Kubínsku križovatku dokončia o čosi neskôr, potom bude nasledovať Bystrická pri Kauflande
Utorok 27. október 2020,
celkovo: 14469170 čitateľov
online: 88 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. október 2020 | 19:41
MFK Ružomberok - MŠK Žilina 2:1 (0:1) - v 11. kole Fortuna ligy, góly za MFK dali Kochan a Regáli.
23. október 2020 | 11:23
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú najbližší zápas extraligy (bez divákov) v Koniarni - zajtra o 17:00 proti Young Angels Košice.
23. október 2020 | 11:22
Mesto Ružomberok prijalo od štátu návratnú pomoc za výpadok vplyvom pandémie vo výške približne 730 tisíc eur.
14. október 2020 | 12:23
Žilinský kraj má aktuálne najviac pozitívne testovaných v rámci SR, je ich 4070, pričom len za včerajšok pribudlo tiež najviac v rámci SR - 367.
14. október 2020 | 09:50
Nemocnica prosí darcov krvi (všetky skupiny) o darovanie, odberové dni sú - utorok, streda, štvrtok 7:00-10:00; z dôvodu epidemiologickej situácie sa darcovia majú objednať na tel.č.: 044/4382401.
aktuálne číslo: 2020 / 18 (25. september 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453Kubínsku križovatku dokončia o čosi neskôr, potom bude nasledovať Bystrická pri Kauflande

29. november 2019 | 17:32 | 3627

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Ružomberok sa mení na moderné mesto. Aspoň po dopravnej stránke. Ako sme vás už informovali, všetky svetelné križovatky na hlavných cestách v Ružomberku sú práve v tomto období kompletne rekonštruované. Menia sa telesá semaforov, inštalujú inteligentné priechody pre chodcov. Deje sa tak v rámci opatrení na zlepšenie dopravnej situácie v meste kvôli meškajúcej výstavbe diaľnice.

Po inštalácii nových semaforov pri Mostovej bola nedávno zrekonštruovaná križovatka pri Lidli, ako aj najkritickejšia pri Mondi SCP.

V súčasnosti (od minulého týždňa) realizujú opravu tzv. kubínskej križovatky pri nemocnici. Hoci mala skončiť v utorok 26. novembra, zrejme práce potrvajú o čosi dlhšie.

Radnica predpokladá, že sa tak stave v samom závere novembra. Dôvodom je náročnejšia realizácia a odstraňovanie problémov, ktoré boli pri rekonštrukcii zistené.

Bude hneď potom na tejto križovatke, podobne ako je to (zatiaľ len v skúšobnom režime) fungovať tzv. odpočet času na semaforoch – čo dáva vzácnu informáciu nielen vodičom, ale aj chodcom o zostávajúcej dĺžke zelenej či červenej?

„Odpočet nebude fungovať hneď, budú ho spúšťať postupne. Celkové, ostré nabehnutie tohto systému, ako aj dynamickej zelenej vlny, bude po dokončení všetkých svetelných križovatiek v meste,“ povedal pre naše noviny Tomáš Mišovič, poradca primátora pre infraštruktúru.

Keď skončia práce pri nemocnici, nasledovať bude rekonštrukcia križovatky na Bystrickej pri Kauflande. „Tam by mali začať robiť už od pondelka 2. decembra. Práce by mali trvať približne dva týždne. Vymieňať sa budú stožiare semaforov, ako aj technológia, a tiež sú naplánované, podobne ako na iných križovatkách, aj stavebné úpravy a inteligentné priechody pre chodcov,“ pokračoval T. Mišovič.

Podľa jeho slov je potrebné kvôli rekonštrukcii počítať aj v tejto lokalite s miernymi dopravnými obmedzeniami, na bezpečnosť by mala dohliadať aj polícia.

Keď utíchne stavebný ruch pri Kauflande, presunú sa práce k bývalej Hypernove/Hobbi. „Všetko bude závisieť od počasia a poveternostných podmienok,“ reaguje poradca primátora na našu otázku ohľadne termínu rekonštrukcie križovatky pri stanici s dvomi po sebe nasledujúcimi semaformi v každom smere.

Ako posledná príde na rad križovatka pri univerzite na Žilinskej. Nielen miestni, obyvatelia Rybárpoľa, ale aj desiatky firiem so zamestnancami (vodičmi) v bývalom Texicome veria, že zelená od mosta ponad Váh smerom na hlavnú cestu bude konečne trvať dlhšie, ako je tomu v súčasnosti.

Vráťme sa však k rekonštrukciám križovatiek. Hlavný význam týchto rozsiahlych prác, ktoré v žiadnom inom meste na Slovensku nemajú obdobu, vysvetľuje znovu Tomáš Mišovič: „Potom začne nábeh tzv. dynamickej zelenej vlny. Tá je špecifická v tom, že reaguje v reálnom čase na aktuálnu dopravnú situáciu, ktorú ihneď vyhodnocuje a zvyšuje tým priepustnosť križovatiek a plynulosť dopravy.“

Všetky tieto práce platí Národná diaľničná spoločnosť. Realizátorom diela je zhotoviteľ diaľnice – Združenie Čebrať (OHL-ŽS a Váhostav), zelenú vlnu navrhla a bude realizovať spoločnosť Siemens.

Pôvodné odhady o konečnej sume za spomínané práce, ktoré hovorili o milióne eur, sa podstatne navýšia. Približne dvojnásobne na dva milióny eur, pretože počas realizácie tohto projektu bolo potrebné reagovať na aktuálny stav a riešiť vzniknuté problémy, ktoré vopred nebolo možné presne predvídať.

A na záver dodávame, že rekonštrukciami križovatiek a realizáciou dynamickej zelenej vlny súbor opatrení na našich cestách nekončí.

Ešte totiž dôjde k rozšíreniu cesty od križovatky pri Supre v dĺžke asi kilometer, smerom na Poprad. „Práce by mali začať na jar, keď to dovolia klimatické podmienky. Je ešte potrebné dokončiť povoľovací proces na rozšírenie cesty. Dúfame, že sa to počas zimných mesiacov podarí. Rozšírenie má za cieľ zvýšiť priepustnosť križovatky,“ zakončil tému poradca primátora pre infraštruktúru.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist