Futbalisti vymenia Liptovský Ján za ďaleké Turecko
Pondelok 19. august 2019,
celkovo: 13031648 čitateľov
online: 27 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

6. august 2019 | 09:10
Slovnaft Cup, 2. kolo (program): OŠK Švošov - MFK Ružomberok, Liptovská Štiavnica - Slovan Bratislava.
6. august 2019 | 09:09
REDAKČNÁ DOVOLENKA - od 5. do 17. augusta, najbližšie číslo vyjde 30.8., uzávierka 23.8.
2. august 2019 | 11:28
Farský úrad sv. Ondreja sprístupnil verejnosti modernú a inovovanú internetovú stránku fararuzomberok.sk.
2. august 2019 | 11:27
Návštevnosť počas Nedele vo Vlkolínci bola 28. júla podľa odhadov na úrovni tritisíc ľudí.
2. august 2019 | 11:26
Fortuna liga: MFK Ružomberok - FC Nitra 1:0, AS Trenčín - MFK Ružomberok 1:1.
aktuálne číslo: 2019 / 15 (2. august 2019)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Futbalisti vymenia Liptovský Ján za ďaleké Turecko

17. január 2019 | 09:37 | 814

LIPTOVSKÝ JÁN (Ján Svrček, foto Michal Paška) - Futbalisti MFK Ružomberok po štvortýždňovej pauze, počas ktorej dva týždne fičali podľa individuálnych plánov, prvý pondelok v novom roku odštartovali päťtýždňový prípravný blok na jarnú časť fortunaligového ročníka 2018/2019.

Už býva s priateľkou
„Nie, teraz nebola žiadna exotika, necestoval som nikde za teplom. Vlani som sa síce vrátil z cudziny opálený, ale hneď na prvom tréningu som sa zranil. Dovolenkoval som iba doma v Liptovskom Mikuláši. Spolu s rodičmi sme prerábali byt, aby som sa s priateľkou mohol osamostatniť,“ rozprával kapitán Ruže Dominik Kružliak, keď prichádzal na štadión. „Dve posledné spoločné prípravy s mužstvom, zimnú i letnú som po operácii kolena bol nútený vynechať, o to viac sa teraz teším.“ Štvrtú priečku po jeseni 22–ročný stopér viac – menej berie, ale rád by svoje mužstvo videl ešte vyššie. „Aj keď pár zápasov sa herne či výsledkovo nezvládlo, súčasné umiestnenie je celkom pekné, ale asi každý chce viac. Veľmi slušná bola prvá polovica jesennej časti,“ pripojil D. Kružliak.

Znovu sa nakopol
Keď vlani v lete pod Čebrať zavítal Filip Twardzik, želal si predovšetkým vydarený reštart svojej hráčskej dráhy. Bývalý futbalista, aj škótskeho Celticu Glasgow či anglického FC Bolton Wanderers, ktorý na Slovensko prišiel z Vítkovíc, keď predtým osemnásť mesiacov „stál“ kvôli zraneniam, nezakrýva spokojnosť s ružomberskou jeseňou. „Pre mňa bolo najdôležitejšie, aby som zase hrával, čo mi aj vyšlo. Odohral som všetkých osemnásť stretnutí s plnou minutážou. Začiatky však neboli jednoduché, slovenské tímy, teda našich súperov, som vôbec nepoznal a aj zžiť sa s vlastným kolektívom chcelo určitý čas. Keďže nie som typ futbalistu, ktorý toho veľa nareční, trvalo mi nejakú dobu, kým som sa v kabíne rozhovoril.“ K svojmu kamarátstvu s futbalovou zimou podotkol: „Preferujem prípravu s loptou, ale všetko je na tréneroch. Čo zvolia, to rešpektujem.“

Ako žiak samorast
Od 13. kola (proti Trenčínu) začal hlavný kouč David Holoubek do základnej zostavy v útoku „krúžkovať“ Štefana Gereca a na lavičku posadil dovtedy 8–gólového Ismara Tandira, ktorému úplne zvlhol pušný prach. „V úvodných kolách som toho veľa nenahral, ale v závere jesennej časti ma zastihlo veselšie obdobie,“ vrátil sa maximálne stručne k doterajšej časti sezóny Gerec. „Dúfam, že v takomto trende budem pokračovať a že prídu aj góly. Tie sú pre hráča na mojom poste najdôležitejšie.“ Štefana možno označiť za netuctového odchovanca MFK, nikdy sa neobjavil v jeho žiackych výberoch, nevedel, čo je to prípravka. „Do Ružomberka som prišiel ako 15–ročný dorastenec, po nástupe na strednú školu. Dovtedy som trénoval a hrával doma v Ľubochni. Ani neviem, prečo tak neskoro. Asi ma mama nechcela pustiť, otec by aj bol privolil. Brat Marek bol od malička v ružomberskom klube a futbal sa mu znechutil. Možno aj to bol dôvod,“ vysvetľoval 26–ročný útočník, ktorý v najvyššej súťaži päťkrát nastúpil aj za Podbrezovú.

Zimný brankársky svet
Brankári majú trošku inú zimu ako spoluhráči v poli. „Naše tréningy sú špeciálne, tiež však potrebujeme obnoviť kondičku, ale nie v takom rozsahu ako hráči. Zameriavame sa aj na dynamiku a silu. Tréner Ľuboš Hajdúch si na päť týždňov vypracoval pestrý tréningový plán,“ vravel gólman MFK Matúš Macík. „Chlad a mrazy netešia nikoho, lenže v tomto regióne je človek na zimu zvyknutý. Tréningová jednotka má dostatočnú dynamiku, preto za desať-pätnásť minút už aj zabudnete na chlad.“ Niekedy si počas pauzy na prelome rokov Matúš zobral i hokejku do rúk, no v poslednom čase sa už s ľadom nekamaráti. „Bol som sa akurát pozrieť na brata Radoslava, ktorý momentálne pôsobí v Poprade. Vychutnať si trochu hokejovú atmosféru... Po náročnej sezóne sa človek vždy teší na oddych, ale po pár dňoch už ma sedenie doma začalo omínať. Takže som si vybehol, alebo skočil do posilňovne.“ Macík nezakrýva, že rád by opäť nazrel do pohárovej Európy. „Jeseň bola slušná, ani pohľad na tabuľke nevyzerá zle, no chceli by sme skončiť o stupienok vyššie a hrať Európsku ligu.“

Túžba po Európe
To, čo si hráči želajú, klub vytýčil ako métu. „Naším cieľom je po ročnej pauze sa vrátiť do európskej súťaže, teda skončiť na pohárovej priečke,“ pripomenul športový riaditeľ MFK Ružomberok Dušan Tittel. „Veľmi ma mrzí, že jedna možnosť už padla, keď mužstvo nezvládlo stretnutie Slovnaft Cupu v Skalici. Prvou úlohou jari však bude potvrdiť hornú šestku.“ Na otázku, či má nejakú novú akvizíciu na lane, ružomberský funkcionár odpovedal diplomaticky: „Nebránime sa príchodom, musí to však byť futbalista nielen do základnej zostavy, ale vrcholný hráč, teda stopercentná posila. Takéhoto angažovať však nie je jednoduché. Na druhej strane hodláme dávať väčší priestor našim vlastným dorastencom, chlapcom z úspešnej devätnástky. Verím, že v zime sa niektorý z nich chytí a začne konkurovať aj harcovníkom zo základnej zostavy. Bolo by nerozumné, ťahať hráčov zvonku a nedať priestor našim,“ vravel Tittel.

Aj doplnkové športy
V sobotu večer sa náš fortunaligista vrátil z Liptovského Jána. „V hoteli Alexandria sme naše skvelé podmienky. Veľmi sa nám v tomto rezorte páčilo. Chalani trénovali trikrát denne, určite toho dosť odmakali. Tento pobyt mal v prvom rade kondičný charakter, lenže až na dva výbehy do terénu, sme všetko robili hravou formou v tamojšej telocvični. Do náplne sme zaradili aj basketbal, florbal či sálový futbal. Využívali sme takisto plaváreň a samozrejme kvalitné regeneračné možnosti. Určite bolo zaujímavé i pri iných činnostiach spoznať hráčov, ako pri bežných futbalových veciach,“ rozprával tréner nášho mužstva David Holoubek. V nedeľu už jeho zverenci zarezávali na umelej tráve pod Čebraťom. „Nebol dôvod na voľno,“ vysvetľoval Holoubek. „Regenerácia bola na dostatočnej úrovni a teraz potrebujeme prejsť na futbalové tréningy.“

Trénoval s béčkom
Zimu odpálil viac – menej starý káder (chýbal akurát Matúš Kmeť kvôli povinnostiam v reprezentačnej dvadsaťjednotke a novicmi sú vlastní dorastenci Tomáš Bobček, Alex Holub a Lukas Kojnok z juniorky). Po týždni, v pondelok (14. januára) kabínu prvého mužstva opustil Erik Daniel, ktorý bol preradený do béčka. „Erikovi Danielovi, ktorému zmluva u nás končí v lete, sme ešte v minulom roku predložili návrh nového kontraktu na dva roky za veľmi lukratívnych finančných podmienok. Myslím si, že by bol asi najlepšie plateným hráčom v histórii ružomberského klubu. V pondelok sme mali posledné rokovanie s hráčom i s jeho agentom Michalom Holeščákom. Keďže naša ponuka nebola akceptovaná a Erik vyhlásil, že nemá záujem ďalej u nás pokračovať, vedenie klubu sa rozhodlo ho zaradiť na transferovú listinu, s tým, že nebude ďalej trénovať s prvým mužstvom,“ uviedol Tittel. Ten istý deň poobede už Daniel zarezával s našim treťoligovým béčkom. Čo ďalej, ukážu najbližšie dni.

Program
V utorok ružomberské mužstvo odohralo dve stretnutia s účastníkmi tretích líg – Námestovom (11:0) a Hodonínom (5:1), v sobotu (19. januára) si MFK zmeria sily s účastníkom najvyššej českej súťaže Sigmou Olomouc (na jej ihrisku), 23. januára privíta Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa (II. liga) a od 25. januára do 4. februára je v pláne herné sústredenie v Turecku aj s tromi prípravnými duelmi, pravdepodobne proti Karpaty Ľvov (Ukr.), Septemvri Sofia (Bul.) a Krakovii Krakov (Poľ.). Generálkou na jarnú časť bude domáci zápas 9. februára proti FK FK Fotbal Třinec (II. česká liga).
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist