Ján Bednárik o zlome, ktorý rozhodol...
Štvrtok 16. júl 2020,
celkovo: 14056043 čitateľov
online: 16 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

13. júl 2020 | 22:58
Leto u Hýroša, resp. Kultúrne leto v Ružomberku pokračuje množstvom podujatí, viac nájdete na stránke mesta ruzomberok.sk.
13. júl 2020 | 22:58
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v poslednom zápase Fortuna ligy doma s Dunajskou Stredou 0:1 a obsadili v sezóne 5. miesto.
3. júl 2020 | 12:38
Kultúrne leto v Ružomberku začína oficiálne už dnes koncertom skupiny Kéfas o 19:00 v Hýrošovom parku pred múzeom.
2. júl 2020 | 16:00
Katolícka univerzita si včera pripomenula 20. výročie svojho vzniku slávnostným programom a sv. omšou.
2. júl 2020 | 16:00
Finále Slovnaft Cupu odohrajú futbalisti MFK Ružomberok proti Slovanu Bratislava na Tehelnom poli 8. júla o 18:00.
aktuálne číslo: 2020 / 13 (3. júl 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Ján Bednárik o zlome, ktorý rozhodol...

1. marec 2019 | 13:00 | 1126

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Koncom januára sa verejnosť dozvedela aj meno druhého viceprimátora. Stal sa ním Ján Bednárik, ktorý vo voľbách kandidoval za KDH. Čitateľom Ružomberského hlasu prinášame rozhovor, v ktorom sme sa dotkli aj takých citlivých tém, ako boli údajné predvolebné dohody, zaujímali sme sa tiež, ako a kedy sa bude snažiť vyriešiť najväčšie boľačky mesta. Všetko podstatné sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Bolo pre vás ťažké rozhodnúť sa či vziať post viceprimátora. Rozhodovali ste sa dlhšie?
Šumy nastali hneď po voľbách. Aj v našej politickej strane boli ľudia, ktorí boli za aj proti, aby som do toho šiel. Jedni hovorili, že zrádzam, druhí videli nádej, že pomôžem rozhýbať mesto. Preto som dlho zvažoval. Zlomom bolo, keď mi veľká časť obyvateľov hovorila, aby sme sa už prestali v zastupiteľstve hádať a urobili niečo pre toto mesto. Vtedy som si povedal, že idem do toho.

Veľa ľudí si váš nástup na viceprimátorskú stoličku spája s predvolebnou kampaňou. V predvolebnom čase kolovala medzi verejnosťou údajná dohoda, že ak sa stane primátorom Igor Čombor, vy budete mať nejakú pozíciu na meste. Viete túto kuloárnu informáciu potvrdiť alebo vyvrátiť?
Nie je to pravda. Nikdy sme sa o týchto veciach pred voľbami nerozprávali. Išlo o konšpirácie.

Ste viceprimátorom za KDH. Je za týmto konštatovaním garancia, že poslanci mestského zastupiteľstva za KDH budú hlasovať za návrhy, ktoré predloží vedenie mesta?
Toto sa nedá jednoznačne povedať. Na klube sa bavíme o záležitostiach, ktoré by mohli byť problematické pri hlasovaní o schválení. Niekedy sa nedohodneme, a potom majú poslanci voľnú ruku. Je to bežné a myslím si, že transparentné. Nehráme sa na to, kto koľko hlasov zabezpečí. S primátorovým poslaneckým klubom chceme spolupracovať aj so širokým spektrom poslancov, teda s Klubom Za slušný Ružomberok pod vedením Ľubomíra Kubáňa. Verím, že časom sa k nám pripoja aj zvyšní traja nezávislí poslanci vo veciach, ktoré posunú Ružomberok ďalej.
Odchádzate z vedúcej pozície vo Vodárenskej spoločnosti Ružomberok. Ako sa tam so situáciou po vašom odchode vysporiadali?

Som uvoľnený na výkon verejnej funkcie. Ešte nie je jednoznačne určené, kto bude miesto mňa. V súčasnosti sa moje kompetencie rozdelili na vedúcich pracovníkov. Odchádzam po 14 rokoch, nebolo to ľahké. Uvidíme čo prinesie život. Kontakt s vodárňami, aspoň po odbornej linke, nechcem úplne stratiť.
Venujme sa už vašej novej parkete. Ktoré oblasti budete mať ako viceprimátor na starosti?
V prvom rade infraštruktúru – Technické služby, CZT, ByPo a ďalšie spoločnosti, v ktorých má mesto podiel. Taktiež budem mať na starosti investičnú výstavbu, financie a niektoré oblasti grantov.

Nadviažeme otázkou, čo konkrétne by ste chceli riešiť v najbližších týždňoch a mesiacoch?
Dám si dokopy, čo nás čaká najbližšie tri-štyri roky. Chcem čo najviac zosúladiť môj a primátorov volebný program, ale aj programy Karola Javorku či Róberta Kolára. Treba sa pohnúť dopredu pokiaľ ide o plaváreň, investičnú výstavbu, námestie, výstavbu bytov, parkovanie či prašnosť. Ide o problematiku, ktorú mal každý kandidát nejakým spôsobom v programe zachytenú. Zo skúseností, ktoré mám viem, že je potrebné začať hneď.

S čím budete spokojný na konci tohto kalendárneho roka?
Spokojný budem s tým, ak sa nám spoločne podarí naštartovať všetky záležitosti, ktoré som spomenul v predošlej odpovedi.

Spolu s viceprimátorom Michalom Lazárom má Klačno dvoch viceprimátorov. Dostane sa najľudnatejšiemu sídlisku nejakej špeciálnej pozornosti?
Takáto situácia v Ružomberku ešte nebola. Ku Klačnu budem pristupovať rovnako ako ku celému mestu, nechcem selektovať alebo protežovať.

Na zastupiteľstvách ste v predošlých rokoch často vystupovali s agendou, ktorá sa týkala dopravy či životného prostredia. Ako sa budete osobne zasadzovať za tieto riešenia?
Budem intenzívne rokovať so Slovenskou správou ciest o tom, aby to, čo bolo niekedy zavedené, ako je čistenie ciest, sa vrátilo. Tak, aby bola prašnosť čo najnižšia.

Vráťme sa k udalostiam spred niekoľkých dní. Máme za sebou intenzívne sneženia, mnoho snehu a ľadu na chodníkoch. Ako sa budete snažiť pritlačiť na zmluvného partnera, aby zimná údržba nepodliehala toľkej kritike verejnosti, ako to bolo v tomto roku?
Na rovinu, údržba nebola, ako by mala byť. Úprava ciest bola myslím si celkom v poriadku. Na to sme nemali sťažnosť. Zlé boli chodníky, ktoré pripadli na údržbu mestu, poťažmo Technickým službám. Ide o novinku, chceme aby zima 2019/2020 už bola na vyššej úrovni. Môžeme robiť len s tým, čo máme. Technické služby neboli na novú situáciu celkom pripravené, zmena musí nastať v personálnom či materiálnom zabezpečení. Ak napadne veľa snehu, chodníky musia byť očistené do dvoch dní, aby nezamrzli. Rokujeme napríklad s predstaviteľmi ružomberskej väznice, aby sme využili aj výpomoc z tejto strany.

Na záver. Naznačili ste, že v portfóliu budete mať bytovú politiku. Keďže v Ružomberku neustále klesá počet obyvateľov, plánujete tento trend nejako zvrátiť – povedzme výstavbou nejakých štartovacích bytov pre mladých a podobne?
To je jedna z priorít, ktorú pretavíme do rokovaní už najbližších mestských zastupiteľstiev. Išlo by o byty financované z úveru Štátneho fondu rozvoja bývania. Lokality sú vybraté, ale nechcem v tejto chvíli predbiehať.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist