Začína Týždeň kresťanskej kultúry
Sobota 30. máj 2020,
celkovo: 13898154 čitateľov
online: 16 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. máj 2020 | 12:40
Prvý zápas dohrávanej Fortuna ligy odohrá MFK Ružomberok 13. júna na štadióne ŠK Slovan Bratislava.
25. máj 2020 | 10:48
Najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva sa uskutoční v stredu 27. mája od 8:00 vo Veľkej zasadačke MsÚ na Hlinkovom námestí.
22. máj 2020 | 11:56
DNES vyšlo nové číslo Ružomberského hlasu, kúpiť si ho môžete vo všetkých stánkoch aj v kaderníctve Sympatia na Podhore.
22. máj 2020 | 11:55
Nové číslo Radničného spravdaja mesta Ružomberok bude bezplatne distribuované do schránok počas prvých júnových dní.
21. máj 2020 | 11:24
Mestský úrad kvôli platbám obyvateľov zriadil tri pokladne a zrušil nestránkové dni utorok a štvrtok.
aktuálne číslo: 2020 / 10 (22. máj 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Začína Týždeň kresťanskej kultúry

28. apríl 2019 | 17:27 | 1046

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto archív) - Už štvrtýkrát bude osobitným spôsobom rezonovať v našom meste kresťanská kultúra, hodnoty, umenie. Občianske združenie Vzdelávanie umením – EduArt pripravuje spoločne s partnermi v čase 29. apríla – 5. mája Týždeň kresťanskej kultúry. „Cieľom podujatia je vytvoriť priestor a čas na vhĺbenie sa do autentickej krásy, ktorú priniesol a prináša kresťanský hodnotový systém do života človeka, pričom akoby zorným uhlom sú rozličné formy kresťansky orientovaného či inšpirovaného umenia,“ hovorí za organizátorov Stanislav Košč. Tvrdí, že aj tento rok sa môžu účastníci tešiť na mozaiku podujatí, ktoré spája uvedený cieľ, ale i zdravá „ružomberskosť“, láska a úcta k hodnotám, osobám či miestam, ktoré spájajú kresťanstvo s Ružomberkom.

Otvorenie Týždňa kresťanskej kultúry (TKK) bude v pondelok 29. apríla o 16:00 v synagóge, kde bude vyhlásenie výsledkov a vernisáž víťazných diel fotografickej súťaže „Svet očami viery“. Podľa slov predsedu poroty Jozefa Sedláka, tvorivé hľadanie obrazu Boha v realite je aktom viery v autenticitu média fotografie, zachytenia kauzálnej a intencionálnej povahy života okolo nás v zmysle pravdivosti a jedinečnosti stvorenia.
„Ide teda o jedinečnú súťaž i výstavu, v ktorých sa spája fotografické umenie a technika s výpoveďou kresťanskej viery.

Podobnú tvorivú symbiózu, tentoraz vo výtvarnom umení, ponúkne v utorok 30. apríla o 14:00 vernisáž výstavy významného slovenského výtvarníka Jozefa Vydrnáka s názvom Slovo v obraze – Obraz v slove. Výstava bude inštalovaná v budove Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity a predstavuje celkom osobitú grafickú tvorbu autora. V prezentovaných grafikách písmo nevytvára len typografickú informáciu, ale je zároveň súčasťou zobrazovaného motívu; dopĺňa ho. Slovo popisujúce daný motív, zároveň dopomáha vytvárať jeho vizuálny obraz,“ vysvetľuje S. Košč.

Jozef Vydrnák zároveň predstaví ružomberskej verejnosti aj iný svoj projekt, súznejúci s posolstvom a cieľom TKK. Ide o edukačný, cezhraničný projekt „Misia v kontextoch a súvislostiach“ – sakrálne kultúrne pamiatky 9. - 12. storočia v Trenčianskom, Trnavskom, Zlínskom a Juhomoravskom kraji“, realizovaný v rokoch 2013 a 2014 v spolupráci s Trenčianskym osvetovým strediskom a Klubom kultúry v Uherskom Hradišti. Samotná téma totiž súvisí i s Veľkou Moravou, byzantskou misiou a písmom – hlaholikou. „V podvečer toho istého dňa, v utorok o 17:00, ponúkne program podujatia komentovanú prehliadku farského Kostola sv. Ondreja s názvom Farský kostol trochu inak. Sakrálnymi dielami a objektom kostola bude sprevádzať archeológ a historik umenia Michal Čajka,“ informuje ďalej S. Košč.

Už tradičná ekumenická bohoslužba, ktorá patrí k podujatiu, bude vo štvrtok 2. mája o 18:00 v evanjelickom kostole: „Povedomie ekumenickej spolupráce kresťanských spoločenstiev je podstatnou črtou súčasnej kresťanskej kultúry a v našom meste sa teší veľkej podpore zo strany cirkevných autorít i veriacich.“ V piatok 3. mája o 14:00 predstaví teológ Branislav Kľuska v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity zamyslenia o textoch zo Starého a Nového zákona, v komunikácii s kolorovanými kresbami Vincenta Hložníka. Univerzita vlastní vzácnu zbierku diel tohto významného výtvarníka, ktorými ilustroval celú Bibliu.

Vyvrcholením TKK bude aj tento rok koncert v synagóge, ktorý bude v nedeľu 5. mája o 18:00. „Koncert s názvom Májové nokturno bude venovaný životnému jubileu ružomberského rodáka Pavla Kršku. V programe bude uvedený výber z autorových vokálnych a inštrumentálnych diel v podaní pedagógov a študentov Katedry hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity, a tiež pedagógov a žiakov ZUŠ Ľudovíta Fullu a pozvaných hostí,“ o závere programu vraví S. Košč. Dodáva, že Týždeň kresťanskej kultúry v Ružomberku môže byť ďalším príspevkom k pozdvihnutiu kultúry obyvateľov nášho mesta i hostí, stretnutím s umením, ale i s hodnotami, ktorými sa inšpiruje a ktoré samo spoluvytvára.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist