezly.
18. marec 2019 | 10:47
Lyžiarske stredisko Malinô Brdo stále hlási dobré podmienky na lyžovanie so 40 cm snehovej pokrývky.
15. marec 2019 | 15:32
Basketbalistky MBK Ružomberok postúpili do semifinále extraligy, bratislavský Slovan vo štvrťfinále vyradili jasne 2:0 na zápasy.
13. marec 2019 | 23:37
Verejnou súťažou hľadá ružomberská radnica prevádzkovateľa novopostavenej reštaurácie v osade UNESCO Vlkolínec.
13. marec 2019 | 23:36
Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v poslednom zápase základnej časti Fortuna ligy v Nitre 0:0.
aktuálne číslo: 2019 / 05 (15. marec 2019)
anketa
Do ktorého strediska v našom regióne chodíte najradšej lyžovať?
Malinô Brdo
[40h:29%]
Turík
[10h:7%]
Smrekovica
[9h:7%]
celkovo hlasujúcich: 137
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Rozhľady uvádzajú nový pojem Ružomberská skupina

13. júl 2018 | 11:36 | 938

RUŽOMBEROK (R.A.Ružomberský, foto archív) - Najnovšie číslo Rozhľadov po kultúre a umení (1. a 2. štvrťrok 2018), vychádzajúce ako orgán Literárneho klubu ružomberských spisovateľov a Spolku slovenských spisovateľov (KO Žilina), opäť prináša celú škálu zaujímavých tém od autorov z celého Slovenska i zo zahraničia. Česť ilustrovať číslo dostal Ružomberčan žijúci v Prahe (Česká republika), animátor, ilustrátor, maliar a majiteľ reklamnej agentúry i ateliéru DUHAStudio Marián (Mišo) Dúha. Z autorov od pera sa ďalej predstavujú napríklad Jozef Mikloško, Pavol Brtoš, Leopold Moravčík, Bohumil Motejlek, Ivan Ondrášik, či Marián Mydlo.

Rozhľady prichádzajú s viacerými významnými pôvodnými štúdiami, ktoré obohacujú históriu a kultúru v Ružomberku a aj na Slovensku. Príspevok šéfredaktora Radislava Kenderu Ružomberská skupina – náboženská časť – disent viery a slobody (s prihliadnutím na svetskú emigráciu) je zaujímavou sondou do disidentského a zároveň literárneho prostredia Ružomberka.

Autor etabluje na Slovensku nový pojem Ružomberská skupina. Pri jej kreovaní a literárno–historickom výskume zistil, že v Ružomberku to nie je také jednoduché, ako napr. pri Trnavskej skupine. V meste na sútoku Váhu a Revúcej sa skupina skladá vlastne z dvoch skupín (podskupín) – náboženskej i svetskej. I napriek tomu, že obidve časti boli prepojené. Náboženská však dosiahla celoslovenské líderské postavenie v rámci vtedajšieho Česko–Slovenska, a významne pripravila pôdu pred Sviečkovou manifestáciou i Novembrom 89. V budúcom čísle bude pokračovať priblíženie svetskej časti Ružomberskej skupiny.

Nasleduje rozhovor s dlhoročným funkcionárom mesta Ružomberok Pavlom Brtošom o vážnych témach vzťahujúcich sa k mestu Ružomberok. Všetky sú aktuálne a ružomberského čitateľa zaujmú a dajú odpoveď na otázky – ako Ružomberok prišiel o sídlo okresu, o Korytničku, o Hotel Jánošík, prečo sa nepripojila k mestu obec Likavka a pod.

Významný priestor je v periodiku venovaný Pi – klubu slovenských spisovateľov od Jozefa Mikloška. 14. marec je medzinárodným dňom čísla Pi = 3,14159265..., je to aj sviatok Pi-klubu. Doteraz je známych 11,2 trilióna cifier tohto čísla (trilión má za jednotkou 18 núl). Jozef Mikloško , ako nevolený prezident tohto klubu, nám približuje jeho činnosti. Kľúčovými slovami klubu sú knihy, umenie, víno a spev – tvorivosť, nápady, veselosť a kultúrnosť. Jadrom Pi-klubu sú spisovatelia, ale sú tam aj ex-námorný kapitán, robotik, huslista, primátor, kameraman, flautista, lekár, režisér i niekoľko maliarov. Nad všetkým vládne tolerantnosť.

Najznámejší slovenský zahranično–politický redaktor a komentátor, spisovateľ Leopold Moravčík siahol po svojich spomienkach. Delí sa o ne s čitateľmi v príspevku Ako som rozčúlil španielskeho kráľa.

Objavný príspevok pochádzajúci opäť z dielne Petra Bučku. Pod názvom Slovenská ústredná športová rada – jej vznik, činnosť a zánik, predstavuje verejnosti jeden zo zabudnutých najvyšších orgánov slovenského športu.

Zaujímavým článkom sú Korálové útesy v skle od Dušana Mikolaja, ktorý zanedlho prerastie do samostatnej knihy. Mapuje život a dielo jedného z najvýznamnejší umeleckých sklárov na svete, Slováka Stanislava Meliša.

Marián Mydlo sa pripomína významnou sondou zániku tehliarskeho priemyslu v Ružomberku pod názvom Ružomberská hlina, pri ktorej vyrástla tehelňa.

Dimenzie viery v kontexte zmysluplnosti života je príspevok z dielne kresťanského filozofa Ivana Ondrášika. Predstavujú sa aj ďalší autori – Bohumil Motejlek s príspevkom Kým sa rozhodneš!, alebo Milan Kenda, ktorý si v satirických príspevkoch pripomenul 330. výročie narodenia Juraja Jánošíka. Za ním samozrejme v ničom nezaostáva ďalší humorista Milan Lechan, ktorí sa prezentuje Poradňou pre všetko. V bloku poézie sa predstavujú Dana Sochorová, Iveta Kloptová a Ružena Janiglošová - Moravčíková.

Vzácne materiály sú uverejnené v Rozpamätávaní – Z neuverejnenej korešpondencie slovenských spisovateľov... Tu je po prvý raz zverejnený list publicistu a priateľa Andreja Hlinku Matúša Fullu biskupovi Alexandrovi Párvymu, list prezidenta Českej a Slovenskej federatívnej republiky Václava Havla rímskokatolíckemu kňazovi, filozofovi a spisovateľovi Ladislavovi Hanusovi, list literárneho historika, národno-kultúrneho dejateľa a spisovateľa Juraja Chovana – Reháka básnikovi, spisovateľovi, literárnemu kritikovi a vedcovi, esejistovi, editorovi, kultúrnemu organizátorovi a publicistovi Imrichovi Vaškovi i list arcibiskupa Karla Otčenáška Ladislavovi Hanusovi.

Rozhľady predstavujú ružomberského rodáka, hudobníka (hrá na viole) a fotografa, člena Filharmónie Brno Juliána Vevericu, žijúceho v Českej republike.

V pravidelnej rubrike Pozdravili a napísali nám, čitateľom Rozhľadov prajú všetko najlepšie členovia Pi – klubu, napríklad Ľubo Jurík, Anton Hykisch, Dušan Mikolaj, Jozef Mikloško, Rudolf Schuster, Jozef Banáš, ako aj hudobný skladateľ, pedagóg, organizátor a hudobník Peter Machajdík.

Aktuálne číslo časopisu Rozhľady po kultúre a umení opäť reaguje na viaceré v spoločnosti rezonujúce témy a v pôvodných štúdiách pomáha orientovať sa v histórii i súčasnosti života na Slovensku.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist