NOVÉ OBCHODNÉ CENTRUM: INVESTÍCIA ZA 25 MILIÓNOV EUR
Štvrtok 16. júl 2020,
celkovo: 14056378 čitateľov
online: 22 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

13. júl 2020 | 22:58
Leto u Hýroša, resp. Kultúrne leto v Ružomberku pokračuje množstvom podujatí, viac nájdete na stránke mesta ruzomberok.sk.
13. júl 2020 | 22:58
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v poslednom zápase Fortuna ligy doma s Dunajskou Stredou 0:1 a obsadili v sezóne 5. miesto.
3. júl 2020 | 12:38
Kultúrne leto v Ružomberku začína oficiálne už dnes koncertom skupiny Kéfas o 19:00 v Hýrošovom parku pred múzeom.
2. júl 2020 | 16:00
Katolícka univerzita si včera pripomenula 20. výročie svojho vzniku slávnostným programom a sv. omšou.
2. júl 2020 | 16:00
Finále Slovnaft Cupu odohrajú futbalisti MFK Ružomberok proti Slovanu Bratislava na Tehelnom poli 8. júla o 18:00.
aktuálne číslo: 2020 / 13 (3. júl 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453NOVÉ OBCHODNÉ CENTRUM: INVESTÍCIA ZA 25 MILIÓNOV EUR

9. november 2018 | 09:07 | 5749TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto/vizualizácie Tetrastav) - Na úvod možno konštatovanie, že mesto dostane to, po čom pištia srdcia mnohých Ružomberčanov už dlhé roky. Popri nákupoch v Liptovskom Mikuláši, v Banskej Bystrici či v Martine možno v hlavách mnohých z nás preletela myšlienka, ako je možné, že v tých mestách to ide a u nás nie. Vyzerá to tak, že to pôjde už aj v Ružomberku. Čoskoro tu totiž vyrastie veľké nákupné centrum. Nie, nejde o predvolebný žart. Napokon, čítajte nasledujúce riadky.
„V areáli bývalého Benzinolu na Bystrickej ceste vybudujeme kryté nákupné centrum – galériu. S výstavbou plánujeme začať v máji budúceho roka, otvorenie predpokladáme v marci 2020,“ uviedol Miroslav Jadroň, konateľ investorskej spoločnosti TetraStav.
V hre bolo Metro a Baumax

„Aby sa na tomto mieste začalo stavať, sme pracovali od začiatku funkčného obdobia. Najskôr sme rokovali so Slovnaftom, ktorý bol vlastníkom pozemku. Po dohode sme oslovili množstvo konzultačných spoločností, ktorým sme predstavili pozemok a možnosti využitia, ktoré by sme v meste chceli. Chvíľu to vyzeralo, že by tam mohli prísť dve logistické firmy, no z tohto zámeru zišlo. Z rôznych dôvodov boli neúspešné aj rokovania s Metro a Baumax. Napokon prišiel záujemca o pozemok so zámerom, ktorý Ružomberku najviac sedí a chce vybudovať to, čo mestu najviac chýba. Preto sa tešíme a investora vítame s otvorenou náručou,“ načrtol stručnú históriu územia asistent primátora Michal Praženica.

Aktuálne sa na miesto robí zmena územného plánu, ktorý bude čoskoro hotový. „Pomôžeme aj pri riešení dopravného napojenia. Podobnú situáciu sme už riešili pri budovaní City Marketu, takže využijeme skúsenosti, ktoré sme pri tom nadobudli,“ pripomenul M. Praženica.

60 prevádzok pod jednou strechou
Oficiálny názov celého projektu je Obchodné centrum Ruža. Na ploche 24 tisíc metrov štvorcových poskytne priestory pre približne 60 prevádzok. Ďalších 2 000 metrov štvorcových bude vyčlenených pre administratívu.

„Obyvateľom a návštevníkom Ružomberka ponúkne možnosť nakupovania a trávenia voľného času v príjemných moderných priestoroch počas celého roka. Investor predstavuje lokalitu v nadväznosti na existujúcu zónu obchodov, s blízkosťou rezidenčnej zástavby s priamym vjazdom z frekventovanej Bystrickej cesty. Na Bystrickej ceste pribudne svetelná signalizácia. „Jej inštaláciou nepredpokladáme žiadne zmeny ani obmedzenia v organizácii dopravy na ceste I/59,“ podotkol M. Jadroň.

V priestore vznikne 499 parkovacích miest so zelenými ostrovčekmi, v okolí obchodného centra bude zachovaná veľká časť pôvodných odrastených stromov. Investor sľubuje vytvorenie 200 pracovných miest. „Zvýšime celkovú atraktivitu a životnú úroveň v meste,“ prisľúbil.

U investora sme sa zaujímali, ako bude mať pokryté obchodné priestory nájomníkmi. „Ide o kľúčovú podmienku, ktorá musí byť splnená ešte pred samotnou výstavbou. Bez splnenia tejto podmienky by žiadna banka projekt nepodporila. Obrátili sme sa preto na renomovanú spoločnosť CBRE, ktorá pre nás zabezpečuje analýzu prostredia, overenie záujmu o centrum, rokovanie o nájomných podmienkach. Na základe vyjadrenia tejto spoločnosti vám môžem potvrdiť, že je záujem obchodných reťazcov o Obchodné centrum Ruža,“ konštatoval M. Jadroň.

Konkrétne značky ešte nemôžu zverejniť
V centre nájdete predajne textilu, elektra, potravín, banky, kino, detské zábavné centrum, kaviarne, reštaurácie a podobne. „Konkrétne značky, ktoré prejavili záujem už vieme, ale momentálne ich ešte nemôžeme zverejňovať,“ upozornil. Na záver pridal ešte predpokladané investičné náklady. Tie dosiahnu 25 miliónov eur.

Bystrická cesta pomaly, ale isto mení svoj charakter. V budúcnosti pôjde o širšie centrum mesta. „Na toto územie bude napríklad presťahovaná štátna správa, ktorá bude centralizovaná na jednom mieste. Primátor pracuje na tom, aby k rekonštrukcii bývalých objektov Mondi SCP pristúpili čo najskôr,“ uviedol M. Praženica. Prínos nového obchodného centra bude podľa jeho slov významný. „V okolí sa rozvíja turizmus, sú tu lyžiarske strediská, akvaparky, pamiatky. Pôjde o obchodné centrum typu Europa v Banskej Bystrici alebo Aupark v Žiline. Spádovú oblasť bude mať pre celú Oravu. Tiež si myslíme, že bude zaujímavé aj pre Liptovský Mikuláš, ktorý je síce v oblasti retail centier pred nami, no obchodné centrum týchto rozmerov a funkcií zatiaľ nemajú. Pre Ružomberok to bude veľká prestíž,“ naznačil M. Praženica.

Pre pripomenutie dodávame, že práve na Bystrickej ceste, respektíve v jej tesnej blízkosti je sústredených najviac veľkých obchodných prevádzok v Ružomberku. Už dlhšie tam nájdete Stop.Shop, Lidl, Kaufland, Verex či City Market s Billou. Ostatné väčšie obchodné domy sú roztrúsené na viacerých miestach. V minulosti zišlo z výstavby Auparku v strede Ružomberka, momentálne je uzatvorený väčší objekt, v ktorom kedysi pôsobila Hypernova a Hobbi.

(článok sme zverejnili v RH21/2018)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist