Michal Lazár: Chcel by som dosiahnuť pomer 9:1
Štvrtok 16. júl 2020,
celkovo: 14056254 čitateľov
online: 17 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

13. júl 2020 | 22:58
Leto u Hýroša, resp. Kultúrne leto v Ružomberku pokračuje množstvom podujatí, viac nájdete na stránke mesta ruzomberok.sk.
13. júl 2020 | 22:58
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v poslednom zápase Fortuna ligy doma s Dunajskou Stredou 0:1 a obsadili v sezóne 5. miesto.
3. júl 2020 | 12:38
Kultúrne leto v Ružomberku začína oficiálne už dnes koncertom skupiny Kéfas o 19:00 v Hýrošovom parku pred múzeom.
2. júl 2020 | 16:00
Katolícka univerzita si včera pripomenula 20. výročie svojho vzniku slávnostným programom a sv. omšou.
2. júl 2020 | 16:00
Finále Slovnaft Cupu odohrajú futbalisti MFK Ružomberok proti Slovanu Bratislava na Tehelnom poli 8. júla o 18:00.
aktuálne číslo: 2020 / 13 (3. júl 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Michal Lazár: Chcel by som dosiahnuť pomer 9:1

31. január 2019 | 16:02 | 1697

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Michal Lazár má za sebou prvý mesiac v pozícii viceprimátora. Postupne sa zoznamuje s agendou a prechádza si jednotlivé oddelenia mestského úradu. V novom roku sme za ním zašli s viacerými pálčivými otázkami, ktoré sa týkajú budúcnosti mesta. Opýtali sme sa, ako si rozumie s Igorom Čomborom, čo sa udeje v jeho domovskej Základnej škole Zarevúca, ale aj či bude mať z jeho viceprimátorovania nejaký výraznejší prospech Klačno, za ktoré kandidoval ako poslanec. V rozhovore okrem iného spomenul aj pomer 9:1. Čo za týmito číslami väzí sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Kedy ste sa dozvedeli, že sa stanete prvým viceprimátorom? V kuloároch totiž táto informácia rezonovala už pred komunálnymi voľbami.
To, že by som sa mal stať zástupcom primátora som vedel už skôr, ale realita prišla až po vyhlásení výsledkov volieb. Prijal som to s rešpektom. Uvedomoval som si veľkú zodpovednosť, a tak je to doteraz. Presvedčil som sa sám, že pán primátor Čombor je veľmi silný a má dostatok skúseností a energie, aby uskutočnil, čo si naplánoval. Chcem mu v tom pomôcť a zároveň som rád, že mi dal k tomu príležitosť.

Je všeobecne známe, že celý profesionálny život sa pohybujete v oblasti školstva, v ostatných rokoch ste boli riaditeľom Základnej školy Zarevúca. Čo sa udeje v škole po vašom odchode?
Po mojom odchode zo školy je riadením školy poverená Anna Chrenková. Do šiestich mesiacov sa musí uskutočniť výberové konanie na miesto riaditeľa školy. Úspešný kandidát získa mandát riadiť školu nasledujúcich päť rokov. Som presvedčený o tom, že ZŠ Zarevúca bude úspešná aj po mojom odchode. Pracuje tam veľa šikovných a schopných ľudí, nebojím sa o jej budúcnosť.

Zo školy sa presuňme na vaše nové pôsobisko. Kam viedli vaše prvé kroky na pôde mestského úradu?
Na úrade ma čakalo veľké prekvapenie v podobe veľmi milého a priateľského prijatia od zamestnancov. Stretol som sa so všetkými vedúcimi oddelení, ale zatiaľ sme si povedali základné veci. Postupne sa dostávam do obrazu, riešim to, čo súvisí s mojou kompetenciou. Ide najmä o oblasti školstva, sociálnych vecí, športu a kultúry.
Akú praktickú agendu budete mať takpovediac na tanieri v najbližších mesiacoch?
Riešime zmenu platov opatrovateliek, taktiež problematiku potravinovej výdajne, kde chýba auto. Chceli by sme ho vybaviť na prevoz potravín zo supermarketov pre potravinovú banku. Niektoré oddelenia bude treba personálne posilniť, jedným z nich by malo byť aj grantové oddelenie. Veľkou témou bude v nadchádzajúcich mesiacoch Vlkolínec, kde by sme vyriešiť prevádzkovateľa reštaurácie. Uvidíme, či sa to podarí do letnej sezóny. A v neposlednom rade sa boríme s otázkou bezplatných obedov na školách.

Je vo výhľade zrušenie nejakej základnej školy v Ružomberku?
V meste je situácia taká, že ekonomika v jednotlivých školách nie je dobrá. Všetky školy, okrem jednej, sú v strate. Mesto musí doplácať na chod týchto škôl. Existuje inštitút, ktorý sa volá dohodovacie konanie, kedy štát môže prispieť ďalšími financiami na dofinancovanie oprávnených chýbajúcich prostriedkov. Štát zatiaľ dáva do škôl dostatok peňazí, ale nie sú dobre prerozdelené. Chcem to zmeniť a pomôcť školám. Ak máme v Ružomberku šesť škôl, dve by mali byť v pluse, aby sa dala zabezpečiť solidarita. Ak sa opatrenia (reforma školstva) nepodaria presadiť, budeme musieť pristúpiť k zatvoreniu jednej školy. Ešte v tomto roku chcem do zastupiteľstva predložiť komplexnú analýzu školstva a cestu, akou sa vybrať do budúcnosti. Bude tomu predchádzať mnoho rokovaní so zástupcami rodičov, zamestnancov a vedením škôl. Taktiež nás čakajú výberové konania na riaditeľov škôl.

V krátkosti sa pristavme pri projekte výstavby novej plavárne...
Nechceme novú plaváreň v rozsahu starej. Máme záujem do novej plavárne doplniť zázemie pre rodiny s deťmi, wellness plus nejaké atrakcie. Nová plaváreň by sa mala podobať na tie v Liptovskej Osade alebo v Dolnom Kubíne.

Pod strechou ešte prenesene povedané zostaneme. Ako to vyzerá so zimným štadiónom?
Pri zimnom štadióne sa bude otvárať koncesná zmluva. Som za to, aby sa koncesná zmluva súčasnému prevádzkovateľovi štadióna predĺžila. Zhodnotil totiž celý priestor štadióna, samozrejme aj s prispením radnice. Súčasný stav štadióna vnímam ako veľmi dobrý.

Aký výsledok vašej práce vás na konci roka 2019 uspokojí?
Budem veľmi rád, ak na konci roka 2019 budeme môcť povedať, že máme schválenú koncepciu školstva v meste s víziou na niekoľko rokov. Spokojný budem, ak sa podarí nastaviť koncepčný systém vo všetkých oblastiach riadenia mesta. Veľmi si želám, aby na konci roka 2019 mohol Ružomberčan povedať, že sa veci pohli dopredu. Budem sa o to usilovať.

Načrtli sme, že do kresla viceprimátora ste zasadli po tom, ako ste sa stali poslancom za Klačno. Môžu obyvatelia najľudnatejšieho sídliska v meste očakávať nejakú „protekciu“?
Veľmi si vážim dôveru obyvateľov Klačna a som za ňu vďačný. Ako poslanec mám mandát presadzovať kroky, ktoré povedú k zlepšeniu podmienok života na Klačne. Ako prvý zástupca primátora mám povinnosť starať sa o blaho všetkých obyvateľov mesta. Jedno nevylučuje druhé. Podporím všetko, čo bude koncepčné a bude v prospech ľudí.

Na záver sa pristavme pri už spomínanom pomere 9:1. Prezraďte, čo sa za ním skrýva?
Je to veľmi jednoduché. Chcem pracovať a nie politikárčiť, aj keď sa tomu asi úplne nevyhnem. Šarvátok, prekrúcania a neproduktívneho politikárčenia si toto mesto už užilo asi dosť. Takže deviatka predstavuje podiel práce pre mesto a jednotka? To si už asi viete domyslieť z predošlej vety. (úsmev)

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.1/2019)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist