Ružomberský hlas
  • Sobota 20. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Viktor Mydlo, foto MsÚ) - Sme jediné mesto na Slovensku, kde primátorom je epidemiológ a infektológ. Z toho by malo mesto ťažiť. O nástrahách ale aj o krokoch, ktoré mesto spravilo sme sa rozprávali s MUDr. Igorom Čomborom PhD. Ako by ste zhodnotili aktuálnu situáciu ohľadne nového koronavírusu? "Ako epidemiológ a infektológ viem, že podobné vírusy sú veľmi nebezpečné. Ukázala nám to epidémia SARS, počas ktorej som ešte ako lekár chorým pomáhal. Súčasný nový koronavírus nás v mnohom prekvapil a zastihol v čase, keď sme si mysleli, že sa nič podobné v modernom svete stať nemôže. Vzhľadom na dramatický vývoj v Číne a neskôr v Taliansku vidíme, že sme sa ako lekári a vedci prepočítali.“
Odborníci tvrdia, že epicentrum nákazy sa momentálne presunul z Číny do Európy – konkrétne do Talianska. Je to dôvod, aby sme boli znepokojení?
„Ak máme epidémiu tak blízko, ako je severné Taliansko, vždy je dôvod byť znepokojený. Dnešným trendom je globálne cestovanie. Kedysi bol problém sadnúť do lietadla a odletieť do inej krajiny. Dnes je úplne normálne kúpiť ráno lacnú letenku a večer už byť na inom kontinente. Práve to je dôvod, prečo je dnes nákazou ohrozený celý svet.“
Taliansko je na pokraji zrútenia zdravotníckeho systému a naopak v Číne pribúdajú noví pacienti už len v desiatkach. Ako hlavný dôvod sa skloňuje tvrdá karanténa a opatrenia, ktoré v Číne zaviedli.
„S tým musíme súhlasiť. Keď sa pozrieme na to, ako sa ten vírus správa, pochopíme, že za takým veľkým nárastom nakazených si môže človek sám svojou povahou. Čína ukázala, že vie zaviesť skutočne tvrdé opatrenia, ktoré nemajú obdobu, a všetko nasvedčuje tomu, že to pomohlo. Žiaľ, vyzerá to tak, že to mohlo prísť skôr. Na druhej strane, Taliani na začiatku situáciu podcenili a dnes sú v problémoch.“
Poďme však domov. Ako hodnotíte preventívne opatrenia, týkajúce sa Slovenskej republiky?
„Nebyť Talianska a zlého scenára, ktorý je tam momentálne realitou, netrúfam si hodnotiť, ako by sme sa k tomu stavali dnes. Myslím si, že opatrenia ktoré prijal Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky, ale aj odporúčania, ktoré vydal hlavný hygienik Slovenskej republiky sú na mieste a správne. Čas ukáže, či bude treba pritvrdiť.“
V Ružomberku mimoriadne vedenie mesta v mnohých bodoch opatrení predbehol Slovenskú republiku.
„To je pravda, ale nie je to niečo, z čoho sa máme radovať. Na Slovensku sme v tom všetci spolu. Hoci, teší ma, že sme vo vedení nestratili hlavu a k mnohým opatreniam sme sa postavili skutočne pragmaticky. Zatvorili sme školy o niekoľko dní skôr, ako to urobil štát. Vydávali sme rázne upozornenia na zatvorenie barov a pohostinstiev. Verím, že sme tak mnohým zachránili zdravie.“
Medzi opatreniami, ktoré na začiatku vydalo mesto bol úplný zákaz kultúrnych podujatí v meste do odvolania. V tom čase to boli skutočne tvrdé opatrenia.
„Áno. Bol som členom mnohých krízových štábov, radil som viacerým ministrom. Viem, ako sa stavať k takýmto situáciám. Preto som bol jednoznačne za čo najtvrdšie opatrenia. Mojou úlohou primátora je ochrániť našich obyvateľov, preto aj za cenu tvrdých opatrení to bola moja povinnosť.“
V Ružomberku ste bol náčelníkom Ústrednej vojenskej nemocnice, ktorá je druhým najväčším zamestnávateľom mesta.
„Nemocnica bola vždy mojim celým životom. Dnes je jej úlohou liečiť pacientov nakazených novým koronavírusom a ja viem, že je to jedna z najlepších nemocníc na Slovensku. Preto som spokojný. Veľakrát sa hovorilo, že je naša nemocnica odsúdená na zánik. Mnohí sa mi smiali, keď som za ňu bojoval, no v dnešných dňoch vidíme, aká je dôležitá a snáď to každý pochopí. Nemocnica retraktovala mnohé oddelenia, ktoré dnes slúžia pacientom. Máme kapacity, máme materiál. Ešte mať aj to šťastie, že nákaza rýchlo prejde a môžeme byť spokojní.“
Ako vyzerá práca vedenia mesta v týchto dňoch?
„Vedenie mesta sa stretáva každé ráno, aby si prehodnotilo situáciu a podľa toho operatívne podniká kroky, ktoré vedú k prevencií. Od 7:30 sú porady najprv u prvého viceprimátora. O 8:30 už u druhého viceprimátora. Po týchto poradách sa rozdajú úlohy a každý pracuje až do popoludnia samostatne. Popoludní sa vedenie opäť stretne a zhodnotí sa progres. Po tomto stretnutí nezávisle pracujeme až do siedmej až ôsmej hodiny večernej. Výsledkom takejto pilnej práce sú dobré kroky, ktorých mesto spravilo množstvo za posledné dva týždne.“
Za uplynulé dva týždne mesto oznámilo, že začne rozdávať ochranné rúška pre seniorov. Tento týždeň zriadilo infolinku a bezplatnú právnu pomoc občanom.
„Sú to kroky, ktoré v konečnom dôsledku zapadnú do seba. Seniori sú najzraniteľnejší, preto sme im museli urýchlene pomôcť. Oslovili sme niekoľko firiem a jednotlivcov, ktorí nám dodávajú ochranné rúška. Spolu s plagátikom ich rozdáme seniorom. Je to celkom zložitý proces, pretože máme v meste viac než 4 500 seniorov. Vymysleli sme to tak, že rúška rozdáme správcom bytov a poslancom. Tí ich posunú bytovým dôverníkom, aby sa za jeden deň rozdali rúška pre všetkých. Dnes by už každý mal mať ochranné rúško, ktoré je textilné a teda možné vyprať, ožehliť a znovu použiť.“
Ako ste spomenuli, mesto zriadilo aj infolinku...
„Áno. Sme jediné mesto, ktoré ponúka občanom infolinku 24 hodín denne. Chceme dať všetkým dostatok informácií. Pôvodne infolinka mala byť funkčná len do 15:00. Náčelník mestskej polície Ivan Stromko ale povedal, že si praje, aby infolinka bola popoludní presmerovaná do ich centrály. Je to ich veľké gesto a ukazuje to, že sa vieme všetci spojiť a bojovať spoločne. Za to všetkým a hlavne Mestskej polícií ďakujem.“
Ukazuje sa, že sa Ružomberok vie spájať. Nákupy seniorom robí zdravotnícka škola, jednota baptistov aj samotní poslanci.
„Áno. Sme v mimoriadnom stave. Ľudia nezabúdajú, že majú srdce a takto sa k tomu stavajú. Aj za to im patrí veľká vďaka.“
Aké sú prognózy na nasledujúce týždne?
„To je ťažko predpokladateľné. Našim mottom je ale pripraviť sa na najhoršie a radšej byť potom pozitívne prekvapený. Bojujeme na všetkých frontoch, musí sa to prejaviť aj v konečnom výsledku.“
Školy boli sprvoti uzatvorené na 14 dní. Podobne aj mnohé kultúrne predstavenia boli len pozastavené.
„Je jasné, že školy budú zatvorenie dlhšie než bolo plánované. Rovnako aj kultúra dostane stopku na dlhí čas. Dnes žiaľ vieme, že ani mestský jarmok sa neuskutoční. No napriek tomu, že nás to veľmi mrzí, musíme pochopiť, že je to dobré pre nás všetkých.“
Tento týždeň ste sa prihovorili občanom prvý raz od vzniku epidémie. Mnohí vám to vyčítali.
„V tejto dobe sa nesmieme pozerať na veci z politického hľadiska. Na začiatku epidémie na Slovensku som bol súčasťou širšieho poradného štábu vlády. Dostal som ale rázne upozornenie od hlavného hygienika, že som už vo veku, kedy táto choroba býva veľmi nebezpečná. Bez ohľadu na to, ako sa cítim, musím sa na tieto veci pozerať aj okom primátora. Svoju zodpovednosť si uvedomujem, a preto som sa stiahol do dobrovoľnej karantény a úradujem z domu. Nie je to ale žiadne oddychovanie, pretože mi môj asistent spojazdnil komunikačné zariadenia, prostredníctvom ktorých som denne prítomný na poradách vedenia mesta. Každý deň podpisujem dôležité mestské dokumenty a diskutujem s viceprimátormi o krokoch, ktoré podniká mesto. Zároveň mojou karanténou chcem ísť príkladom všetkým, ktorým hrozí riziko.“

Vyhľadávanie

Sobota 20. apríl 2024
0:0:0
Online: