Aká je predvianočná atmosféra Ružomberka?
Sobota 30. máj 2020,
celkovo: 13898046 čitateľov
online: 14 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. máj 2020 | 12:40
Prvý zápas dohrávanej Fortuna ligy odohrá MFK Ružomberok 13. júna na štadióne ŠK Slovan Bratislava.
25. máj 2020 | 10:48
Najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva sa uskutoční v stredu 27. mája od 8:00 vo Veľkej zasadačke MsÚ na Hlinkovom námestí.
22. máj 2020 | 11:56
DNES vyšlo nové číslo Ružomberského hlasu, kúpiť si ho môžete vo všetkých stánkoch aj v kaderníctve Sympatia na Podhore.
22. máj 2020 | 11:55
Nové číslo Radničného spravdaja mesta Ružomberok bude bezplatne distribuované do schránok počas prvých júnových dní.
21. máj 2020 | 11:24
Mestský úrad kvôli platbám obyvateľov zriadil tri pokladne a zrušil nestránkové dni utorok a štvrtok.
aktuálne číslo: 2020 / 10 (22. máj 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Aká je predvianočná atmosféra Ružomberka?

21. december 2018 | 16:33 | 1268

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Predvianočné obdobia. Téma, pri ktorej napísať niečo duchaplné bez toho, aby sa autor vyhol klišé a okrídleným frázam nie je vôbec jednoduché. Pozrime sa teda vecne na obdobie, ktoré predchádza, pre mnohých, najkrajším sviatkom v roku. Poďme teda do ružomberských ulíc a neskôr možno aj do ulíc okolitých miest. Rozdeľme si to na okruhy – výzdoba, vianočné trhy, kultúrne vyžitie, možnosti nakupovania a zosumarizujeme to pojmom atmosféra. Hodnotili sme tieto aspekty známkami ako v škole.

Výzdoba. Pri tomto pojme sa Ružomberok naozaj nemá za čo hanbiť. Skôr možno konštatovať, že má byť na čo hrdý. V predvianočnom období som zavítal do všetkých okolitých miest a veru centrum dolného Liptova by neskromne mohlo hrať prím. Vianočná výzdoba bola v ostatných rokoch dopĺňaná a doladená takmer do dokonalosti. Za výzdobu teda jedna mínus. Mínus len preto, že je vždy čo zlepšiť, aby to bolo dokonalé.

Vianočné trhy. Tie už našli svoje tradičné miesto na Mostovej za „kultúrou“. Zloženie a počet stánkov, sortiment, ceny vcelku vyvážené a medziročne tiež drobné vylepšenia. Jedlá, nápoje, rôzne predmety s vianočnou tematikou ale aj doplnkový kultúrno - spoločenský program dotvárajú príťažlivú tvár tejto časti centra Ružomberka. Dokonca v trojnásobne ľudnatejšej Žiline sme nenašli väčšie vianočné trhy. Ak ste niekedy navštívili predvianočné trhy v Rakúsku či Nemecku, ktoré sú vzorom dokonalosti v tejto oblasti, tak tým ružomberským nie je veľmi čo vytknúť, možno trošku doladiť upravenosť celého územia trhov. Lepšia dvojka.

Možnosti nakupovania. Tradičná slabina Ružomberka. V centre sa značne rozšírila ponuka rôznych butikov, obchodov s oblečením a obuvou. No ale stále to do centra až tak neláka. Nemôžeme privrieť oči nad tým, že pred širšou paletou obchodných centier v okolitých mestách sa to pred Vianocami len tak hmýri autami s evidenčnými číslami Ružomberského okresu. Aj keď to v najbližších rokoch vyzerá, že v Ružomberku významne rozšíri ponuka obchodov, zatiaľ berme realitu, ktorú máme. V porovnaní s okolitými mestami sme na tom tak na úrovni trojky až štvorky.

Kultúrne vyžitie. V tomto naozaj nie je mestu pred Vianocami, čo vyčítať. Organizátori siahli do domácej umeleckej liahne, príležitosť prezentovať sa dostali talenty z umeleckých škôl, združení, ale aj tradičné zoskupenia. Čerešničkou na torte boli koncerty najjagavejších hviezd slovenskej a českej hudobnej scény. Takmer všetko zadarmo, respektíve za symbolické ceny. Porovnávajúc okolité mestá - jednotka s čistým svedomím.

Atmosféra – k nej do istej miery prispieva aj počasie. Vcelku ideálne, snehu tak akurát, mrazy nie silné, ani nejaké nadpriemerné teploty. Napokon, hodnotiť atmosféru pred Vianocami v meste je naozaj vysoko subjektívne. Ak by sme však do úvahy zobrali všetky hodnotené aspekty, vyšlo by nám to na dvojku. Celkom fajn, čo poviete?
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist