(ZELENÁ) REVOLÚCIA NA NAŠICH CESTÁCH
Streda 5. august 2020,
celkovo: 14141120 čitateľov
online: 24 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

16. júl 2020 | 20:42
Korýtko premáva aj tohto roku celé leto - každý víkend od hlavnej stanice po bývalú zápalkáreň a späť.
16. júl 2020 | 20:41
Najbližšie vydania Ružomberského hlasu: letná prestávka 18.7-2.8, RH15 - 14.8., RH16 - 28.8.
16. júl 2020 | 20:41
MFK Ružomberok - MFK Zemplín Michalovce 1:0 - v semifinálovom barážovom zápase o účasť v Európskej lige.
13. júl 2020 | 22:58
Leto u Hýroša, resp. Kultúrne leto v Ružomberku pokračuje množstvom podujatí, viac nájdete na stránke mesta ruzomberok.sk.
13. júl 2020 | 22:58
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v poslednom zápase Fortuna ligy doma s Dunajskou Stredou 0:1 a obsadili v sezóne 5. miesto.
aktuálne číslo: 2020 / 13 (3. júl 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453(ZELENÁ) REVOLÚCIA NA NAŠICH CESTÁCH

21. november 2019 | 12:36 | 3192TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Jediné mesto na Slovensku v novodobej histórii, kde sa prakticky za niekoľko týždňov kompletne vymenia, zrekonštruujú všetky svetelné križovatky, a zároveň sa zavedie dynamická zelená vlna. Pozorní vodiči si určite všimli zásadnú zmenu svetelných križovatiek pri Mondi SCP a Lidli. Okrem toho, že boli zrekonštruované, inštalované nové telesá semaforov, vybudované inteligentné, osvetlené priechody pre chodcov, objavili sa tam a momentálne sú v skúšobnej prevádzke aj signalizácie s odpočtom času.

Ružomberok je tak jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré zavádzajú tento systém. Ešte predtým bola v závere leta kompletne zrekonštruovaná križovatka s najfrekventovanejším priechodom pre chodcov v meste – od Mostovej po lávku ponad Váh, kde pribudol aj nový semafor.

„Mesto Ružomberok sa stotožňuje so závermi hlavného hygienika SR, že najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia v meste sú tranzitná doprava a vykurovanie lokálnymi zdrojmi,“ začína rozoberať tému, o ktorej vás informujeme ako prví, Tomáš Mišovič, poradca primátora pre infraštruktúru.

Podľa jeho slov, dlhodobo radnica pracuje a zavádza do praxe skutočné opatrenia na elimináciu znečisťovateľov ovzdušia, snaží sa tak v najväčšej možnej miere využívať všetky moderné možnosti.

Následne sa poradca primátora vrátil do nedávnej histórie. „Počas posudzovania vplyvov na životného prostredie v zmenenej trase úseku diaľnice D1 Hubová-Ivachnová, kedy už bolo jasné, že dostavba bude meškať viac ako 5 rokov, sme na zmiernenie všetkých negatívnych vplyvov predložili niekoľko našich zásadných požiadaviek.“

Medzi najdôležitejšie z nich, ktoré aspoň čiastočne počas výstavby diaľnice má zlepšiť situáciu na cestách, patrí vybudovanie dynamického systému zelenej vlny, čo má za cieľ previezť tranzitnú dopravu mestom čo najplynulejšie.

Toto opatrenie sa už začalo realizovať asi v polovici tohto roka. Vytvoril sa inteligentný priechod pre chodcov aj s novým semaforom pri Mostovej (bez neho by dynamická zelená vlna nefungovala), a zatiaľ sa obnovili, zrekonštruovali svetelné križovatky pri Mondi SCP a Lidli.

Novinkou v Ružomberku je aj odpočítavanie času na semaforoch, v Európe bežná vec, na Slovensku rarita. Bude na všetkých svetelných križovatkách, nielen pre vodičov na cestách, ale aj pre peších na priechodoch. Na displeji semafora uvidia čas v sekundách, ako dlho bude ešte svietiť zelená či červená.

„Odpočítavanie času sa podľa informácií zhotoviteľov budú oživovať, teda uvádzať do praxe, postupne. Postupne nabieha križovatka Lidl, v krátkom čase má naplno fungovať aj križovatka Mondi SCP. Križovatka Mostová sa pripravuje na spustenie – to je naviazané na výmenu svetelnej signalizácie pri nemocnici,“ upresňuje Mišovič.

Ďalej dodáva, že podľa stanoveného harmonogramu by sa malo s prácami na semaforoch pri bývalej štátnej nemocnici (križovatka ciest I/18 – I/59) začať už v budúcom týždni.

„V utorok 12. novembra ráno by malo dôjsť k vypnutiu semaforov, a tým sa má začať samotná výmena potrebných zariadení. Po tejto križovatke budú nasledovať semafory pri Kauflande, potom pri bývalej Hypernove/Hobbi, a napokon križovatka pri KU.“

Poradca primátora tiež exkluzívne pre naše noviny poznamenal, že na každej križovatke budú zmodernizované priechody pre chodcov, ktoré budú zaradené do systému dynamickej zelenej vlny. Jej reálne sfunkčnenie predpokladajú po dokončení prác na všetkých 7 križovatkách. Veria, že to bude koncom tohto roka.

„Po dobudovaní tohto systému sa počíta aj s rozšírením cesty od križovatky Mondi SCP, smerom na Poprad o odbočovací pruh v celkovej dĺžke asi kilometer. Je to dôležité pre zvýšenie priepustnosti tejto križovatky, a teda aj pre plynulosť dopravy. Dúfame, že sa s tým začne na jar budúceho roka,“ hovorí Mišovič.

Dynamická zelená vlna, ktorú radnica presadila v procese EIA, je opatrením, ktoré eliminuje emisie z dopravného tranzitu plynulejším prejazdom áut cez Ružomberok.

„Zelená vlna ukáže svoj plnohodnotný význam po dobudovaní diaľnice a presunutí tranzitnej dopravy na D1. Naša lokálna doprava bude následne fungovať prakticky bez zdržania, čo zásadne zníži emisie, ktoré produkujú autá, stojace na semaforoch v meste,“ vysvetľuje poradca primátora.

Tvrdí, že nová zelená vlna je to najmodernejšie, čo sa v súčasnosti dá u nás použiť. „Počíta tiež s preferenciou verejnej dopravy. Bude to znamenať, že nové autobusy MAD budú na križovatkách mať prednosť. „Tento systém je pre čo najčastejšie využívanie mestskej autobusovej dopravy a jej plynulosť kľúčový.“

Hlavné výhody dynamickej zelenej vlny, ktorú realizuje v Ružomberku spoločnosť Siemens, sú sčítavanie aktuálneho stavu dopravy, na základe toho vyhodnotenie prioritného smeru zelenej vlny.

„Systém bude upravovať a koordinovať spolu 7 nových križovatiek v meste. Každá z nich bude mať inštalovanú novú technológiu, detektory a riadenie. Práve vďaka tomu budeme vedieť správne využívať zelenú vlnu podľa aktuálneho stavu dopravy.“

Ide o revolúciu v doprave na ružomberských cestách. V novodobej histórii Slovenska sa doposiaľ nestalo, že sa v nejakom meste vymenili prakticky za niekoľko týždňov všetky svetelné križovatky, vybudovali inteligentné priechody pre chodcov, nainštalovala dynamická zelená vlna, a ešte k tomu pribudol pre vodičov a chodcov mimoriadne cenný bonus – odpočet času zelenej/červenej, priamo na semaforoch.

Realizácia týchto opatrení si vyžiada investície v celkovom náklade približne milión eur. Investorom je Národná diaľničná spoločnosť na základe požiadaviek mesta Ružomberok, dielo realizuje zhotoviteľ diaľnice – Združenie Čebrať (OHL-ŽS, Váhostav). Dynamickú zelenú vlnu navrhla a inštaluje firma Siemens.

AKTUALIZÁCIA 21.11.: Dokončenie križovatky pri nemocnici bude o čosi neskôr, zrejme posledné novembrové dni. Objavili sa totiž komplikácie pod zemou, s ktorými bolo veľmi ťažké počítať. Po tejto križovatke príde na rad Bystrická pri Kauflande, kde sa má začať s prácami 2. decembra v trvaní asi dva týždne. Viac sa dočítate v Ružomberskom hlase č.22/2019, v predaji od 22.11.

(článok sme zverejnili v Ružomberskom hlase č.21/2019)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist