Ružomberský hlas
  • Piatok 29. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Jozef Borčin, foto autor) - Naše putovanie po kraji medzi Váhom a Chočom bude pokračovať okolím dedinky, ktorá má viacero primátov medzi dolnoliptovskými dedinami. Je najmenšia, najvýchodnejšie situovaná a má najstaršie vekové zloženie obyvateľstva. Jej názov z r. 1273 symbolicky vyjadruje jedno z bohatstiev tohto kraja – Medecus, čo po latinsky znamená medokýš. V r. 1454 sa obec spomína ako Pathak. Tento názov sa zachoval doteraz, samozrejme v slovenskej podobe – Potok.
Z obce pochádza prvá slovenská poetka – veršovníčka Katarína Potocká. Bohatú históriu obce a jej charakter symbolizuje jej erb. Chrt s obojkom má vzťah k najstaršej histórií obce, ktorej okolie slúžilo pre kráľovské poľovačky, hlavne na vodné vtáctvo.
S výskytom močiarov súvisí zobrazenie trstiny v erbe. Vlnovky vyjadrujú výskyt minerálnych prameňov a obilné klasy poľnohospodárske zameranie generácií obyvateľov dedinky. Potok najčastejšie navštevujú milovníci cykloturistiky, ktorí si môžu odpočinúť na peknej drevenej lavičke pri jazierku v lokalite Močiar na západnom okraji obce. Jazierko bolo umelo rozšírené, v zime slúži na korčuľovanie.
Pred vstupom do dediny je veľký travertínový blok ako symbol tohto kraja travertínov a medokýšov. Menší travertínový blok je aj na severnom okraji dediny. V obci nás zaujme drevená zvonica z 18. storočia, niekoľko dreveníc, starších murovaných budov, humien a pivníc. Najstarší murovaný dom je z roku 1713. Ten spolu so zvonicou ako jedny z mála budov prežili veľký požiar na prelome 18. a 19. storočia.
Potok sa nachádza v malebnom údolí Holubieho potoka. Nad údolím vystupujú malebné úbočia pahorkov Veľkého Hukova zo západu a Bukovinky z východu. Oba pahorky sú posiate lesíkmi, krovinami a lúkami. Naša prvá vychádzka povedie do úbočí pahorku Veľkého Hukova, začneme z južného okraja obce.
Z cesty nad dedinou vedie do úbočia pahorku lúčna dvojkoľajka. Najprv ide popri krovinách, neskôr cez lúky. Počas výstupu sú pekné pohľady na dedinku, neskôr aj do údolia severne od nej. Keď vystúpime vyššie, naskytnú sa nám výhľady na okolie Bešeňovej a na Nízke Tatry. Prichádzame na horný koniec lúk, nad nimi sú kroviny a ihličnatý les. Pod ním vľavo sú mokrade so šachorinou. Na jar tu vládne biela farba zakvitnutých trniek a žltý púpavový ošiaľ.
Pomedzi kroviny stúpame hore, výhľad je čoraz širší, zahŕňa nielen Nízke Tatry ale aj Západné Tatry a východnú časť Chočských vrchov. V plnej kráse sa ukáže údolie Holubieho potoka. Vlní sa ním cesta, ktorú dobre poznajú cykloturisti. Popri rozkvitnutých stromoch a posede vystúpime na vrchol pahorka ku košatej borovici, ktorú poznáme z našej poslednej vychádzky.
Keď sa nabažíme širokých výhľadov, rozhodneme sa buď pre návrat do Potoka, alebo pre zostup do Bešeňovej, prípadne do Liptovskej Teplej. Môžeme si zopakovať minulú trasu a pahorkom pôjdeme do sedla pod Kráľovou a z neho zostúpime do Kalamien.

Vyhľadávanie

Piatok 29. marec 2024
0:0:0
Online: