Prázdniny v Ružomberku vás isto mrzieť nebudú
Streda 27. marec 2019,
celkovo: 12507729 čitateľov
online: 13 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. marec 2019 | 10:48
Fortuna liga o titul: DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok 1:1, gól MFK: Gal Andrezly.
18. marec 2019 | 10:47
Lyžiarske stredisko Malinô Brdo stále hlási dobré podmienky na lyžovanie so 40 cm snehovej pokrývky.
15. marec 2019 | 15:32
Basketbalistky MBK Ružomberok postúpili do semifinále extraligy, bratislavský Slovan vo štvrťfinále vyradili jasne 2:0 na zápasy.
13. marec 2019 | 23:37
Verejnou súťažou hľadá ružomberská radnica prevádzkovateľa novopostavenej reštaurácie v osade UNESCO Vlkolínec.
13. marec 2019 | 23:36
Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v poslednom zápase základnej časti Fortuna ligy v Nitre 0:0.
aktuálne číslo: 2019 / 05 (15. marec 2019)
anketa
Do ktorého strediska v našom regióne chodíte najradšej lyžovať?
Malinô Brdo
[40h:29%]
Turík
[10h:7%]
Smrekovica
[9h:7%]
celkovo hlasujúcich: 137
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Prázdniny v Ružomberku vás isto mrzieť nebudú

8. august 2018 | 22:23 | 1005TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Aj keď sú letné prázdniny v plnom prúde, stále máme pred sebou august. Preto vám prinášame tipy a možnosti, ako stráviť zvyšok leta v príjemnom prostredí v okolí Ružomberka. Mesto má výborné rekreačné zázemie a v porovnaní s inými mestami Slovenska sa prírodné zóny oddychu nachádzajú doslova za poslednými domami. Stačí spomenúť Hrabovskú dolinu či Čutkovskú dolinu. Atrakcií je tu doslova na rozdávanie, preto ak trávite voľný čas v zázemí v Ružomberka nemusí vás vôbec mrzieť, že ste počas prázdnin nevycestovali niekde do zahraničia. Vybavenosť najmä dvoch spomínaných dolín je v mestskom zázemí v slovenskej mierke naozaj unikátna. Podrobnejšie tipy a možnosti vám prinášame v nasledujúcom prehľade.

Hrabovská dolina
V Hrabovskej doline len nedávno sprístupnili Medvediu cestu, ktorá začína na južnom okraji vodnej nádrže a pokračuje popri Fatraparkoch, pretne zjazdovku a po zvážnici vás privedie na Vlkolínske lúky. Populárno-náučným spôsobom sa okrem iného dozviete zaujímavosti zo života hnedej šelmy. Zadarmo je v doline k dispozícii napríklad kyslíková dráha so šiestimi stanoviskami, ktorú využijete na precvičenie jednotlivých partií tela. Na okruhu lesných cestičiek okolo vodnej nádrže vás informáciami nabije náučný chodník.

Lanovky
Osemmiestna kabínková lanovka z Hrabova na Malinné Brdo a tiež štvorsedačková lanovka na vrchol Malinného Brda, prevádzková doba 8.30 – 16.30 v polhodinových intervaloch, cena spiatočného lístka na obe lanovky je 12 eur pre dospelého a 10 eur pre dieťa.

Zipline
-najdlhšia na Slovensku, po lane sa premiestnite ponad Hrabovskú nádrž, 8 eur/osoba.

Tarzánia
– lanový park postavených z rôznych prekážok, ktoré sú zavesené vo výške, najväčší lanový park na Slovensku, 10 eur/dospelí, detská trasa 5 eur.

Člnkovanie
– požičovňa člnkov pod dohľadom inštruktora je v prevádzke do konca augusta. Člnkovať sa dá v nových vesliciach pre štyri osoby, cena 5 eur/30 min.

Aquazorbing
– športová zábava, kedy chodíte po vodnej hladine vo veľkej nafúknutej priehľadnej guli.

Horské bicykle a horské káry
– v stredisku Malinô Brdo ski & bike Ružomberok vybudovali širokú sieť zjazdových trás pre horské bicykle, horské káry a terénne kolobežky. Horská kára stojí s jednou jazdou lanovkou 18 eur, využiť môžete niektoré trasy v rámci Bike Parku, ale aj asfaltku od vrcholovej stanice lanovky do Hrabova v dĺžke 5 kilometrov.

Mini farma Sidorovo
-ponúka návrat ku koreňom. Deti, ale aj dospelých potešia prítulné zvieratká ako psy, ovce, kozy, pávy, čínske prasiatka a iné. K dispozícii je altánok a ohnisko. Farma sa nachádza na Vlkolínskych lúkach na trase medzi Malinným Brdom a Vlkolíncom.

Čutkovská dolina
V doline je k dispozícii multifunkčné ihrisko, deti poteší chov oviec – valašiek či diviačia obora. Na trávnatom priestranstve pod kolibou sa nachádza park Obrovo, nechýba ziplajna, lukostreľba či požičovňa bicyklov. Lesná zvážnica v dĺžke štyri kilometre medzi Hrabovom a Čutkovom je vybudovaná ako Obrova cesta a stvorená tak pre rodinné výlety, ako aj pre horský bicykel. Náučný chodník – Známa neznáma Čutkovská dolina vás privedie k nevšedným miestam ako je tiesňava či vodopády.

Obrovo
-zábavno – náučný park pre deti, čaká na vás Obrova žinka, hlavolamy, hry a atrakcie ako Obrove zuby, Čutkove pastelky či Čutkova kolíska, vstupné 4 eurá na 1,5 hodiny (s dieťaťom má jeden dospelý vstup zadarmo),

Požičovňa bicyklov a elektrických kolobežiek
– nachádza sa v Obrove, v Liptove môžete využiť 500 km značených cyklotrás, cena požičania bicykla 14 eur/deň, elektrické kolobežky slúžia na krátky výjazd do doliny, bližšie informácie dostanete v Obrove.

Lukostreľba
– 4 eurá/30 min. pre dospelých, deti – zadarmo

Zipline
– po lane sa premiestnite ponad údolie, povyše koliby, 8 eur/jazda

Skatepark
– nachádza sa vedľa tenisových kurtov na Klačne, jeden z najmodernejších areálov na Slovensku, otváracie hodiny pondelok – piatok 13.00 – 21.00, sobota – nedeľa 9.00 – 21.00.

Splavovanie Váhu
– pozrite sa na svet z vodnej hladiny našej krásnej rieky, úsek Bešeňová – Kraľovany, splavovanie na šesťmiestnych raftových člnoch, v každom člne je inštruktor, šesťmiestny čln s výbavou na dvojhodinový splav stojí 89 eur.

Vlkolínec
– je miesto, ktoré má svoje čaro v každom ročnom období, počas celého leta organizujú v osade rôzne podujatia či ukážky ľudových remesiel, vstupné pre Ružomberčanov je zadarmo, vstupné do expozície viď heslo Liptovské múzeum v Ružomberku.

Korýtko
– zažite jazdu historickým vlakom zo železničnej stanice k štartu Cyklokorytničky po existujúcej trati, ponúka pohľad na mesto z inej perspektívy, nostalgia zaručená. Vlak premáva každú hodinu počas soboty a nedele aj v auguste, cena je euro na osobu.

Cyklokorytnička
– cyklotrasa, ktorá vedie väčšinou po násype pôvodnej úzkorozchodnej železnice od zápalkárne v Ružomberku do kúpeľov v Korytnici, popri trase inštalovali 11 informačných tabúľ, trasa meria 23 kilometrov, prevýšenie takmer 400 m.

Plaváreň
– mestská krytá plaváreň je prevádzkovaná celoročne, počas letných prázdnin je otvorená pondelok až štvrtok 8.00 – 12.00, 13.00 – 21.00; piatok 8.00 – 12.00; sobota a nedeľa 9.00 – 19.00. cena 2 eurá/2 hod dospelí, deti do 6 rokov zadarmo, plaváreň má zvýhodnené vstupy pre rodiny a ďalšie skupiny obyvateľov.

Liptovské múzeum v Ružomberku
– čiastočne vynovené interiéry ponúkajú pestrý a komplexný pohľad do minulosti, súčasnosti, života a prírody regiónu, otváracie hodiny pondelok – piatok 8.00 – 16.00, v sobotu a v nedeľu pre vopred ohlásené skupiny návštevníkov.

Expozície v okrese
hrad Likava
– pondelok až nedeľa 9.00 – 17.00, vstupné 3 eurá dospelí a 1,5 eur deti
Roľnícky dom Vlkolínec
- pondelok až nedeľa 9.00 – 17.00, vstupné 3 eurá dospelí a 1,5 eur deti.
Gotický kostol Všetkých svätých Ludrová – Kút
– utorok až piatok 10.00 – 17.00, sobota až nedeľa 13.00 – 17.00, vstupné euro dospelí a 50 centov deti.

Mauzóleum Andreja Hlinku
– mauzóleum má kaplnku so vstupom a hrobku, súčasťou je busta s nerezovým krížom, v strede je bronzová rakva s posmrtnou maskou A. Hlinku, otvorené utorok až nedeľa 10.00 – 16.00,

Synagóga
-stavba z roku 1880 bola poňatá v romantizujúcom slohu, rekonštrukcia pred niekoľkými rokmi bola prevedená s ohľadom na originál – prehliadku si môžete objednať na telefónnom čísle: 044/431 36 01.

Galéria Ľudovíta Fullu
– moderná nadčasová budova sprístupňuje výtvarné dielo Ľudovíta Fullu, verejnosti sprístupnili umelcov ateliér a obývacie priestory. Aj keď okolo galérie možno chodíme každý deň, vstúpiť do jej útrob má vždy svoje čaro, razom sa prenesiete do prostredia umenia, inšpirácie a dýchnu na vás nové myšlienky a prístupy, skrátka iný svet v centre Ružomberka. Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 17.30, vstupné dospelí 2 eurá, študenti a dôchodcovia 1,4 eur, žiaci základných škôl 1 euro.

Náučné chodníky v okolí
Okrem toho má takmer každá z obcí okresu vybudovaný náučný chodník s informačnými tabuľami. Tieto náučné chodníky sa nachádzajú buď priamo v intraviláne obce alebo v okolitom prírodnom prostredí. Najnovšie náučné chodníky zrealizovali vo Švošove, v Hubovej či v Likavke. Problémom väčšiny náučných chodníkov spočíva v tom, že nie sú zanesené do oficiálnych mapových podkladov rôznych vydavateľstiev, ale aj máp na internete. O ich existencii sa tak návštevník či už domáci, alebo cezpoľný dozvie zväčša náhodne, prípadne priamo na mieste.

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.15/2018)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist