Ružomberská Trojruža medzinárodná
Pondelok 1. jún 2020,
celkovo: 13902921 čitateľov
online: 18 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. máj 2020 | 12:40
Prvý zápas dohrávanej Fortuna ligy odohrá MFK Ružomberok 13. júna na štadióne ŠK Slovan Bratislava.
25. máj 2020 | 10:48
Najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva sa uskutoční v stredu 27. mája od 8:00 vo Veľkej zasadačke MsÚ na Hlinkovom námestí.
22. máj 2020 | 11:56
DNES vyšlo nové číslo Ružomberského hlasu, kúpiť si ho môžete vo všetkých stánkoch aj v kaderníctve Sympatia na Podhore.
22. máj 2020 | 11:55
Nové číslo Radničného spravdaja mesta Ružomberok bude bezplatne distribuované do schránok počas prvých júnových dní.
21. máj 2020 | 11:24
Mestský úrad kvôli platbám obyvateľov zriadil tri pokladne a zrušil nestránkové dni utorok a štvrtok.
aktuálne číslo: 2020 / 10 (22. máj 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Ružomberská Trojruža medzinárodná

27. jún 2019 | 09:21 | 1061

RUŽOMBEROK (R.A.Ružomberský, foto LKRS) - Stalo sa tradíciou, ktorá naplnila v tomto roku 2019 biblické číslo plnosti - 7, každoročne pred koncom školského roka vyhlasovanie výsledkov literárno–výtvarnej súťaže Ružomberská Trojruža. Aj s účasťou literárnych a výtvarných elévov zo Slovenska i zahraničia sa odohráva vyhlásenie víťazov v jednotlivých kategóriách predmetného zápolenia s kultúrnym programom a čítaním diel víťazov prózy a poézie. Ilustrácie možno vidieť nainštalované v priestoroch slávnostného aktu a pri premietaní na plátne.

Jednoducho vyjadrené, všetko je zhmotnené v Trojruži, kde jednotlivé ruže predstavujú žánre - poézia, próza a ilustrácia. Za výsledným hodnotením je potrebné si uvedomiť množstvo práce, námahy a stretnutí tých, ktorí súťaž pripravujú a zhmotňujú, pod taktovkou riaditeľky Mestskej knižnice v Ružomberku a predsedníčky organizačného výboru Ing. Tatiany Babincovej. V organizačných veciach jej sekundoval publicista, bloger a tajomník LKRS Marián Mydlo.

Odborná porota, ktorá hodnotí práce jednotlivých vypísaných súťažných kategórií, musí prečítať desiatky diel súťažiacich a neskôr s jej členmi prekonzultovať a dohodnúť sa na menách víťazov ocenených, rovnako prezrieť i ilustrácie a vybrať z nich tie najlepšie. Každý rok je iný, a rôzni sa počtom tých, ktorí sa do súťaže zapojili a pre Ružomberskú Trojružu našli pochopenie. V skutku ide o desiatky a stovky finálnych diel, prichádzajúcich do troch súťaží. Hlavnou cenou je Cena Radky Berešíkovej, pomenovaná po bývalej zosnulej významnej slovenskej a ružomberskej poetke, blogerke, publicistke, študentke Katolíckej univerzity, ktorá ako 30-ročná po ťažkej chorobe zomrela v roku 2012.

Počas rokov sa súťaž vyprofilovala na medzinárodnú a začali sa presadzovať jednotlivé literárne školy resp. kluby, kde je evidentná systematická, kvalitná, erudovaná a dlhodobá práca s literárnymi adeptmi. V nasledujúcom ročníku organizátori uvažujú aj o súťažnej kategórii literárnych klubov na Slovensku. Tento ročník sa niesol vo vysokej kvalite príspevkov, pričom autori opustili témy pesimizmu a bolo cítiť obrat k pomoci blížnemu.

Z množstva prác boli počas slávnostného vyhlásenia 6. júna v hoteli Kultúra ocenené nasledovné literárne pokusy: I. kategória (II. stupeň ZŠ a gymnázií) poézia: Mária Barnovská, 1. miesto (ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa), II. kategória (stredoškolská mládež) : Barbora Langová, 1. miesto (Stará Ľubovňa), III. kategória (začínajúci autori): Zuzana Martišková (Topoľčany) – 1. miesto.

V próze sa umiestnili: I. kategória (II. stupeň ZŠ a gymnázií): Nicol Smilková – 1. miesto (Gymnázium Ružomberok), II. kategória (stredoškolská mládež): Natália Václaviaková – 1. miesto (Topoľčany), III. kategória (začínajúci autori): Daniela Lysá – 1. miesto (Ľubochňa).

V súťaži ilustrácií I. stupeň ZŠ a gymnázií, ceny pripadli opäť pre topoľčianske gymnázium v osobe študentky Simony Žifčiakovej – 1. miesto. V kategórii II. (stredoškolská mládež) ocenenie získali: Diana Kormaňáková (ŠÚV Ružomberok) a Michaela Hodoňová tiež zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku.

Za zmienku stojí, že ostrieľané autorky Dominika Straková z Ružomberka (poézia) a Jana Štrbová zo ZŠ Ružomberok- Černová (próza) v kategórii III. (začínajúci autori) získali čestné uznania.

Hlavná cena - Cena Radky Berešíkovej však poputuje do Českej republiky, 21-ročnej literátke Eliške Kohlíčkovej do Příbramu.

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.12/2019)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist