Ružomberský hlas
  • Utorok 19. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto archív) - Tento príbeh nie je ako rozprávka, hoci by sa pokojne dalo začať slovami „kde bolo, bolo“... Je o skupine ľudí zo sídliska Roveň, ktorým nie je ľahostajné miesto, kde žijú. Rozhodli sa to zmeniť. Dali – ako sa hovorí – hlavy dokopy, vyhrnuli si rukávy, a pre deti postavili nové pieskovisko. A nie hocijaké! „Potreba normálneho, čistého pieskoviska vzišla pri stretnutiach rodičov na vychádzkach s deťmi po sídlisku. Keďže som jedným z nich, bol som pritom a napokon som inicioval prípravu a komunikáciu,“ hovorí pre naše noviny autor projektu Juraj Burgan.
10 rodín a dobrovoľníci založili transparentný účet, kde posielali peniaze, z ktorých sa výstavba financovala. „Celkové náklady boli asi 360 eur,“ hovorí J. Burgan o novom pieskovisku (ktoré vzniklo na mieste svojho zaniknutého, podstatne staršieho kolegu) pred panelákom na Bystrickej 196 (pri škôlke).
Skupina ľudí, ktorí nelenili a pustili sa do práce, sa dohodla na vzhľade a forme pieskoviska, zorganizovali stretnutie a oznámili obyvateľom z okolitých vchodov, kedy a kde môžu prísť vyjadriť k tomu svoj názor. To bolo koncom júla.

Zohnali súhlasné podpisy od ľudí, bývajúcich v okolí zamýšľaného pieskoviska, navrhli jeho vlastný dizajn – vyklápacia veľká lavička, odsúvací kryt, odkladacie priestory na hračky.
Potom kúpili hoblované dosky, jeden z rodičov, stolár Robo Grejták riadil konštrukciu. „Všetky dosky sme impregnovali proti hnilobe, plesniam a škodcom, ošetrili sme ich náterom. Odstránili sme trávnik, ktorý sme preniesli na neďaleké pieskovisko, ktoré bolo v dezolátnom stave, a ktoré sme chceli asanovať,“ približuje postup J. Burgan.
Hovorí, že nasledovala realizácia štrkového lôžka pod celou plochou nového pieskoviska. Potom prišla na rad stabilizácia konštrukcie, nasypanie piesku, vytvorenie štrkového okraja z vonkajšej strany konštrukcie.
„Hotovo sme si povedali 31. augusta večer. Celkovo sme to stihli za týždeň práce, tri či štyri týždne predtým sme všetko dohadovali, navrhovali a vybavovali.“
Piesok dodalo mesto, fyzickú prácu robilo deväť ľudí. Slávnostné otvorenie bolo prvý septembrový deň. Prišli rodiny s deťmi, ženy napiekli koláče, objednali si pizzu, kúpili ovocie a nealko.
Samozrejme, oslava nového výtvoru bola priamo pri ňom.
Pieskovisko má rozmer 2,5 x 3,5 metra, umožňuje budúce prípadné doplnenie detskej šmýkačky.
V opise stavu, ktorý sa na mieste nachádzal predtým, J. Burgan uvádza: „Asi 20 metrov pred bytovkou sa v minulosti nachádzali dve pieskoviská. V jednom prípade išlo o samostatné, v druhom o pieskovisko, ktoré bolo súčasťou detského ihriska s preliezačkami.“
Existujúce pieskovisko bolo podľa jeho slov v dezolátnom stave. „Obsahovalo síce piesok, avšak jeho používanie bolo z hľadiska bezpečnosti či hygieny úplne neprípustné. Nespĺňalo ani normy pre verejné ihriská. S poľutovaním je nutné konštatovať, že miesto bolo vhodným pre asociálov či výrastkov.“
Situácia, ktorá dospela do konečného riešenia – vybudovania nového pieskoviska, sa zmenila v uplynulých rokoch, najmä kvôli značnému nárastu počtu rodín s malými deťmi, bývajúcimi v tesnej blízkosti tejto lokality.
Okrem toho, že aktívni obyvatelia Rovne, ktorí sa do výstavby mimoriadne vkusného a pekného pieskoviska pustili, sa postarali o novú možnosť pre hry detí, dosiahli aj čosi iné.
Svojím konaním, projektom a jeho výsledkom rozhodne inšpirovali ostatných. Ružomberčanov, žijúcich v rôznych častiach mesta, ktorí možno chceli urobiť čosi podobné, no z rôznych dôvodov váhali či nedostali sa k tomu, aby predbehli ľudí z Rovne...
Aj na tomto príklade pekne a jasne vidno, že, keď sa chce, tak sa dá. Skrášliť okolie, dať deťom možnosť na hru v blízkosti bytoviek.
A ponúkli aj návod, ako to urobiť.
Určite by sa podobný nápad, s troškou chcenia, dal zrealizovať aj inde v Ružomberku. Či už v Baničnom, Políku, na Klačne, alebo aj v centre mesta.
Všade, kde sa dá dokopy partia ľudí, ktorým nie je ľahostajné miesto, kde žijú so svojimi rodinami.

Áno, tento príbeh nie je ako rozprávka. Nemá v strede deja zápletku, nevystupujú v ňom zlé či temné sily, s ktorými bojuje dobro a spravodlivosť, nezaregistrovali sme v ňom mágie a čary.
Napriek tomu má čosi s rozprávkou spoločné. Dobrý koniec, v ktorom sa vyníma elegantné pieskovisko.
A to už začne písať nové príbehy...
(reportáž sme zverejnili v RH18/2018)

Vyhľadávanie

Utorok 19. marec 2024
0:0:0
Online: