Materské centrum Nevedko pôsobí už 10 rokov
Štvrtok 16. júl 2020,
celkovo: 14056381 čitateľov
online: 20 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

13. júl 2020 | 22:58
Leto u Hýroša, resp. Kultúrne leto v Ružomberku pokračuje množstvom podujatí, viac nájdete na stránke mesta ruzomberok.sk.
13. júl 2020 | 22:58
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v poslednom zápase Fortuna ligy doma s Dunajskou Stredou 0:1 a obsadili v sezóne 5. miesto.
3. júl 2020 | 12:38
Kultúrne leto v Ružomberku začína oficiálne už dnes koncertom skupiny Kéfas o 19:00 v Hýrošovom parku pred múzeom.
2. júl 2020 | 16:00
Katolícka univerzita si včera pripomenula 20. výročie svojho vzniku slávnostným programom a sv. omšou.
2. júl 2020 | 16:00
Finále Slovnaft Cupu odohrajú futbalisti MFK Ružomberok proti Slovanu Bratislava na Tehelnom poli 8. júla o 18:00.
aktuálne číslo: 2020 / 13 (3. júl 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Materské centrum Nevedko pôsobí už 10 rokov

17. apríl 2019 | 12:07 | 959

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto archív) - Materské centrum Nevedko Ružomberčania poznajú už dlho kvôli jeho aktivitám, z ktorých mnohé sú pravidelné. V tomto období je to desať rokov, odkedy pôsobí v našom meste. Čo tak si pripomenúť poslanie a činnosť tohto centra? Nevedko využíva priestory v Björnsonovom dome na Námestí slobody, kde sa deje asi najviac jeho. Založené bolo v roku 2009 ako neziskové občianske združenie tromi mamičkami, ktoré boli vtedy na materskej/rodičovskej dovolenke a mali potrebu tráviť spoločný čas aktívne, zmysluplne a užitočne, vždy v prítomnosti dieťaťa. A tým pripomenúť a vyzdvihnúť poslanie materstva a rodičovstva v našej spoločnosti. Tak sme sa dozvedeli od Andrey Dobošovej, ktorá v súčasnosti Materské centrum Nevedko vedie.

„Vekový priemer detičiek je od narodenia do štyroch rokov, ale pravidelnými návštevníkmi sú aj deti do 7 rokov, keďže starší súrodenci u nás rovnako dokážu tráviť čas zmysluplne, hravo a dobre trénovať všetky svoje zručnosti zároveň. Keďže ide o dobrovoľníctvo, bolo a vždy je na vedení materského centra, koľko si maminky v tíme dokáže nájsť času, energie a ambícií vytvárať program nielen v priestoroch materského centra, ale i mimo neho,“ o základnom fungovaní centra hovorí A. Dobošová. Vraví tiež, že pravidelný program sa skladá z rôznych aktivít: „V prvom rade sú to hudobno-tanečné kurzy a dielničky Objavujeme svet, na ktorých sa trénuje všetkých päť poznávacích zmyslov, ale i jemná a hrubá motorika, taká potrebná pri nástupe do školy. Ďalej sú to pravidelné podporné skupiny dojčenia, ktoré sú často prvou príležitosťou, pri ktorej sa u nás mamičky ocitnú. Vedie ich certifikovaná laktačná poradkyňa. V 2 až 3-mesačných cykloch laktačná poradkyňa robí tiež jednorazové predpôrodné prípravy na dojčenie pre tehotné alebo čerstvé mamy, ktorým sa možno nepodarilo pri prvom dieťatku úspešne dojčiť.“

K nepravidelným aktivitám centa patria rôzne prednášky a stretnutia s odborníkmi na výživu, zdravie, výchovu a rôzne špecifické témy týkajúce sa rodičovstva a rodiny: „Oslavujeme tiež viaceré medzinárodné dni prípravou tematických aktivít, vrátane Dní zeme, vody, vlastenectva a patriotizmu, letectva, úcty k starším a podobne, Dňa detí, marcových narodenín Nevedka a Medzinárodného dňa materských centier v októbri.“

Veľmi obľúbený je pravidelný a už zaužívaný jarno-letný a jesenno-zimný bazárik detského a tehotenského oblečenia a potrieb, ktorý centrum dvakrát ročne pripravuje v ZŠ Dončova. „Organizačne najnáročnejšou a najväčšou akciou je zapojenie sa do celoslovenskej oslavy dňa matiek Míľa pre mamu, ktorá je koordinovaná centrálne Úniou materských centier z Bratislavy. V približne rovnakom čase – druhá májová sobota popoludní - sa vydávajú v každom prihlásenom meste na Slovensku (minulý rok asi v štyridsiatich) na symbolickú míľovú trasu s pripravenými súťažnými stanovišťami rodiny, aby si pripomenuli dôležitosť materstva v našich životoch. V jednu júnovú sobotu sa každý rok koná rovnako oslava Dňa otcov - Otcovia a deti - už tradične v Čutkovskej doline s početnými partnermi na súťažných stanovištiach. Týmto podujatím si pripomíname rovnako nezanedbateľnú dôležitosť ockov, starých ockov, pestúnov i opatrovateľov v našej spoločnosti,“ o ďalších aktivitách sa zmienila A. Dobošová.

Materskému centru Nevedko sa v minulom roku podarilo nadviazať spoluprácu s Bratskou jednotou baptistov na Bernolákovej ulici, a to v podobe prenájmu ich záhrady (ale i klubu) na exteriérovú formu Montessori zážitkových dielničiek Objavujeme svet pre 0–6-ročné deti. Táto aktivita bola každý týždeň od začiatku júna do konca septembra: „Každoročne tiež organizujeme charitatívnu zbierku pre sociálne najslabších na mestskom Lampiónovom sprievode sv. Martina, ktorý býva vždy na začiatku novembra. Najnovšie sme práve spustili stálu zbierku trvanlivých potravín pre sociálne rodiny s názvom Špajza v Nevedku. K nepravidelným, ale veľmi obohacujúcim akciám patria upratovania častí Ružomberka. Minulý rok sme si tak napríklad v apríli pripomenuli oslavu Dňa zeme v spolupráci s OZ Ružomberčan uprataním začiatku Cyklokorytničky. Toto občianske združenie sa už stáva takmer tradičným a veľmi spoľahlivým partnerom pri väčšine našich exteriérových aktivít, vrátane spomínaných osláv matiek i otcov.“ Ďalším užitočným i príjemným stretnutím mamičiek a detí, spojeným s upratovaním, bolo jesenné vyčistenie chodníka od odpadkov medzi ulicami Na vyhliadke a Makovického ulicou v novembri minulého roka a už aj jeho jarná nedávna verzia v poslednom marcovom týždni.

...

(celý článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.7/2019)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist