Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Počas letných prázdnin sa čoraz viac obzeráme po možnostiach, ako využiť voľný čas s našimi deťmi, vnúčatami, priateľmi, rodinou. Jednou z atraktívnych aktivít je počas leta, pokiaľ to počasie dovoľuje, aj kúpanie. K dispozícii máme aj v našom meste či v okolí kúpaliská, akvaparky, ale aj prírodné plochy. My sme si zašli po inšpiráciu na kúpanie do tichej lokality v centre Ružomberka. Ak si v duchu pomyslíte, či aj nám už rastúce teploty nepoškodili myšlienkové pochody, vedzte, že nie. Kým dole na juhu v súčasnosti bežná záležitosť, vidieť klasický bazén pri do-me v Ružomberku a okolí zostáva stále raritou.
V Ružomberku sú v sezóne čoraz vyššie teploty
Doslova pod nosom redakcie vybudoval šikovný majster bazén s upraveným okolím. Anton Kubík, lebo o ňom je reč, vám v nasledujúcich riadkoch predstaví dôvody, prečo do výstavby bazéna šiel a možno vnukne myšlienku či motív, ako by sa to dalo jedného dňa aj u vás v záhrade či na dvore.
Primárne som bazén so zázemím a okolitým prostredím vybudoval pre vnúčatá, riadil sa v úvode skvostnou ideou a pokračoval: „Svoje zohralo aj otepľovanie, cítim, že každým rokom je v meste lepšie počasie, viac slnka.“
Spočiatku mali na dvore klasické rôzne druhy nafukovacích bazénov. Tie sa však rýchlo poškodili, niekedy po nie-koľkých dňoch či počas sezóny. „Navyše, nafukovacie bazény mali v priemere dva-tri metre a deti sa v nich nevedeli hýbať. V novom bazéne sa vnúčence naučili aj plávať. Bazén vy-budoval už v minulom roku, a počas nadchádzajúceho leta bude v plnej prevádzke. „Samozrejme, využijeme ho aj my dospelí.“
Syn prišiel s tým, že bazény pri domoch už majú kdekade po Slovensku. Tak sme si jeden dali doviezť z Topoľčian.
Tóno v tejto oblasti nemal žiadne predošlé skúsenosti, všetko robil po svojom a výsledok stojí za to. „Najskôr som ba-zén, kým ešte nebol zapustený v zemi oblepil tvrdeným polystyrénom, aby sa bazén vplyvom pôdy, ktorú som prisýpal, nepoškodil. Vykopal som jamu, do ktorej sme bazén osadili. Ľudia to robia tak, že bazén dávajú do zeme s tým, že okraje bazéna sú zarovno s pôdnym povrchom. Všimol som si, že potom do bazéna vo vyššej miere vietor nafúka lístie, prach a ďalšie nečistoty. Preto som okraje bazéna zdvihol nad úroveň terénu. Týmto som sa vyhol spomínanému problému, i keď padanie listov zo stromov nedokážem úplne eliminovať. Ďalšou výhodou takéhoto osadenia je aj, v prípade potreby, možnosť rýchlejšej demontáže bazéna v prípade poškodenia,“ vysvet-lil.
Technologické postupy urobil po svojom
Rozmery bazéna sú 4,5 x 2,5 metra s hĺbkou 1,3 metra. Materiál stál približne 3 000 eur, prácu som robil bez náro-ku na odmenu. Nevidel som to nikde, všetky technologické po-stupy som urobil podľa seba, vyjadril sa. K bazénu pridal ďalšie potrebné technológie – pieskovú filtráciu, čerpadlo, chémiu, hadice. „Mám aj vlastné vykurovanie, čo je špeciali-ta. Bazén vyhrejem z piecky, cez ktorú preháňam vodu. Teplota vody by bola totiž bez toho nízka a značne by kolísala. Je to trošku prácne a je potrebné drevo. Preto do budúcna uvažujem o vykurovaní cez solárny panel. Taktiež chcem bazén prekryť lexanom alebo niečím podobným. V súčasnosti dokážem vyhriať bazén bez problémov na 35°C, dalo by sa aj viac, ale obmedzuje ma filter,“ opísal situáciu.
Ďalšou výhodou Antonovho systému je, že má vodu z vlastnej studne, inak by sa vraj za jej napúšťanie nedoplatil. „Prvý raz mi trvalo nahriať vodu zo studne s teplotou 10°C celý deň. Pri súčasnej teplote mi stačia tri-štyri hodiny. Bežný nafukovací bazén, ktorý majú ľudia v záhradách vychladne za hodinu. Mne keď bazén zakryjem, vydrží prijateľná teplota vody aj tri dni. Pod plachtou sa voda vyhreje aj sama a po inštalácii lexanu to bude ešte lepšie. Solárny panel bez problémov vyhreje bazén od jari do jesene.“
Mesačné náklady predstavujú 50 eur
Vnúčatá, ale aj deti sa Antonovi Kubíkovi odmenili za aktivitu úsmevom a spokojnosťou. Vlani mal sezónu od mája do októbra. „Keď je sychravo nechcem kúriť, aby deti po vyjdení z bazéna nenachladli.“ Pri prevádzke musí dávať pozor na deti, denne púšťa filter, pH merač, teplomer, používa bezchló-rovú chémiu. Do mesačných nákladov približne 50 eur zarátal aj elektrinu.
Zatiaľ je podobných bazénov v Ružomberku a okolí minimum, preto nás jedna z prvých lastovičiek zaujala. „Je to dobrá vec pre deti, vyšalejú sa, bazén predstavuje zmysluplné využitie ich času,“ podotkol. So spokojnými džavotom pobiehajúce vnúčatá mu aktivitami v bazéne dávajú zapravdu. „Je to naozaj super, každú voľnú chvíľu nás to ťahá k vode a na dvore u starkého sa dá vyblázniť od rána do večera. Te-šíme sa na prázdniny,“ podčiarklo spontánne jedno z detí a popritom ako hru bralo lovenie nečistôt z bazéna do sieťky.
Rád poradí
Celú stavbu zrealizoval za mesiac. „Systém vydrží mnoho rokov, myslím že ma aj prežije. Jediným rizikom je, že by praskol bazén,“ povzbudil prípadných záujemcov o takúto výstavbu. Ak máte priestor v záhrade a trochu času počas dňa, môže zapustiť bazén aj do zeme a okolo neho položiť kocky. „Každý druhý deň treba bazén vyčistiť, povysávať, dať doň chémiu a zmerať pH,“ zhrnul potrebné aktivity.
Na celom projekte sa prejavil viacerými zlepšeniami či už pri vyhrievaní vody alebo pri filtrovaní. Komplet sa voda vymieňa raz za sezónu. Len pri vysávaní sa dopustí 20-30 cm. Bazén je potrebné zazimovať. „Spustím vodu do polovice výšky bazéna, aby robila protitlak, keď zamrzne zem a pridám chémiu.“ Rozprávanie zakončil výzvou: „Som tu pre ľudí, kedykoľvek môžu za mnou prísť a poradím ako na to.“
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.14/2018)

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: