DVA ÚTOKY MEDVEĎA NA ČLOVEKA PRI RUŽOMBERKU
Sobota 24. október 2020,
celkovo: 14457387 čitateľov
online: 17 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

23. október 2020 | 11:23
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú najbližší zápas extraligy (bez divákov) v Koniarni - zajtra o 17:00 proti Young Angels Košice.
23. október 2020 | 11:22
Mesto Ružomberok prijalo od štátu návratnú pomoc za výpadok vplyvom pandémie vo výške približne 730 tisíc eur.
14. október 2020 | 12:23
Žilinský kraj má aktuálne najviac pozitívne testovaných v rámci SR, je ich 4070, pričom len za včerajšok pribudlo tiež najviac v rámci SR - 367.
14. október 2020 | 09:50
Nemocnica prosí darcov krvi (všetky skupiny) o darovanie, odberové dni sú - utorok, streda, štvrtok 7:00-10:00; z dôvodu epidemiologickej situácie sa darcovia majú objednať na tel.č.: 044/4382401.
14. október 2020 | 09:49
Ladislav Almási nastúpil ako striedajúci hráč v zápase reprezentácie do 21 rokov proti Francúzsku.
aktuálne číslo: 2020 / 18 (25. september 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453DVA ÚTOKY MEDVEĎA NA ČLOVEKA PRI RUŽOMBERKU

21. máj 2020 | 11:32 | 1454TOP ČLÁNOK

LUDROVÁ/LIPTOVSKÁ ŠTIAVNICA (Michal Domenik, foto rkhlas) - Hnedá šelma zaútočila v Komorníckej a Ludrovskej doline, obete majú viacpočetné zranenia. Po tom, ako sa naposledy na jeseň minulého roka medvede doslova a do písmena prechádzali ulicami Ružomberka a desili ľudí, tu máme ďalšie príbehy, v ktorých hlavnú úlohu hrá táto hnedá šelma. Na rozdiel od Malých Tatier, Kalvárskej či iných ulíc mesta, Baničného, Hrabova, Čutkova, Satelitov či Plaviska (áno, aj tam dokázateľne spozorovali medveďa vlani), však v nasledujúcich dvoch prípadoch ide o útoky tohto zvieraťa na človeka.

Za zmienku pritom stojí upriamiť pozornosť na fakt, že v obidvoch prípadoch sa obeťami stali ľudia, pre ktorých je príroda druhým domovom. Ľudia, ktorí lesu a hore rozumejú a dlhodobo sa k nim, ako aj ku zveri, správajú s úctou a rešpektom.

Výpovede vám ponúkame v pôvodnom, exkluzívnom znení, nekrátené, autentické, aby ste si o daných situáciách urobili čo najlepší obraz.

Prvý príbeh, 18. marec 2020, Komornícka dolina (jedna z dvoch dolín Liptovskej Štiavnice), lokalita Čatná (niektorí uvádzajú Čatné). Obeť: Radoslav Poprac.

„Vybral som sa na bežnú vychádzku so psíkom. Prechádzal som v Komorníckej doline poľovníckym chodníkom, boli asi tri hodiny popoludní. V lokalite Čatná som sa pokúšal dostať na hrebeň cez skalné útvary. Môj pes je už starší, mal vlastný program a nebol pri mne.“

Ďalej pokračoval: „Zrazu som začul výstražné zručanie, a následne som medzi skalami zbadal hlavu medveďa. Keďže som bol od neho asi 15 metrov, domnieval som sa, že to môže zviera vyhodnotiť tak, že nemusí útočiť. Snažil som sa odtiaľ rýchlo dostať. Znovu som však začul výstražné zručanie, druhé.“

Keď už tretíkrát zručal, bol už meter či dva odo mňa. Pošmyklo sa mi, spadol som, ako som padal, medveď mi zahryzol do lakťa pravej ruky. Potom to už bola len skrumáž, líčil zážitok ďalej R. Poprac.

„Raz som bol na zemi, potom som letel. Podarilo sa mi však medveďovi vyšmyknúť, ocitol som sa nad skalným zrázom. Bolo to veľmi rýchle rozhodovanie, mohol som spadnúť a vážne sa zraniť. Napokon som skočil, letel som asi 15-20 metrov, dopadol som do bukového lístia.“

Ako ďalej poznamenal, potom zbadal, ako cez neho preletel medveď, ktorý mal, našťastie, evidentne problém v náročnom teréne zabrzdiť. Stále vraj agresívne ručal, ale už sa k nemu, chvalabohu, nevrátil.

„Ako som sa pozbieral, zistil som, že mám rozbité koleno a cítil som veľkú bolesť v lakti. Po vrstevnici som sa vybral do najbližšej rúbane, zavolal som kamarátovi, ktorý bol v tých končinách, a ten po mňa prišiel.“

Myslel si, že má len nejaké pomliaždeniny, ale, keď ruku skontrolovali, zistili, že mu medveď spôsobil tržnú ranu, očným zubom sa mu zahryzol do lakťa asi do štvorcentimetrovej hĺbky. Bolo potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc a čakala ho tiež dvojtýždňová rehabilitácia a kontroly u lekára.

Druhý príbeh, 22. apríl 2020, Ludrovská dolina, lokalita Vyšná Smreková. Obeť: Peter Durdiak.

„Prišli sme s kamarátom poľovníkom do hory, následne sme sa rozdelili, a každý si išiel po svojom. Ani sa mi dáko ďaleko nechcelo ísť, od auta sme boli asi 20 minút, iba som prechádzal vrstevnicou ponad vývraty. Keďže sa už stmievalo, pomaly som sa pobral naspäť.“

Kontakt s medveďom sa udial práve vtedy, a bol nečakaný, rýchly. „Zrazu som asi na vzdialenosť 15 metrov periférne zbadal niečo, čo sa len tak mihlo. Najprv sa vystrčila len hlava medveďa, potom celý. A už bol na mne, bez výstrahy, bez ničoho. Urobil len dva skoky a bol pri mne,“ spomína si na nepríjemný zážitok P. Durdiak.

Samotný stret s medveďom v lokalite Vyšná Smreková, ktorá sa nachádza pri odbočke za koncom „rovinky“ v Ludrovskej doline od cesty vľavo vzdušnou čiarou asi 500 metrov, sa odohral takto: „Bol som pod ním, vyskočil na mňa z brehu, vyštartoval teda zvrchu. Prevalil ma, zo začiatku som sa mu snažil brániť, nohami som ho odkopával, potom si už nič nepamätám, bola to len mela,“ opísal situáciu, z ktorej behá mráz po chrbte. Dodáme, že k autu došiel po vlastných, aj keď evidentne šokovaný a doráňaný.

A následky? Peter Durdiak utrpel viacpočetné zlomeniny nosa, tvárového skeletu, kostí, tržné a iné rany od zahryznutia medveďa na nohách.

To je len začiatok. Dve výpovede dvoch ľudí, ktorí krátko po sebe v lokalitách, vzdialených od seba vzdušnou čiarou asi 1,5 kilometra, zažili útok medveďa. Nepovedali sme vám všetko. Z časových aj priestorových dôvodov sme stihli to, čo ste si mohli prečítať, ale chystáme pre vás k tejto téme ďalší rozsiahly príspevok. V ňom sa dozviete napríklad aj odpovede na otázky, čo odporúčajú títo dvaja chlapi ľuďom pri strete s medveďom, ako sa na situáciu pozerajú s odstupom času a či zanevreli odvtedy na horu, lesy a prírodu.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist