Peniaze z kraja aj pre dve naše školy
Štvrtok 19. september 2019,
celkovo: 13119943 čitateľov
online: 25 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

17. september 2019 | 12:27
Súperom futbalistov MFK Ružomberok bude vo 4. kole národného pohára východoslovenský klub TJ Mladosť Kalša (3. liga).
17. september 2019 | 12:27
Odpustová slávnosť pri kostolíku na Kalvárii sa uskutočnila pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie v nedeľu 15. septembra.
17. september 2019 | 12:26
Prípravné zápasy basketbalistiek Ruže: MBK Ružomberok - Sopron Basket (Maď.) 45:50, MBK Ružomberok - KP Brno (ČR) 74:52.
2. september 2019 | 13:27
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v lige na štadióne Zlatých Moraviec 2:4, pričom dva góly súpera dali bývalí hráči Ruže Ďubek a Sloboda.
2. september 2019 | 13:27
Tretia etapa prestížnych cyklistických pretekov Okolo Slovenska 2019 odštartuje v piatok 20. septembra o 12:30 spred mestského úradu v Ružomberku.
aktuálne číslo: 2019 / 15 (2. august 2019)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Peniaze z kraja aj pre dve naše školy

18. máj 2019 | 19:16 | 518

ŽILINA (Michal Paška, foto autor) - Dvadsať bodov čakalo na poslancov zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v rámci ich dvanásteho zasadnutia v tomto volebnom období. V pondelok 6. mája 2019 v sále Úradu ŽSK nechýbal ani Ružomberský hlas, ktorý dianie priamo v krajskom parlamente monitoruje ako jediné médium z regiónu Liptova.

Dokončia stavbu, vymenia okná
Poslanci sa venovali aj prvej úprave rozpočtu ŽSK v tomto roku. Za návrh hlasovalo 49 poslancov, 4 nehlasovali.

„Nie každý je spokojný s tým, ako prvá úprava rozpočtu vyzerá. Robíme s tým, čo máme, v dobrej viere, že projekty budeme spoločnými silami stíhať realizovať tak, ako sme ich naplánovali,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Z rezervného fondu kraj poskytne 130 000 eur Liptovskému múzeu v Ružomberku na obnovu objektov v archeologickom skanzene na Havránku. Pre Strednú odbornú školu polytechnickú v Ružomberku bolo odsúhlasených 345 000 eur. Ide o náklady spojené s spojené s dofinancovaním rozostavanej stavby, ktorá by mala byť hotová ešte v priebehu tohto mesiaca.

300 000 eur je určených pre Gymmnázium v Ružomberku na prvú etapu stavebných úprav okenných výplní, ktoré sú v zlom technickom stave.

Pre Centrum sociálnych služieb Likava v Likavke vyčlenili poslanci 25 000 eur na zakúpenie dvoch 18 kilogramových práčok z dôvodu flexibilnejšieho a úspornejšieho prania v dvojzmennej prevádzke práčovne.

Dôležité verejné obstarávanie
„Som rád, že konečne padlo definitívne rozhodnutie o tom, z akých zdrojov a akou formou sa budú riešiť investičné akcie na úseku vzdelávania. Požiadal by som vedenie odboru verejného obstarávania, investícii a nakladania s majetkom minimálne do budúcnosti predkladať priebežnú informáciu pre všetkých poslancov o stave prípravy a priebehu verejného obstarávania najmä škôl a školských zariadení pri nadlimitných zákazkách. Ďalej žiadam aktualizovať na stránke ŽSK Plány verejného obstarávania na rok 2019. Bude odbor verejného obstarávania schopný najmä po personálnej stránke a pri dnes všetkých početných schválených investičných akciách zabezpečiť začatie verejného obstarávania ešte v tomto roku?,“ pýtal sa poslanec Ľubomír Kubáň.

Elena Sivová, riaditeľka odboru verejného obstarávania, investícií a nakladania s majetkom ŽSK uviedla, že verejné obstarávanie nie je len samotná súťaž, ale aj príprava projektovej dokumentácie a opisu zákazky. „Ten musia dodať organizácie v našej správe v požadovanej kvalite. Veľakrát príde požiadavka bez príloh, prácne to doťahujeme. Od nového roku sme urobili cez 100 obstarávaní, začatých nie je asi 5. Pracujeme s dohodármi i s externistami, ak je to potrebné. Trvám na tom, že u nás sa procesy nepredlžujú. Čo sa týka informovania, stála som pred poslancami dvakrát, kde som kompletne hovorila o procese verejného obstarávania,“ reagovala Elena Sivová.

O troch mostoch v Bešeňovej
Zásobník a prioritizáciu investičných projektov rekonštrukcií ciest II. a III. triedy, ich súčastí a mostných objektov poslanci schválili tiež. Ide aktivity za 15 miliónový úver, ktorý kraj získal od štátu.

„Odporúčal by som pred schvaľovaním predloženého návrhu stretnutie poslancov za jednotlivé volebné obvody (regióny) s vedením župy a so správou ciest ŽSK, tak ako sme to mali napríklad pri investičnom pláne. A potom určiť a stanoviť priority za jednotlivé obvody. Aké budú kritériá na zaradenie priorít za okresy do zásobníka a aká suma finančných prostriedkov sa uvažuje schváliť za jednotlivé okresy?,“ zaujímal sa Ľubomír Kubáň. Poukázal tiež na to, že v zásobníku nie sú tri mosty v katastrálnom území Bešeňovej, ktoré sú, podľa jeho slov, v nevyhovujúcom až v havarijnom technickom stave.

Na jeho dotazy reagoval Igor Janckulík, ktorý je podpredsedom ŽSK pre dopravu. „Problém vidíme v tom, že keby sa stretli poslanci v jednom regióne, nevedeli by o stave ciest a mostov v druhom regióne. Poslanci napríklad v Turci nevedia, v akom stave sú cesty v Liptove či na Orave. Chceme opravovať najviac poškodené úseky v rámci celého kraja.“

Od ciest na záver prejdeme k sociálnej problematike. V rámci schvaľovania dodatkov k zriaďovacím listinám zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK vystúpil Karol Javorka. Ocenil činnosť Nadácie pre podporu rodiny ŽSK. „Ružomberskí mestskí poslanci jej schválili dotáciu vo výške 4500 eur, za čo veľmi pekne ďakujem. Chcem dať návod aj pre vás ostatných, ktorí ste v samosprávach, že pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú, môžete aj takýmto spôsobom.“

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová za pekné gesto ružomberskému mestskému zastupiteľstvu poďakovala. „Verím, že peniaze pomôžu vám v regióne,“ povedala.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist