AKÝ BOL RUŽOMBEROK V ROKU 2018?
Utorok 18. jún 2019,
celkovo: 12806487 čitateľov
online: 18 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

13. jún 2019 | 10:43
Kosenie mesta Ružomberok skomplikovalo, podobne ako v iných mestách, daždivé počasie v máji, radnica to chce dohnať v týchto dňoch.
11. jún 2019 | 09:44
Prípravu na novú sezónu, ako aj na Európsku ligu, začnú futbalisti MFK Ružomberok pod vedením trénerskej dvojice Haspra-Sapara 12. júna.
11. jún 2019 | 09:21
V Hrabove budujú cyklochodník popri hlavnej ceste, práce by mali stáť takmer 300 tisíc eur.
7. jún 2019 | 15:33
Mesto Ružomberok má nový dizajn oficiálnej internetovej stránky ruzomberok.sk.
7. jún 2019 | 15:32
Novou posilou basketbalistiek MBK Ružomberok by sa mala stať Slovenka Michaela Raková.
aktuálne číslo: 2019 / 11 (8. jún 2019)
anketa
Do ktorého strediska v našom regióne chodíte najradšej lyžovať?
Malinô Brdo
[52h:22%]
Turík
[17h:7%]
Smrekovica
[9h:4%]
celkovo hlasujúcich: 239
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453AKÝ BOL RUŽOMBEROK V ROKU 2018?

31. december 2018 | 12:44 | 894TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Ešte máme v živej pamäti, ako sme koncom vlaňajška písali sumár roka. A ani sme sa nenazdali, a píšeme ho znovu... Veru, ten čas letí rýchlosťou, ktorú sotva stíhame vnímať, a tak opätovne po 12 mesiacoch uverejňujeme na tejto strane to najpodstatnejšie, čo sa v Ružomberku od januára do decembra udialo...

JANUÁR
Ružomberok mal k 1.1.2018 aj s mestskými časťami 28 045 obyvateľov, čo bolo o 224 menej ako rok predtým.
Posilou MBK Ružomberok sa stala Shatori Walkerová, ktorá bola predtým draftovaná vo WNBA zo 6. miesta.
Miera nezamestnanosti v okrese Ružomberok bola k začiatku roka na úrovni 5,62%.
Ružomberská nemocnica informovala, že napokon v nej bude vybudovaný urgentný príjem najvyššieho typu; pôvodne sa o žiadnom nehovorilo.
Najväčším zamestnávateľom v okrese Ružomberok bola začiatkom roka nemocnica (1 465 ľudí), nasledovali papierne Mondi SCP (viac ako 1 000) a Katolícka univerzita (576).
Jubilejný rok 700. výročia udelenia mestských výsad Ružomberku odštartoval 25. januára mestský ples, na ktorom sa zabávalo vyše 220 ľudí.
Ružomberčan Peter Stano bol jedným z 5 rozhodcov počas pretekov Svetového pohára v letoch na lyžiach v rakúskom Bad Mitterdorfe.
Stredisko Ružomberok-Malinô Brdo malo počas januára návštevnosť na úrovni 30 tisíc ľudí.
Najlepším športovcom roka 2017 v Ružomberku sa stal futbalista MFK Erik Daniel, z kolektívov rovnako uspeli futbalisti Ruže.

FEBRUÁR
Na okraji Ružomberka pri hlavnej ceste I/18 v blízkosti Štiavničky otvorili jediné kasíno v Liptove.
Podľa ankety na našej webstránke rkhlas.sk až 60% respondentov neverí, že do roku 2024 bude dostavaná diaľnica D1 pri Ružomberku.
176% bol nárast z vybranej dane z ubytovania v Ružomberku v roku 2017 v porovnaní s rokom 2011.
V šlágri extraligy žien v basketbale prehrali basketbalistky MBK Ružomberok pred 1300 divákmi doma s Good Angels Košice vysoko 54:78.
1500 divákov sledovalo v Koniarni kvalifikačný reprezentačný zápas v basketbale žien, v ktorom Slovensko vyhralo nad Čiernou Horou 100:95 po trojnásobnom predĺžení.
Ružomberský hlas si 27.2. pripomenul 50. výročie vydania prvého čísla týchto novín (1968).

MAREC
Zaplnené kino Kultúra bolo svedkom premiéry filmu Tlmočník (réžia: Martin Šulík), ktorý sa z veľkej časti nakrúcal aj v Ružomberku.
Ružomberské basketbalistky v Koniarni pred 700 divákmi zdolali v extralige Piešťanské Čajky 69:50.
Som hrdý na to, že som Ružomberčan, povedal v rozhovore pre naše noviny prvý šéfredaktor Ružomberského hlasu Jozef Mišura.
Futbalový zápas Fortuna ligy MFK Ružomberok – FC Nitra (0:0) sa hral v mraze -10°C, prišlo sa pozrieť 535 divákov; „pre koho sa hrá v takej kose?“ – pýtal sa v komentári našich novín redaktor Ján Svrček.
Radnica informovala, že získala 760 tisíc eur z eurofondov na opravu haly T18 na Plavisku.
V uliciach mesta dokončili inštaláciu smerových stĺpov a tabúl nového Informačného systému od žilinskej spoločnosti ARDsystém.
Mestské zastupiteľstvo odobrilo udelenie Ceny mesta pre Dobroslava Pustaja (in memoriam), ktorý počas svojho života bojoval proti komunizmu.
V synagóge sa konalo spomienkové stretnutie pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie z roku 1988.

APRÍL
K 1. aprílu bolo najľudnatejším sídliskom Ružomberka Klačno s 3 996 obyvateľmi, nasledovali Baničné (3 240), Roveň (3 214), Polík (1 149) a Satelity (433).
Basketbalistky MBK Ružomberok bez zaváhania postúpili do finále extraligy, keď zdolali Piešťanské Čajky 3:0 na zápasy.
V prvom semifinále národného pohára vyhrali futbalisti MFK Ružomberok so Žilinou 2:1, v odvete remizovali 0:0 a postúpili do finále.
Lyžiarske stredisko Malinô Brdo-Ružomberok navštívilo počas zimy 98 tisíc ľudí, čo je oproti minulej sezóne nárast približne o 4 tisíc ľudí.
V súťaži o Najkrajší kalendár Slovenska boli ocenené kalendáre mesta Ružomberok, Miroslava Sanigu, ako aj Ľubomíra Schmidu.
Finále extraligy žien v basketbale sa stalo jasnou záležitosťou Good Angels Košice; Východniarky získali titul po víťazstve nad MBK Ružomberok 3:0 na zápasy.
Mesto vyhlásilo architektonickú súťaž návrhov na novú mestskú plaváreň, ktorá má stáť pri zimnom štadióne.
„Ružomberok je pre mňa metropolou dolného Liptova, križovatkou ciest, mestom s bohatou históriou, priemyslom a kvalitnými službami,“ povedal v rozhovore pre naše noviny primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

MÁJ
Finálový zápas Slovenského pohára vo futbale medzi MFK Ružomberok a ŠK Slovan Bratislava (1:3, hralo sa v Trnave), poznačilo vyčíňanie fanúšikov Bratislavy a nezvládnutá organizácia zo strany SFZ.
Na finále Slovnaft cupu do Trnavy bol z Ružomberka pre fanúšikov vypravený špeciálny vlak, v ktorom sa viezlo približne tisíc ľudí.
Primátor Ružomberka Igor Čombor otvoril 1. mája v Hýrošovom parku dvojmesačné Dni mesta Ružomberok 2018, ktoré ponúkli vyše 110 podujatí.
Nadácia Supra darovala ružomberskej nemocnici neinvazívny ventilačný prístroj Acutronic v hodnote 25 tisíc eur.
Akademický senát Katolíckej univerzity zvolil za kandidáta na rektora školy Ružomberčana Jaroslava Demka.
Ružomberok je výkladnou skriňou neschopnosti Národnej diaľničnej spoločnosti – zaznelo z ružomberskej radnice na adresu meškajúcej a zastavenej výstavby diaľnice D1 pri Ružomberku.
Inštalácia čierneho zmrzlinového stánku s terasou v centre mesta na križovatke Mostovej a Podhory vyvolala rozpačité, prevažne negatívne, reakcie Ružomberčanov.
Starší dorastenci MFK Ružomberok dominantným spôsobom vyhrali hviezdne obsadený futbalový turnaj v nemeckom Filderstadte.

JÚN
Fantastický úspech dosiahli staršie minižiačky MBK Ružomberok, keď vo finálovom turnaji v Koniarni získali titul Majsteriek Slovenska!
Schodisko pred vchodom hotela Kultúra zbúrali, malo ísť o súčasť zásadnej rekonštrukcie tohto ubytovacieho komplexu.
Korýtkofest, podujatie, ktoré predstavilo atrakciu leta v Ružomberku – historický vláčik, premávajúci zo stanice k bývalej zápalkárni a späť – sa tešilo obrovskému záujmu verejnosti, prišlo až 2 000 ľudí.
Žiaci 4.B triedy ZŠ Bystrická v Ružomberku nakreslili históriu nášho mesta podľa rubriky v našich novinách – „Odviate časom“, ktorú pripravoval František Dian.
Lekár a poslanec Karol Javorka sa stal prvým oficiálnym kandidátom na post primátora mesta Ružomberok.
Odchádzajúca riaditeľka Strednej zdravotníckej školy M. T. Schererovej Ľubomíra Albertyová dostala dve významné ocenenia – Cenu mesta a Cenu primátora mesta Ružomberok.
Mesto Ružomberok a Mondi SCP opätovne podpísali Memorandum o spolupráci, na základe ktorého poskytne papierenský gigant Ružomberku sumou takmer 1,2 milióna eur, ktoré majú byť rozdelené do viacerých oblastí podpory v regióne.
Na bežeckom podujatí City run Mondi SCP, ktorý sa konal v rámci projektu Ružomberok v pohybe, súťažilo až 485 ľudí.

JÚL
Po 27 rokoch skončil v ružomberskej rímskokatolíckej farnosti svoje pôsobenie dekana Vdp. Alojz Kostelanský, jeho nástupcom sa stal Dušan Škrabek.
Riaditeľ nemocnice Peter Lofaj skončil vo funkcii na vlastnú žiadosť.
Na trase železničná stanica – bývalá zápalkáreň (a späť) začalo premávať Korýtko, vláčik, ktorý sa stal novou atrakciou mesta.
Mestské zastupiteľstvo nepodporilo návrh zníženia počtu poslancov z terajších 25, a tak aj v nasledujúcom volebnom období bude obyvateľov zastupovať zákonom najvyšší povolený počet poslancov MsZ.
Dušana Škrabeka uviedol do funkcie správcu Rímskokatolíckej farnosti sv. Ondreja v Ružomberku liptovskomikulášsky dekan Stanislav Culka.
Opätovne sa začalo s razením tunela Čebrať, podľa slov kompetentných z ministerstva dopravy a NDS by mala byť diaľnica D1 pri Ružomberku hotová do roku 2022.
Po Hypernove končí v priestoroch bývalého kaštieľa sv. Žofie aj supermarket Hobbi, využitie objektu v budúcnosti nie je známe.
V prvom zápase novej sezóny Fortuna ligy futbalisti MFK Ružomberok po nepresvedčivom výkone len remizovali s nováčikom súťaže – tímom Serede 0:0.
Železnice Slovenskej republiky opravili na hlavnej stanici v Ružomberku nástupište za vyše 600 tisíc eur.
V areáli Vlčia skala v Trlenskej jezuiti obnovili kaplnku, ktorá je súčasťou kláštora na tomto mieste.
Návštevníkov nosnej akcie roka v osade UNESCO – Nedele vo Vlkolínci – doviezla cez Trlenskú atrakcia – cestný vláčik, ktorý zožal obrovský úspech.

AUGUST
Prezident SR Andrej Kiska vymenoval Jaroslava Demka za rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Približne 200 ľudí si na Smrekovici pripomenulo 10. výročie postavenia (obnovenej) najvyššie položenej kaplnky na Slovensku.
Obvodová - najstrmšia a najširšia ulica v intraviláne mesta sa po približne 50 rokoch dočkala komplexnej výmeny asfaltového povrchu.
80. výročie úmrtia Otca národa Andreja Hlinku sme si pripomenuli zaujímavými podujatiami nielen v Ružomberku a Černovej, ale aj v Bratislave.

SEPTEMBER
Druhým oficiálne potvrdeným kandidátom na post primátora mesta sa stal Igor Čombor.
1 275 divákov sledovalo vo Švošove zápas národného pohára, v ktorom domáci futbalisti po obetavom výkone prehrali s Trenčínom 3:6.
Do základných škôl v Ružomberku nastúpilo 2 276 žiakov.
Mesto osadilo na Mostovej prvú inteligentnú lavičku, ktorá dokáže vysielať signál Wifi, nabíjať zariadenia a fungovať cez solárny panel.
Basketbalistkám MBK Ružomberok fantasticky vyšla príprava na novú sezónu, keď so silnými súpermi v 10 zápasoch až deväťkrát vyhrali.
Nebezpečná, frekventovaná, kľukatá a strmá cesta od múzea na námestie sa za 25 tisíc eur zmenila na bezpečnejšiu vďaka protišmykovému inštalovanému povrchu z iniciatívy radnice.
Tretím kandidátom na post primátora mesta sa stal Róbert Kolár.
V Koniarni sa konal koncert RK700, na ktorom vystúpili napríklad Rytmus, Para, Gladiator či Hudba z Marsu.
Po prvý raz v novodobej histórii mesta sa stalo, že počas tradičnej odstávky v papierňach tiekla Ružomberčanom (napriek tomu) doma teplá voda.
Druhá etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska odštartovala z Hlinkovho námestia v Ružomberku.
Štvrtým kandidátom na post primátora mesta sa stal Ján Bednárik.
Vedenie Žilinského kraja prezentovalo kontroverzný návrh odklonenia dopravy cez Ľupčiansku dolinu a Liptovskú Lúžnu.
V zápase národného pohára prehrali futbalisti Liptovskej Štiavnice na vlastnom štadióne s AS Trenčín zahanbujúco 0:6.
V útrobách východnej tribúny MFK Ružomberok posvätili biskupi Bernard Bober a Štefan Sečka kaplnku sv. Krištofa.
Železnice SR nevedia, kedy sa začne rekonštrukcia ružomberskej hlavnej stanice – napriek našej opakovanej žiadosti sme sa od nich nedozvedeli ani približný termín dlho sľubovanej a chystanej obnovy historického objektu.

OKTÓBER
Odborná porota vyhodnotila architektonickú súťaž návrhov novej mestskej plavárne, spomedzi 31 uchádzačov vybrala víťazný návrh, určila aj poradie na 2. a 3. mieste.
Mesto začalo s opravou poškodenej dlažby na Mostovej v okolí hotela Kultúra.
Milan Fiľo sa vyjadril, že si želá, aby štadión MFK Ružomberok niesol pomenovanie po Andrejovi Hlinkovi.
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali všetky štyri úvodné zápasy extraligy v novej sezóne – postupne triumfovali nad Slovanom Bratislava, Banskou Bystricou, Šamorínom aj Popradom.
Investor TetraStav avizoval postavenie nového obchodného centra Ruža na Bystrickej, ktoré by malo mať 60 prevádzok, 500 parkovacích miest, rozlohu 25 tisíc m2, otvoriť ho plánujú v roku 2020.
V Koniarni sa uskutočnil veľkolepý koncert Slovensko v srdci, ktorý naživo vysielala verejnoprávna RTVS na Jednotke v hlavnom vysielacom čase po ôsmej večer.
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok začala s výstavbou nového papierenského stroja PS19, čo si vyžiada náklady na úrovni 340 miliónov eur.
Pri príležitosti 700. výročia udelenia mestských výsad Ružomberku ocenil primátor Igor Čombor viac ako 170 osobností verejného, spoločenského, kultúrneho i športového života.
Mesto Ružomberok vo Vlkolínci slávnostne otvorilo Dom UNESCO, na ktorého výstavbu prispela Vláda SR sumou 300 tisíc eur, schválených na Výjazdovom rokovaní v Ružomberku (2015).
Mladé nádeje MBK Ružomberok sa premiérovo predstavili v Európskej dievčenskej basketbalovej lige s bilanciou 3 víťazstvá a 2 prehry.

NOVEMBER
Víťazom primátorských volieb 2018 sa stal doterajší primátor Igor Čombor so ziskom 3 665 hlasov, nasledujú Karol Javorka (3 131), Róbert Kolár (2 746) a Ján Bednárik (1 986).
Z 25 zvolených poslancov mestského zastupiteľstva je oproti minulému volebnému obdobiu 9 nováčikov.
Ružomberský Kaufland bol približne 6 týždňov zatvorený kvôli masívnej rekonštrukcii.
49,40% bola volebná účasť v meste Ružomberok na Komunálnych voľbách 2018, v okrese účasť dosiahla 56,21%.
Tri obce dolného Liptova majú nových starostov – Liptovská Teplá (Milan Kašák), Stankovany (Vladimír Urban) a Turík (Vladimír Hatiar).
Najvyššia volebná účasť bola zaznamenaná v najmenšej obci Potok, kde prišlo voliť 85,36% ľudí, najmenej voličov mali vo Švošove – 36,43%.
„Mám dostatok energie a dobrú kondíciu,“ povedal okrem iného v rozhovore pre Ružomberský hlas opätovne zvolený primátor mesta Igor Čombor.
Najviac hlasov spomedzi zvolených poslancov v Ružomberku získal Ľubomír Kubáň (1 274), nasledujú Milan Šlávka (850), Pavol Šípoš (793), Ján Bednárik (742) a Michal Lazár (726).
Po 34 mesiacoch sa fanúšikovia MBK Ružomberok dočkali populárnej „stovky“ v Koniarni, keď naše žabky zdolali v extraligovom zápase Nitru 104:32.

DECEMBER
V novom mestskom zastupiteľstve budú pôsobiť tri kluby – Klub primátora s 10 poslancami, Klub Za slušný Ružomberok a Klub KDH – obidva majú po 6 členov.
MBK Ružomberok vydal pri príležitosti jubilea publikáciu „80 rokov basketbalu v Ružomberku“, autormi sú František Dian a Michal Domenik.
Inteligentné priechody pre chodcov, rozšírená frekventovaná cesta I/18, dynamická zelená vlna – to sú niektoré zásadné opatrenia, ktoré sa majú v Ružomberku realizovať v najbližšom čase na zmiernenie negatívnych vplyvov počas výstavby diaľnice D1.
Na Bystrickej ceste ohlásil investor Peter Šrobár výstavbu tzv. Yell point – reštaurácie a biznis centra v celkovom náklade 2 milióny eur.
V záverečnom domácom zápase futbalovej jesene zdolali futbalisti MFK Ružomberok úradujúceho majstra Spartak Trnava 3:1, potom však prekvapujúco len remizovali v Senici 1:1.
Po Nitre si z Koniarne odniesli nepopulárnu stovku od MBK Ružomberok aj Slovan Bratislava a Banská Bystrica.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist