ANKETA S KANDIDÁTMI NA PRIMÁTORA (1): Kaštieľ sv. Žofie a budúcnosť MFK/MBK
Streda 27. marec 2019,
celkovo: 12507816 čitateľov
online: 14 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. marec 2019 | 10:48
Fortuna liga o titul: DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok 1:1, gól MFK: Gal Andrezly.
18. marec 2019 | 10:47
Lyžiarske stredisko Malinô Brdo stále hlási dobré podmienky na lyžovanie so 40 cm snehovej pokrývky.
15. marec 2019 | 15:32
Basketbalistky MBK Ružomberok postúpili do semifinále extraligy, bratislavský Slovan vo štvrťfinále vyradili jasne 2:0 na zápasy.
13. marec 2019 | 23:37
Verejnou súťažou hľadá ružomberská radnica prevádzkovateľa novopostavenej reštaurácie v osade UNESCO Vlkolínec.
13. marec 2019 | 23:36
Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v poslednom zápase základnej časti Fortuna ligy v Nitre 0:0.
aktuálne číslo: 2019 / 05 (15. marec 2019)
anketa
Do ktorého strediska v našom regióne chodíte najradšej lyžovať?
Malinô Brdo
[40h:29%]
Turík
[10h:7%]
Smrekovica
[9h:7%]
celkovo hlasujúcich: 137
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453ANKETA S KANDIDÁTMI NA PRIMÁTORA (1): Kaštieľ sv. Žofie a budúcnosť MFK/MBK

31. október 2018 | 10:07 | 958TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Facebook, koláž rkhlas) - Ružomberok má štyroch kandidátov na primátora. Tí sa budú o dôveru voličov uchádzať v komunálnych voľbách 10. novembra. V Ružomberských hlasoch 5.10., 19.10. a 2.11. zverejňujeme anketu s kandidátmi, pričom im vždy položíme dve redakčné otázky. Kandidátov sme zoradili podľa pridelených čísiel, teda v abecednom poradí. Tentokrát sme sa ich spýtali dve otázky: 1. Ako konkrétne chcete riešiť objekt zvyškov bývalého kaštieľa sv. Žofie v Ružomberku? 2. Máte záujem o zachovanie ružomberského futbalu a basketbalu minimálne na doterajšej úrovni?
Na každú otázku sme dali kandidátom možnosť odpovedať v rozsahu tisíc znakov, vrátane medzier. O tom, ako tento priestor využili, sa môžete presvedčiť v nasledujúcich riadkoch...


JÁN BEDNÁRIK
1. Kaštieľ sv. Žofie som si fyzicky obhliadol. Je to stará historická budova postavená z kameňa a tehál, ktorá chátra a rozpadáva sa. Je len otázka času, či stavbu zakonzervujeme, alebo vypracujeme projekt rekonštrukcie. Prikláňam sa k druhej možnosti. Mesto môže zo svojich prostriedkov vypracovať projekt rekonštrukcie a nastaviť ho tak, aby sme mohli na uvedenú nehnuteľnosť žiadať peniaze z fondov. Podobné stavby už riešili Nórske fondy. Po rekonštrukcii by stavba mohla slúžiť na kultúrne podujatia, výstavy a podobné akcie.

2. Futbal a basketbal patrí k mestu Ružomberok. Myslím, že oblasť futbalu je vyriešená, pretože má svojho donátora, ktorý tu investoval veľké peniaze a má záujem o jeho udržanie a rozvoj. Basketbal je na tom horšie. Polovicu ročného rozpočtu na tento šport dáva mesto, druhú polovicu je potrebné získať inde. Veľakrát sme na mestskom zastupiteľstve hovorili, že mesto môže tento šport sponzorovať len polovicou rozpočtu a viac si nemôže dovoliť. Dokonca aj príslovie vraví, že sa môžeš prikryť len takou perinou, na akú máš. Určite by sme mali zostať v prvej lige a mládežnícky basketbal by mal fungovať aspoň tak ako doteraz. Medzinárodné súťaže by sme však pre tentokrát mali vypustiť, lebo práve na ne si musíme požičiavať, čím sa výrazne zaväzujeme. Samozrejme, každý primátor doteraz musel chodiť a zháňať finančné prostriedky, aby basketbal v Ružomberku pretrval. To čaká aj budúceho primátora.


IGOR ČOMBOR
1. Kaštieľ svätej Žofie ma eminentne zaujíma, pretože je to historická pamiatka číslo jedna v meste Ružomberok, má bohatú a pohnutú históriu, napriek tomu, že jej novodobý osud nebol k nej priaznivý. Skupina nadšencov z občianskeho združenia Ružomberská Žofia, ktorá sa obrátila priamo na mňa, sa stále usiluje o zvrat takéhoto nepriaznivého vývoja. Preto som rokoval s Prvou penzijnou spoločnosťou Poštovej banky, ktorá je vlastníkom pozostatkov kaštieľa, ako aj nákupného centra. Rozhodol som sa hľadať externé zdroje na to, aby sa vlastníctvo dostalo do rúk takej osobe, ktorá bude mať záujem zrenovovať túto pamiatku, eventuálne s OZ Ružomberská Žofia realizovať ich pôvodné plány na to, aby sa tam zriadili kultúrno–spoločenské priestory v podobe galérie pre Ružomberských umelcov, prípadne aj múzeum výroby papiera. Pevne verím, že tento môj zámer v podobe zmeny majiteľa, ktorý bude realizovať stanovené ciele, sa mi podarí uskutočniť ešte do konca tohto roku.

2. Samozrejme, podpora športu bola v mojom súčasnom funkčnom období jednou z priorít, ktorým som venoval enormné úsilie, čo je možné vidieť aj na výsledku mojej práce. Mestský basketbalový klub sa mi podarilo za štyri roky finančne stabilizovať. Výsledkom je, že Ružomberok znova hrá európsku súťaž, stále narastajúci počet detí a mládeže v dresoch MBK. V MFK som vždy podporoval úsilie o zachovanie najkvalitnejšieho kádru futbalového mužstva tak, aby sa umiestňovalo na popredných priečkach, čo sa aj stalo. Takisto som smeroval aj spoluprácu mesta s MFK k výchove a posilňovaniu mládežníckych družstiev, čoho výsledkom je ich popredné umiestnenie v rámci Slovenska vo všetkých dorasteneckých kategóriách. Myslím si, že pôsobenie vrcholového futbalového mužstva v našom meste šíri jeho dobré meno a prispieva k skvalitneniu spoločenského života Ružomberčanov, do ktorého vrcholový futbal nepochybne patrí. Viem s určitosťou povedať, že budem šport naďalej podporovať.


KAROL JAVORKA
1. Vrátenie Kaštieľa sv. Žofie Ružomberku je jedným z dôležitých cieľov v pláne ozdravenia nášho mesta. Je to historická dominanta mesta, ktorá by svojou architektonickou a spoločenskou hodnotou prinavrátila chýbajúci život do centra mesta. Ako primátor budem spolupracovať a podporím aktivity OZ Ružomberská Žofia, ktoré už pripravilo koncepciu rekonštrukcie, vizualizácie a návrh jej využitia - najmä formou majetkového vysporiadania a zabezpečenia externých zdrojov na tento účel. V tejto fáze však nie je možné racionálne zaradiť túto aktivitu medzi hlavné priority mesta. V krátkej dobe je treba realizovať dôležitejšie opatrenia.

2. Moje deti aktívne športujú na republikovej úrovni aj na základe mestom vytvorených podmienok. Predstavujem si podporu mesta v napĺňaní takejto úlohy vo všetkých mestských športových kluboch, ktoré sa venujú širokému spektru športových aktivít, rovnako. Dievčatá nemusia byť len basketbalistky a chlapci len futbalisti. Vážim si aktivitu všetkých aktívne zainteresovaných. Športové združenia podporím zmenou spôsobu dotačného financovania na fixný – priamo z rozpočtu mesta. Objem financií na podporu predovšetkým mládežníckeho športu nebude znížený.


RÓBERT KOLÁR
1. Ako nám často hovoria v uliciach, Ružomberčania túžia po meste, na ktoré budú hrdí a za ktoré sa nebudú musieť hanbiť. Skrášlenie nášho mesta vrátane Kaštieľa sv. Žofie je jednou z našich priorít. Zverejnili sme ju s tímom aj v našom pláne Ako rozkvitneme. Ak nám dajú Ružomberčania 10. novembra dôveru, začneme rokovať s majiteľmi pozemku pod kaštieľom o odkúpení pozemkov. Budeme sa tiež uchádzať o granty, z ktorých budeme opravu financovať. Vieme si predstaviť, že by vo zvyškoch kaštieľa mohol byť namiesto hypermarketu múzeum papiernictva či textilu, aby sme nadviazali na dlhoročné tradície tohto mesta.

2. Futbal a basketbal sú jednou z pých mesta, Ružomberčania sú hrdí na našich športovcov. Hodláme v tejto tradícií pokračovať. Na druhej strane sa denne v uliciach rozprávame s bežnými Ružomberčanmi, ktorí sa vo voľnom čase po práci a cez víkendy nemajú ako športovo vyžiť. Máme riešenia. Ako sme uviedli aj v našom pláne pre rozkvitnutý Ružomberok, ak nám 10. novembra dajú Ružomberčania dôveru, postavíme nové cyklotrasy, multifunkčnú športovú halu či plaváreň.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist