Nové Rozhľady načínajú aj vážné témy minulosti a súčasnosti
Sobota 25. január 2020,
celkovo: 13484923 čitateľov
online: 16 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

16. január 2020 | 20:39
MFK Ružomberok ohlásil prvú posilu - stal sa ňou útočník Petržalky Ladislav Aĺmási, ktorý zaznamenal na jeseň 11 gólov.
15. január 2020 | 23:42
Mesto Ružomberok vypísalo výberové konanie na pracovné miesto Referenta oddelenia investícií.
14. január 2020 | 00:46
Futbalisti MFK Ružomberok absolvujú v rámci zimnej prípravy aj sústredenie v Turecku.
14. január 2020 | 00:46
Mestskí poslanci schválili predĺženie zmluvy s dopravcom v Mestskej autobusovej doprave do 30. júna 2020.
14. január 2020 | 00:11
Basketbalová extraliga žien: MBK Ružomberok - BK Dubček Bratislava 115:33, 440 divákov.
aktuálne číslo: 2019 / 24 (20. december 2019)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Nové Rozhľady načínajú aj vážné témy minulosti a súčasnosti

2. september 2019 | 13:34 | 418

RUŽOMBEROK (R.A.Ružomberský, foto archív) - Tohtoročné (2019) prvé dvojčíslo Rozhľadov po kultúre a umení, vychádzajúce ako orgán Literárneho klubu ružomberských spisovateľov a Krajskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov, opäť prináša celú škálu zaujímavých tém od autorov z celého Slovenska. Česť ilustrovať číslo dostal, však už in memoriam so súhlasom manželky, akademický maliar, monumentalista a pedagóg Karol Feňveš. Manželkou akademického maliara Karola Feňveša je poetka, výtvarníčka, divadelníčka a kultúrna organizátorka Judita Feňvešová. V čísle mali byť manželia predstavení spoločne, ale z úcty a piety k maestrovi K. Feňvešovi (o. i. zázrakom prežil holokaust) sa nakoniec manželka so šéfredaktorom dohodli o jeho samostatnej prezentácii. O tvorbu Judity Feňvešoej čitatelia však nebudú ukrátení. Nasledujúce číslo Rozhľadov po kultúre a umení bude ilustrovať práve ona.

Z autorov od pera sa v Rozhľadoch predstavujú napr.: Štefan Pecho, Milan Lechan, František Mikloško, Carlo Maria cardinal Martini, SJ, Ivan Ondrášik, Radislav Kendera (R. A. Ružomberský), Imrich Vaško, Ján Kuruc, Martin Jančuka, Alena Sabuchová, Lýdia Kráľovičová, Ružena Janiglošová – Moravčíková, Janka Kuffová, Marián Mydlo či v rubrike Rozpamätávanie (Z doteraz neuverejnenej korešpondencie slovenských spisovateľov) — Matúš Fulla – Eduard Beneš, Imrich Vaško – Matej Babčák.

Rozhľady prichádzajú s viacerými vážnými pôvodnými štúdiami, ktoré obohacujú históriu i kultúru v našom meste i na Slovensku. Príspevok šéfredaktora Radislava Kenderu Literárny klub ružomberských spisovateľov (LKRS), predstavuje toto stavovské medzinárodné zoskupenie od pera. Je záverečným pokračovaním dvoch príspevkov z predchádzajúcich čísiel Rozhľadov o Ružomberskej literárnej skupine.

Ďalším výborným pôvodným nosným článkom je Nadeurópsky duchovný význam štúrovskej generácie, od autora Štefana Pechu. Autor sa zaoberá významom štúrovskej generácie z úplne iného (objaviteľského) pohľadu, ako sme boli doteraz zvyknutí. Jeho štúdia je veľkým prínosom do štúdia i chápania štúrovskej generácie. Jedinečný, pútavý a mnohé odhaľujúci je aj Rozhovor čísla so spisovateľom a editorom, legendou kresťanského disidentského hnutia, predsedom SNR po roku 1989, dlhoročným poslancom NR SR a kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky Františkom Mikloškom.

Za ním je uverejnená báseň – Modlitba za Európu od Carla Maria cardinala Martiniho, SJ. Nemenej pútavý je aj materiál Ivana Ondrášika Problematika zmyslu života v náboženstve, umení a vede, kde sa autor zaoberá výsostne aktuálnou témou. Zaujímavou problematikou z oblasti vyučovania a matematiky sa zaoberá vo svojom príspevku Ako matematici 2 000 (dvetisíc) rokov naháňali podozrivú, aby ju nakoniec nechytili Ján Kuruc. V objavnom a závažnom príspevku Zaujímavosti spojené s Hlavným mestským cintorínom v Ružomberku R. A. Ružomberský prináša tému popravy ružomberských občanov s nemeckými menami počas druhej svetovej vojny.

Svojou prózou Dora a Rado vstupuje na pôdu Rozhľadov ružomberská rodáčka, nositeľka Ceny Ivana Kraska za debut v slovenskej literatúre Alena Sabuchová. V čísle sú dostatočne zastúpené aj ďalšie dámy – spisovateľky – Lýdia Kráľovičová príspevkom Spomienka a Ružena Janiglošová–Moravčíková článkom Jeden deň Ruženy dôchodkyne. Básňami sa predstavuje Janka Kuffová – Opakuje sa trblietanie v tráve, Šťastie do čierna a My a glosami Milan Lechan – Rozhľadník s r. o.

V rubrike — Predstavujeme — približujeme život i dielo ružomberskej rodáčky – známej slovenskej folkloristky, marketingovej špecialistky, tanečníčky, speváčky, vedúcej speváckej skupiny a majiteľky požičovne krojov Lucie Turiničovej rod. Vevericovej, žijúcej v Bratislave.

Nový priestor v Rozhľadoch sme vytvorili pre zaujímavé nepublikované práce a korešpondenciu slovenských spisovateľov pod názvom Rozpamätávanie a naďalej v predmetnej aktivite pokračujeme. Tentoraz v nej dostal priestor Matúš Fulla s listom Edvardovi Benešovi a Imrich Vaško, okrem listu, aj s príspevkom Ján Pavol II. a Slovensko.

Inšpirujúcim informačným blokom je reportážne spracovanie návštev predsedu LKRS pri hroboch a pamätníkoch významných slovenských i svetových literárnych osobností, pri príležitosti ich výročí – Martina Čulena a Jozefíny Sablakovej v Čake okr. Levice, Karolíny Světlé v Prahe či Johana Wolfganga von Goetheho v Karlových Varoch.

Rubriku pozdravili nás a napísali nám obohatil vzácny čitateľ Rozhľadov – J. E. Alexej Leonidovič Fedotov, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike, ktorý pozdravil a prihovoril sa cez periodikum našim čitateľom.

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.16/2019)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist