Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto MsÚ) - Na decembrovom zastupiteľstve poslanci rokovali o mestskej plavárni. Takmer trojhodinová rozprava skončila výsledkom, ktorý odobrilo 19 z 25 poslancov. Poslanci schválili, že mesto pri výstavbe plavárne pôjde podľa čiastočne pozmenenej projektovej dokumentácie, ktorá bola v minulosti vyhotovená pre plaváreň v Petržalke. Tým pádom mesto nebude ďalej postupovať podľa výsledkov architektonickej súťaže. „Je to z dôvodu výraznej úpravy požiadaviek na projekt, pretože po skúsenostiach z iných nových plavární a preštudovaní ekonomiky sme sa zhodli na doplnení plavárne o relaxačnú časť či detský bazén,“ vysvetlil v úvode viceprimátor Ján Bednárik.
Víťaza odmenili
Podotkol, že víťaz architektonickej súťaže bol riadne odmenený a mesto sa rozhodlo využiť svoje právo nepodpísať s ním zmluvu. „Ak by sme naše nové požiadavky dali zapracovať výhercovi už po súťaži, padol by celý jej význam. Tí, ktorí skončili na druhom, treťom mieste a ďalej, by mohli namietať, že o týchto podmienkach nevedeli a mohli by projekt spracovať inak a vyhrať súťaž.“ Mesto o tejto zmene informovalo aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý v metodickom výklade uviedol, že mesto nie je povinné pokračovať v konaní s výhercom architektonickej súťaže.
Pracovná skupina, vedenie mesta a poslanci tak stáli pred dilemou či podpísať zmluvu s výhercom architektonickej súťaže, ale s návrhom, ktorý nespĺňa požiadavky doby alebo ísť cestou projektu už nejakej existujúcej plavárne, ktorý vedenie mesta na decembrové rokovanie predložilo. „Boli sme na exkurziách v rôznych novších plavárňach na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch. Pri hľadaní plavárne, ktorá by najlepšie spĺňala naše očakávania, požiadavky doby na rozsah služieb sa k tomu najviac približovala petržalská plaváreň. Preto projekt na ňu za 84 tisíc eur odkúpime a použijeme pri ružomberskej plavárni, čím zároveň aj ušetríme financie, keďže cena víťazného projektu bola 215 tisíc eur bez dane. Sme radi, že sme vybrali správnu alternatívu, čo nám potvrdili aj z iných plavární a môžeme sa posunúť o krok dopredu. Chceme problém riešiť a toto riešenie je,“ dodal J. Bednárik.
Z toho vyplýva, že najtransparentnejšia možnosť, ako sa so situáciou popasovať, bolo akceptovať výhercu architektonickej súťaže, odmeniť ho a nepodpísať zmluvu o realizácii,“ poznamenal zástupca primátora.
Relax a deti tvoria tržby
Pracovná skupina a poslanci po návšteve rôznych plavární zistili, že okrem plaveckého bazéna, mali tieto aj relaxačnú časť a detský bazén pre deti do troch rokov. Tieto časti tvorili 70 až 80% tržieb. Bez tejto ponuky by boli straty plavárne vyššie. Do pôvodného zadania lokalitného programu ako podkladu pre architektonickú súťaž na ružomberskú plaváreň neboli tieto časti zahrnuté. „Ak by sme chceli rozšíriť lokalitný program o relaxačnú časť a detský bazén, museli by sme vyhlásiť novú súťaž, čo by znovu znamenalo veľkú časovú stratu,“ dodal. Projekt oproti petržalskej plavárni bude čiastočne pozmenený. Do projektu bude zapracovaný saunový svet, šesť plaveckých dráh, malá tribúna, odkladací priestor pre plavecké oddiely a variantné energetické riešenie a ako atrakcia potápačská veža. Z petržalského projektu pre potreby Ružomberka vypustia tobogan a reštauráciu. Proti postupu mesta sa v rámci diskusie ozvali viacerí poslanci mestského zastupiteľstva aj obyvatelia mesta, ako aj Slovenská komora architektov (výber z ich vyjadrení ponúkame v osobitnom rámiku – pozn. aut.). Rudolf Žákovský zo Slovenskej komory architektov tvrdil, že ignorovať výsledok súťaže by bolo nielen neefektívnym nakladaním s už vynaloženými prostriedkami, ale aj narušením dôvery architektonickej obce Slovenska v to, že si mesto Ružomberok bude svoje záväzky voči nim ctiť a napĺňať. „Príprava, organizácia a výsledky súťaže na novú plaváreň boli nadpriemerne kvalitné. Zostáva už len so cťou naplniť verejný záväzok, vyzvať víťaza súťaže na rokovanie o ďalšom dopracovaní jeho návrhu, porotou vyhodnoteného ako najlepšieho z tridsiatky ostatných. To, že sa počas roka, ktorý prešiel od predpokladaného termínu rokovania, zmenili predstavy zastupiteľstva o stavebnom programe novej plavárne, má byť len korektúrou zmluvných podmienok, nie prekážkou pre dotiahnutie víťazného návrhu do stavby novej plavárne.“
Neporušujú normy
Externý právnik mesta Martin Alušic v súlade so stanoviskom Úradu pre verejné obstarávanie (mesto si vyžiadalo stanovisko k postupu – pozn. aut.) konštatoval, že podľa jeho názoru: „Mesto Ružomberok neporušuje všeobecne záväzné právne normy ak podľa pravidiel zákona o verejnom obstarávaní rokuje o uzatvorení zmluvy o dielo s iným dodávateľom.“
Mesto podľa neho nesie zodpovednosť nielen voči architektom, ale aj voči svojim obyvateľom. „Je nepochybné, že ružomberská verejnosť požaduje čo najskoršiu výstavbu plavárne, ktorá bude poskytovať služby nielen športovej, ale aj širšej verejnosti. Preto aj v tomto smere vidím dôvody hodné osobitného zreteľa na urýchlený postup mesta. Jeho cieľom je rozšírenie funkcií plavárne, jej urýchlená výstavba a predvídateľné stavebné náklady,“ podotkol M. Alušic. Primátor Igor Čombor v príhovore poukázal na skutočnosť, že Ružomberok bol kedysi významnejším mestom, ako je dnes. „Ružomberok postupne ustupoval zo svojej slávy až sa dotkol dna a z tohto dna sa treba odraziť. A to sa nedá tak, že sa budeme škriepiť, ale len zjednoteným postupom za nejakým cieľom a s maximálnou dávkou energie, ktorej sme schopní,“ apeloval.
Pozmeňovacie návrhy neprešli
Ako sme naznačili v úvode, poslanci napokon schválili uzatvorenie zmluvy o dielo pre dodanie projektovej dokumentáciu pre stavebnú akciu mestská plaváreň v Ružomberku podľa petržalskej plavárne a schválili aj predbežný harmonogram realizácie. Podľa neho sa odovzdanie hotovej stavby predpokladá v roku 2022. V záverečnom hlasovaní neprešli pozmeňovacie návrhy Jána Kuráňa na stiahnutie materiálu z rokovania s odkazom na oficiálne stanovisko víťaza architektonickej súťaže k zmenám projektu, Patrika Haba o tom, aby primátor začal rokovať s víťazmi architektonickej súťaže za účelom zabezpečenia projektovej dokumentácie na novú plaváreň v zmysle schváleného uznesenia a následne začal s procesom územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Neprešiel ani návrh Martina Hromadu, aby primátor vyhlásil obstarávanie a verejnú súťaž s prezentáciou návrhov na plaváreň v zmysle nových požiadaviek.
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.1/2020)

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: