Reportáž: Pieskovisko
Utorok 20. november 2018,
celkovo: 12097665 čitateľov
online: 24 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

16. november 2018 | 08:16
Vstupenky na reprezentačný kvalifikačný zápas v basketbale žien Slovensko-ČIerna Hora (21.11. o 17:00 v Koniarni) sú v predpredaji v Informačnom centre Ružomberok.
16. november 2018 | 08:12
Poslanci za KDH pozývajú verejnosť na spomienku pri príležitosti výročia 17. novembra 1989, uskutoční sa v sobotu 17.11. o 17:00 pri Súsoší slobody v Ružomberku.
10. november 2018 | 21:46
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali nad BKM Junior UKF Nitra v extralige 104:32 pred 450 divákmi.
10. november 2018 | 21:46
Fortuna liga: MFK Ružomberok - DAC 1904 Dunajská Streda 0:1 (0:0), 1749 divákov.
9. november 2018 | 09:05
Poslanci MsZ sa venovali výstavbe futbalovej akadémie na Klačne, bod o Kalvárii na poslednom rokovaní v tomto volebnom období nepreberali, vypustili ho z programu.
aktuálne číslo: 2018 / 22 (16. november 2018)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Reportáž: Pieskovisko

5. október 2018 | 08:33 | 286

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto archív) - Tento príbeh nie je ako rozprávka, hoci by sa pokojne dalo začať slovami „kde bolo, bolo“... Je o skupine ľudí zo sídliska Roveň, ktorým nie je ľahostajné miesto, kde žijú. Rozhodli sa to zmeniť. Dali – ako sa hovorí – hlavy dokopy, vyhrnuli si rukávy, a pre deti postavili nové pieskovisko. A nie hocijaké! „Potreba normálneho, čistého pieskoviska vzišla pri stretnutiach rodičov na vychádzkach s deťmi po sídlisku. Keďže som jedným z nich, bol som pritom a napokon som inicioval prípravu a komunikáciu,“ hovorí pre naše noviny autor projektu Juraj Burgan.

10 rodín a dobrovoľníci založili transparentný účet, kde posielali peniaze, z ktorých sa výstavba financovala. „Celkové náklady boli asi 360 eur,“ hovorí J. Burgan o novom pieskovisku (ktoré vzniklo na mieste svojho zaniknutého, podstatne staršieho kolegu) pred panelákom na Bystrickej 196 (pri škôlke).

Skupina ľudí, ktorí nelenili a pustili sa do práce, sa dohodla na vzhľade a forme pieskoviska, zorganizovali stretnutie a oznámili obyvateľom z okolitých vchodov, kedy a kde môžu prísť vyjadriť k tomu svoj názor. To bolo koncom júla.

Zohnali súhlasné podpisy od ľudí, bývajúcich v okolí zamýšľaného pieskoviska, navrhli jeho vlastný dizajn – vyklápacia veľká lavička, odsúvací kryt, odkladacie priestory na hračky.

Potom kúpili hoblované dosky, jeden z rodičov, stolár Robo Grejták riadil konštrukciu. „Všetky dosky sme impregnovali proti hnilobe, plesniam a škodcom, ošetrili sme ich náterom. Odstránili sme trávnik, ktorý sme preniesli na neďaleké pieskovisko, ktoré bolo v dezolátnom stave, a ktoré sme chceli asanovať,“ približuje postup J. Burgan.

Hovorí, že nasledovala realizácia štrkového lôžka pod celou plochou nového pieskoviska. Potom prišla na rad stabilizácia konštrukcie, nasypanie piesku, vytvorenie štrkového okraja z vonkajšej strany konštrukcie.

„Hotovo sme si povedali 31. augusta večer. Celkovo sme to stihli za týždeň práce, tri či štyri týždne predtým sme všetko dohadovali, navrhovali a vybavovali.“

Piesok dodalo mesto, fyzickú prácu robilo deväť ľudí. Slávnostné otvorenie bolo prvý septembrový deň. Prišli rodiny s deťmi, ženy napiekli koláče, objednali si pizzu, kúpili ovocie a nealko.

Samozrejme, oslava nového výtvoru bola priamo pri ňom.

Pieskovisko má rozmer 2,5 x 3,5 metra, umožňuje budúce prípadné doplnenie detskej šmýkačky.

V opise stavu, ktorý sa na mieste nachádzal predtým, J. Burgan uvádza: „Asi 20 metrov pred bytovkou sa v minulosti nachádzali dve pieskoviská. V jednom prípade išlo o samostatné, v druhom o pieskovisko, ktoré bolo súčasťou detského ihriska s preliezačkami.“

Existujúce pieskovisko bolo podľa jeho slov v dezolátnom stave. „Obsahovalo síce piesok, avšak jeho používanie bolo z hľadiska bezpečnosti či hygieny úplne neprípustné. Nespĺňalo ani normy pre verejné ihriská. S poľutovaním je nutné konštatovať, že miesto bolo vhodným pre asociálov či výrastkov.“

Situácia, ktorá dospela do konečného riešenia – vybudovania nového pieskoviska, sa zmenila v uplynulých rokoch, najmä kvôli značnému nárastu počtu rodín s malými deťmi, bývajúcimi v tesnej blízkosti tejto lokality.

Okrem toho, že aktívni obyvatelia Rovne, ktorí sa do výstavby mimoriadne vkusného a pekného pieskoviska pustili, sa postarali o novú možnosť pre hry detí, dosiahli aj čosi iné.

Svojím konaním, projektom a jeho výsledkom rozhodne inšpirovali ostatných. Ružomberčanov, žijúcich v rôznych častiach mesta, ktorí možno chceli urobiť čosi podobné, no z rôznych dôvodov váhali či nedostali sa k tomu, aby predbehli ľudí z Rovne...

Aj na tomto príklade pekne a jasne vidno, že, keď sa chce, tak sa dá. Skrášliť okolie, dať deťom možnosť na hru v blízkosti bytoviek.

A ponúkli aj návod, ako to urobiť.

Určite by sa podobný nápad, s troškou chcenia, dal zrealizovať aj inde v Ružomberku. Či už v Baničnom, Políku, na Klačne, alebo aj v centre mesta.

Všade, kde sa dá dokopy partia ľudí, ktorým nie je ľahostajné miesto, kde žijú so svojimi rodinami.


Áno, tento príbeh nie je ako rozprávka. Nemá v strede deja zápletku, nevystupujú v ňom zlé či temné sily, s ktorými bojuje dobro a spravodlivosť, nezaregistrovali sme v ňom mágie a čary.

Napriek tomu má čosi s rozprávkou spoločné. Dobrý koniec, v ktorom sa vyníma elegantné pieskovisko.

A to už začne písať nové príbehy...

(reportáž sme zverejnili v RH18/2018)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist