Ružomberský hlas
  • Utorok 19. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (MIchal Domenik, foto polícia) - Utorok 18. september bol na štátnej ceste I/59 pri Ružomberku (v blízkosti rybníkov za Bielym Potokom) tragický. Vyhasol tam ľudský život. Skoro ráno vodič na Forde C-Max sa blížil k Ružomberku od Banskej Bystrice, predbiehal nákladné auto, pred ktoré sa potom zaradil. Tam však podľa polície vzápätí narazil do medveďa. "Po zrážke bolo zviera odhodené do protismeru, kadiaľ práve prechádzal vodič Fordu Galaxy. Ten, v snahe vyhnúť sa medveďovi na ceste, prešiel do protismeru po práve prechádzajúci kamión,“ uviedla krajská hovorkyňa polície Jana Balogová.
Pri kolízii zomrel 44-ročný vodič Fordu Galaxy. „Prípad prevzala vyšetrovateľka, ktorá začala trestné stíhanie. Okolnosti nehody sú predmetom ďalšieho skúmania.“
Toľko k zrážke s medveďom. Na problém sme sa však pozreli komplexnejšie. K téme sme oslovili riaditeľa Mestských lesov Ružomberok Milana Šlávku.
Ten si myslí, že pre objektívnosť treba dodať, že dopravné nehody, zapríčinené zvieratami v úseku Ružomberok-Liptovská Osada sú veľmi časté. „Je to len zhoda okolností, že tento tragický prípad súvisí s medveďom. Obávam sa však, že stretov s medveďmi bude v budúcnosti značne pribúdať.“
Mnohokrát opakovaný problém ich premnoženia sa podľa jeho slov vôbec nerieši, čoraz väčšia časť medvedej populácie je z horských teritórií vytláčaná do blízkosti ľudských obydlí, ciest a polí.
„Asi pred dvomi mesiacmi sme znovu Ministerstvo životného prostredia SR upozorňovali na situáciu v okolí Ružomberka, a žiadali o jej komplexné riešenie. Zdôrazňujem slovo komplexné, pretože odstrel jedného medveďa ročne nič nerieši, prírastok populácie tohto zvieraťa je značne vyšší.“
Odpoveď ministerstva, ktoré sa odvoláva na stanovisko Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, je skutočne šokujúca. „ŠOP SR ihneď po oznámení navštívila predmetnú lokalitu, ale nezistila výskyt medveďov s pozmeneným správaním a nestotožňuje sa ani s názorom o premnožení medveďov v lokalite.“
Milan Šlávka dodáva: „Preložené do ľudskej reči to znamená, že niekto sa tu bol prejsť, ale žiadneho medveďa nevidel, takže v Bratislave sa rozhodli, že tu zrejme žiadne medvede nie sú.“
Podľa jeho slov sa zdá, že ministerstvo životného prostredia a ŠOP SR sa dostali pod veľký tlak rôznych ochranárskych aktivistov a nevedia sa pri riešení tejto problematiky z neho vymaniť. „Môžu si však za to sami, napríklad aj necitlivým riešením bohato medializovaného prípadu medvedice Inge vo Vysokých Tatrách.“
V každom prípade podľa neho treba uvažovať, že jediným pragmatickým riešením v tomto prípade je zníženie stavov medvedej populácie, namiesto neustáleho odvolávania sa na rôzne nariadenia EÚ.
„Zo Slovenska sa postupne stáva pokusná obora na chov medveďov. Ľudia sa boja o svoje záhrady, včelstvá, majú strach ísť do lesa na prechádzku, či na huby,“ dodal na záver riaditeľ mestských lesov.

Vyhľadávanie

Utorok 19. marec 2024
0:0:0
Online: