KOMENTÁR: Nerozumiem ružomberskému 'fanúšikovi'
Sobota 30. máj 2020,
celkovo: 13897960 čitateľov
online: 16 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. máj 2020 | 12:40
Prvý zápas dohrávanej Fortuna ligy odohrá MFK Ružomberok 13. júna na štadióne ŠK Slovan Bratislava.
25. máj 2020 | 10:48
Najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva sa uskutoční v stredu 27. mája od 8:00 vo Veľkej zasadačke MsÚ na Hlinkovom námestí.
22. máj 2020 | 11:56
DNES vyšlo nové číslo Ružomberského hlasu, kúpiť si ho môžete vo všetkých stánkoch aj v kaderníctve Sympatia na Podhore.
22. máj 2020 | 11:55
Nové číslo Radničného spravdaja mesta Ružomberok bude bezplatne distribuované do schránok počas prvých júnových dní.
21. máj 2020 | 11:24
Mestský úrad kvôli platbám obyvateľov zriadil tri pokladne a zrušil nestránkové dni utorok a štvrtok.
aktuálne číslo: 2020 / 10 (22. máj 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453KOMENTÁR: Nerozumiem ružomberskému 'fanúšikovi'

26. október 2019 | 22:02 | 1616TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto Rudolf Maškurica) - 1200 divákov v krásnom, teplom, slnečnom počasí na zaujímavom zápase MFK pod Čebraťom, 900 na atraktívnom šlágri našej najvyššej basketbalovej súťaže medzi úradujúcim majstrom (!) MBK a Piešťanmi. Prepáčte, toto sú čísla, ktoré sú (s odpustením, len môj názor), na smiech.

Najprv futbalisti. Pod Jánom Hasprom, prvým Ružomberčanom pri kormidle MFK, sa im uplynulé zápasy veľmi darí. Neprehrali už šesť zápasov po sebe, tri z nich vyhrali, zo zóny záchrany sa presunuli do komfortnej oblasti boja o titul. Kto by to povedal pred mesiacom, dvomi? Napriek tomu, zrejme to nestačí. Ružomberskému fanúšikovi je to asi málo, on chce vidieť len víťazstvá (najlepšie vysoké a po krásnej predvedenej hre), a umiestnenie v prvej trojke.

Je to tak? Pritiahnuté za vlasy? Áno, možno. Ale, tak to vyzerá... Či nie?

Basketbalistky. Sú úradujúce majsterky Slovenska. Vyhrali extraligu, po dlhých 15 rokoch vrátili titul tam, kde právom patrí, triumfovali aj v Slovenskom pohári, bavili divákov, ktorých chodilo do Koniarni naozaj požehnane, najviac na (ženský) basketbal na Slovensku, a to suverénne.

V extralige suverénne dominujú. Vyhrávajú, darí sa im. Ani toto nestačí pre ružomberského "fanúšika" ako motivácia prísť, podporiť naše žabky, pozrieť si naozaj dobrý - slovenský - basketbal?

Asi nie. 900 (dnes) je síce pekné číslo, ale dvojnásobok by bol na úradujúceho majstra tak akurát. Adekvátny, dôstojný, hrdý počet...

Nerozumiem ružomberskému fanúšikovi. Má priamo v meste možnosť za jeden deň pozrieť si dva kvalitné zápasy najvyššej súťaže vo futbale a basketbale. No, mnoho potenciálnych divákov, priaznivcov, zostane radšej doma, alebo na záhradke. Alebo inde.

Prečo?

To nie je len kritika smerom k fanšúšikom. Pokojne to môže byť hodená rukavica smerom ku klubom, aby sa snažili robiť "veci lepšie".

Žiaľ, záujem o šport na Slovensku, myslím ten divácky, upadá. Verejnosť zaujme len Sagan, Hamšík, možno Vlhová. Ľudia akoby zleniveli, všetko si pozrú "z domu", prísť na náš šport? Osobne? Na štadión, do haly? Je čoraz viac ľudí, ktorí nad tým nesúhlasne a znudene krútia hlavou...

Pýtam sa len, prečo sa snažía futbalový a basketbalový klub vždy dohodnúť na takom čase kolíznych zápasov - aby fanúšikovia stihli obidva, futbal aj basketbal? Prečo napríklad Milan Fiľo, ale aj mesto a ďalší, vrážajú peniaze do týchto športov, keď záujem o ne (nielen v našom meste, okrese, regióne) - klesá - napriek výsledkom, výhram, snahám...?

Číslam 1200 a 900 dnes - skutočne nerozumiem. Alebo - skôr a lepšie - rozumiem, a ak si myslím správne, veľmi ma to mrzí. Už ani v Ružomberku, bašte futbalu a basketbalu, to nie je "ako bývalo". Nezáujem spoločnosti celkovo - o všetko dianie, ale v tomto prípade o šport, je aj u nás, nie sme výnimkou.

"Fanúšika" som dal do úvodzoviek právom a naschvál. Ak totiž niekto chodí na šport len vtedy, keď sa darí, nie je to skutočný fanúšik. Ak príde len vtedy, keď "je pekne", keď "sú výsledky", keď "sa mi chce", nemožno mu to vytknúť, ale rovnako ho nemožno označiť za fanúšika. Ktorý stojí pri tíme, meste, klube, či sa darí, alebo nie. Ktorý sa chodí pozerať na výkon domácich, a nie hostí...

Mám veľké obavy o súčasného ružomberského fanúšika, pretože si myslím, že začína chytať, a už celkom rukolapne, "celoslovenské maniere".

Prepáčte, ale tento odstavec už bude vyslovene provokačný (napriek tomu si za ním stojím). Asi treba nášho "fanúšika" presťahovať niekde do Partizánskeho, Rožňavy, Považskej Bystrice, Čadce, Trebišova, alebo pokojne aj bližšie - do Martina či Dolného Kubína - kde by zistil, aké to je, žiť bez prvoligového športu.

Akoby si totiž nevážil, čo všetko, za akú (mimoriadne prijateľnú) cenu, doma má...

PS, alebo poznámka na záver: Dnes v Koniarni. Po polčase, ktorý Ruža nad Čajkami vyhrala jasne 40:18 a predvádzala úžasný, krásny a efektívny basketbal, sa viac ako 100 (!!!) divákov pobralo domov. To už naozaj nepotrebuje žiadny ďalší komentár.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist