Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Bývalý dlhoročný poslanec Mestského zastupiteľstva v Ružomberku a advokát Martin Alušic sa vracia späť na mestskú pôdu. Tentokrát nie ako volený zástupca Ružomberčanov, ale ako externý právnik mesta. Pre magistrát bude riešiť konkrétne prípady, na ktoré nestačí kapacita mestského úradu. Na začiatok ozrejmime čitateľom slovné spojenie Martin Alušic a právne služby pre samosprávy. Je to vaša prvá skúsenosť v tejto oblasti? „Samozrejme nie. V minulosti som už v komunálnej sfére spolupracoval so samosprávami, napríklad v Liptovskom Mikuláši, Malackách, Liptovských Sliačoch či Liptovských Revúcach.Správe vecí verejných sa ale venujem od roku 1997.“
Teraz teda prišla ponuka externej spolupráce pre ružomberskú radnicu. Ako k tomu došlo?
„Stalo sa tak možno aj vďaka tomu, že som 12 rokov bol poslancom mestského zastupiteľstva, dobre poznám komunálnu sféru a procesy v nej. Mám tiež historickú pamäť, z politikov si rovnako pamätá vari len Mária Kramárová a Milan Šlavka. Advokátov je veľa. Advokátov so skúsenosťami z verejnej správy je niekoľko. Ale advokát, ktorý detailne pozná ružomberskú radnicu, je len jeden.“
Aké oblasti služieb pre radnicu budú vo vašom hľadáčiku?
„Mojou úlohou bude pripraviť proces prijímania rozhodnutí vedenia mesta a mestského zastupiteľstva tak, aby boli nielen zákonné, ale aj transparentné. Spolupracovať s mestom by som mal – okrem iného - aj na témach, akými sú vysporiadanie a príprava strategických pozemkov, napríklad pre individuálnu bytovú výstavbu. Sú budovy, ktoré môže mesto kúpiť prestavbu bytov, ale potrebuje pod nimi dať do poriadku pozemky. Pri pohľade do minulosti chcem poukázať na poškodenie mesta a nezaplatenie finančného odškodnenia za Čistiareň odpadových vôd Hrboltová Ministerstvom životného prostredia SR. Ide o sumu 2 až 3 milióny eur. O túto možnosť sa treba rozhodne pokúsiť. Podľa mojich informácií bude potrebné preveriť aj výhodnosť niektorých nájomných zmlúv na mestský majetok. Podľa informácií radnice boli schválené aj prevody majetku mesta, ktoré sa z pohľadu dnešných informácií javia ako nezákonné. Ide o prevody, ktoré by poslanci nikdy neschválili, ak by vedeli, kto je skutočný kupujúci. Podľa zákona by ani nemohli. Ale budú to aj ďalšie špeciálne úlohy a zastupovanie na súdoch a pred orgánmi verejnej správy, na ktoré nestačí kapacita radnice.“
Vráťme sa ešte k vami uvedenej spolupráci s radnicou v Liptovskom Mikuláši. Mohli by ste v skratke priblížiť túto etapu vašej kariéry?
"Išlo o dva prípady z nedávneho obdobia. V prvom z nich sa mi úspešne podarilo ušetriť tamojšej samospráve približne 800 tisíc eur. Druhý prípad riešil pohľadávku mesta vo výške vyše 100 tisíc eur. Súd určil, že je oprávnená.“
Spomínate si ešte na vaše poslanecké časy? Čo z tohto obdobia v kontexte vašej práce vám zostalo v pamäti?
„12 rokov som patril medzi hlavných kritikov vedenia mesta. Snažil som sa upravovať rozhodnutia a procesy mesta tak, aby boli spravodlivé a transprarentné. Napríklad vďaka mojim návhrom Ružomberok bol jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré zaviedli súťaže na predaj mestského majetku – dávno pred tým, ako to prikázal zákon. Ale, sme ďalej. Dnes už nejde len o základnú spravodlivosť. Musíme byť čo najeefektívnejší, aby po konci volebného obdobia niečo v meste ostalo. A to je podľa môjho pozorovania ambícia primátora. Nezaoberať sa základnými procesmi, tie nech sú pripravené tak, aby bol s nimi všeobecný súhlas. A zamerať sa na výsledok. Pracoval som v živote v rôznych oblastiach, ale práca pre mesto ma bavila zo všetkého najviac.Všetci vedia, že je to zároveň môj koníček. Teším sa.“

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: