Ružomberský hlas
  • Utorok 23. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto archív) - Na začiatku mája bola v Kine Kultúra prezentácia novej knižnej publikácie Antonína Hruboňa a Antona Hruboňa Náš Ružomberok na historických pohľadniciach. Podujatie pripravilo vydavateľstvo AntOn Solutions v spolupráci s Mestom Ružomberok a Kultúrnym domom Andreja Hlinku. Súčasťou prezentácie bol predaj knihy spojený s autogramiádou. Kniha zachytáva podoby starého Ružomberka v zrkadle historických pohľadníc v časovom rámci od 90. rokov 19. storočia, kedy začali v bývalom Rakúsko-Uhorsku vychádzať, až po rok 1945. Čitateľ v publikácii nájde približne 400 vyobrazení mesta so sprievodnými textami, ktoré knihu premieňajú na pomyselnú prechádzku v dávnych časoch. „V knihe majú zastúpenie panoramatické pohľadnice, zobrazujúce Ružomberok ako synergický celok, ale aj pohľadnice zachytávajúce tvár jeho ulíc, námestí, mestských častí, architektonických dominánt i udalostí, ktoré mesto v tomto turbulentnom historickom období zažilo,“ vysvetlil Anton Hruboň, jeden z autorov.
Niekoľkotisícová zbierka
„Už v roku 2017 sme vydali prvú knižnú „lastovičku“ - Najstaršie dejiny ružomberskej vojenskej nemocnice, kde otec - spoluautor pracuje. Spojenie vizuálnej formy, teda starých pohľadníc, ktoré dlhé roky zbiera, spolu s textovou časťou sa nám zdalo ako veľmi dobrá myšlienka na dôstojné pripomenutie si storočnice založenia nemocnice v roku 1914, resp. 1915,“ o prvej knihe hovorí A. Hruboň. „Objemnosť otcovej kolekcie starých pohľadníc Ružomberka prerástla do štádia, že sa cítil byť pripravený urobiť zo svojej niekoľkotisícovej zbierky pútavý a reprezentatívny výber a sprostredkovať ho v knižnej forme všetkým Ružomberčanom. Kultúrne klenoty, medzi ktoré staré pohľadnice bezpochyby spadajú, by nemali zostať ležať v albumoch. Ich knižné vydanie urobilo starý Ružomberok, nadnesene povedané, nesmrteľným. Čo raz vyjde tlačou, ostane zachované i pre ďalšie generácie,“ je presvedčený A. Hruboň.
Relax pri písaní
Pre autorov je to kombinácia dobrého pocitu a úľavy: „Monografia o Ružomberku (a už vôbec nie v takomto prevedení) nevychádza každý rok. Pre mňa to bola určitá forma relaxu - pri písaní regionálnej popularizačno-odbornej knihy sa odpútam od tzv. veľkých celoštátnych či európskych dejín, ktorým sa ako historik primárne venujem. Písanie o meste, s ktorým mám bytostnú skúsenosť, pretože som v ňom prežil dve tretiny života, ide ľahšie, takpovediac od ruky. Na druhej strane, po vydaní knihy zo mňa zároveň spadlo niekoľkomesačné bremeno. Aj zostavenie takejto obrazovej publikácie je ako odborná tvorivá činnosť veľkou záťažou na mozog, sú za ňou rádovo stovky hodín strávené písaním, overovaním zdrojov, korektúrami či editorskými prácami. Také akoby dianie za oponou, ktoré čitateľ nevidí, ale pre kvalitu akejkoľvek monografie je mimoriadne dôležité.“
Záujem o vlastné dejiny
Pre dnešných Ružomberčanov je kniha príbehom ich mesta, ktorý poznajú asi len poslední žijúci pamätníci obdobia druhej svetovej vojny. „Ružomberok bol na prelome 19. a v prvých desaťročiach 20. storočia úspešným rozvíjajúcim sa a multikultúrnym mestom. Spoločne tu žili a mesto budovali Slováci, Nemci, Česi a Židia, rímskokatolíci, evanjelici i izraeliti. Na toto sa dnes často zabúda,“ myslí si A. Hruboň. Dodáva aj to, že spoločne s otcom boli na prezentácii veľmi potešení záujmom Ružomberčanov i hostí z iných miest stredného Slovenska: „Hojne zaplnená kinosála, ako aj nadšené odozvy na knihu dávajú človeku spätnú väzbu, že jeho práca má zmysel, a že so záujmom verejnosti o vlastné dejiny to nebude až také tragické, ako sa často hovorí.“
Kto by mal o túto publikáciu záujem, môže si ju za cenu 20 eur kúpiť v Informačnom centre na Bernolákovej ulici, prípadne prostredníctvom internetového kníhkupectva Martinus. Prvý náklad knihy je 1000 kusov a podľa našich informácií sa míňa pomerne rýchlo.

Vyhľadávanie

Utorok 23. apríl 2024
0:0:0
Online: