Kúsok domoviny v Univerzitnej knižnici v Bratislave
Streda 27. marec 2019,
celkovo: 12507694 čitateľov
online: 17 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. marec 2019 | 10:48
Fortuna liga o titul: DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok 1:1, gól MFK: Gal Andrezly.
18. marec 2019 | 10:47
Lyžiarske stredisko Malinô Brdo stále hlási dobré podmienky na lyžovanie so 40 cm snehovej pokrývky.
15. marec 2019 | 15:32
Basketbalistky MBK Ružomberok postúpili do semifinále extraligy, bratislavský Slovan vo štvrťfinále vyradili jasne 2:0 na zápasy.
13. marec 2019 | 23:37
Verejnou súťažou hľadá ružomberská radnica prevádzkovateľa novopostavenej reštaurácie v osade UNESCO Vlkolínec.
13. marec 2019 | 23:36
Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v poslednom zápase základnej časti Fortuna ligy v Nitre 0:0.
aktuálne číslo: 2019 / 05 (15. marec 2019)
anketa
Do ktorého strediska v našom regióne chodíte najradšej lyžovať?
Malinô Brdo
[40h:29%]
Turík
[10h:7%]
Smrekovica
[9h:7%]
celkovo hlasujúcich: 137
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Kúsok domoviny v Univerzitnej knižnici v Bratislave

11. január 2019 | 12:04 | 399

BRATISLAVA (Michaela Milá, foto MsÚ) - V rámci osláv 25. výročia zápisu Vlkolínca do UNESCO Mesto Ružomberok a partneri financujú putovnú výstavu s názvom „Vlkolínec včera a dnes“. Výstava bola začiatkom decembra inštalovaná v budove Univerzitnej knižnice v Bratislave (UKB). „Výstavu sme odštartovali vernisážou v pondelok 3. decembra v bohatej prítomnosti vzácnych hostí: generálnej riaditeľky UKB Silvie Stasselovej, vedúcej informačného a dokumentačného strediska UNESCO Natálie Fillovej, vedúcej sekcie pre výchovu a vzdelávanie SK UNESCO Dagmar Kopčanovej, zástupkyne SK UNESCO pani Lindy Kapustovej Helbichovej a mnohých ďalších hostí, aj rodákov z Ružomberka žijúcich v Bratislave“ povedala pre naše noviny Gabriela Demčáková z MsÚ Ružomberok. Záštitu nad výstavou, ktorá potrvá do konca tohto roka, prevzala Slovenská komisia pre UNESCO.

„Som rada, že môžeme prispieť k oslavám jubilejného 25. výročia zápisu Vlkolínca do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Toto podujatie je príležitosťou šíriť medzi verejnosťou informácie o zachovávaní kultúrneho dedičstva UNESCO na Slovensku. Na Slovensku máme sedem lokalít zapísaných na Zozname svetového dedičstva. Osada Vlkolínec patrí do tohto zoznamu a je významnou pamiatkou ľudovej architektúry, ktorá dokázala presvedčiť o svojej výnimočnosti a zviditeľniť Slovensko v kultúrnej oblasti,“ povedala vo svojom príhovore Silvia Stasselová, riaditeľka UKB.

Návštevníci vernisáže sa mohli na dvanástich paneloch oboznámiť s históriou, architektúrou, ľudovou kultúrou, poľnohospodárstvom, faunou a flórou i kultúrnymi aktivitami vo Vlkolínci. Hudobný vstup na vernisáži v Bratislave patril Igorovi Littvovi (fujara, píšťalka) a Emke Truchanovej (fujara). „Bolo úžasné sledovať prítomných, ako boli odrazu hrdí na to, že sú Slováci, a že toto je naša hudba. Úsmevy, obdiv, hrdosť – to som vyčítala na tvárach prítomných. Atmosféru umocnila báseň o Vlkolínci v podaní Igora Littvu a pieseň, ktorá sa priam valila celým priestorom. Bolo to úžasné, jedinečné, fantastické. Obrovský potlesk,“ svoje postrehy a pocity nám prerozprávala G. Demčáková, ktorá takisto na vernisáži v mene Ružomberka oslovila hostí a ponúkla ich tunajšími špecialitami: „Priniesli sme vám kus domoviny, prekrásnej prírody, ale aj autentickej kulinárskej špeciality – meteník a jablkový koláčik z Vlkolínca, Demänovku (takzvanú liptovskú „frndžalicu“) a Korytnicu.“ Každý z hostí dostal aj čokoládové srdiečko z miestnej čokoládovne.

V nasledujúcej spontánnej konverzácii sa hostia pýtali najmä na praktické veci – ako sa do Vlkolínca dostať, kedy je najlepšie prísť, čo si všímať a podobne. „Skrátka, veľmi milé a obohacujúce stretnutie príjemných ľudí. Najviac nás potešilo, že prišli aj rodáci žijúci v Bratislave a boli nesmierne dojatí, hrdí a potešení z tohto stretnutia,“ s radosťou skonštatovala G. Demčáková.

Výstava je súčasťou podujatí k 700. výročiu udelenia mestských výsad, je zhotovená Mestom Ružomberok s podporou partnerov - Nadácia Slovenskej sporiteľne, OOCR Región Liptov, Žilinský turisticky kraj- KOCR, OZ Vlkolinec, Liptovské múzeum Ružomberok. Bratislava je poslednou zastávkou ročného putovania výstavy, ktoré odštartovalo v Bardejovských kúpeľoch cez Levoču, Banskú Štiavnicu, Žilinu, Poprad, Ružomberok, Liptovský Mikuláš až do hlavného mesta.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist