Ružomberský hlas
  • Štvrtok 25. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto rkhlas) - Pandémia nového koronavírusu nás straší už od marca, vyše pol roka. Po prvej vlne prišlo krátke vydýchnutie, no už niekoľko týždňov čelíme druhej vlne, ktorá vraj má byť ešte silnejšia a údernejšia, najmä zo štatistického pohľadu. Negatívne vplyvy ochorenia Covid-19 na našu spoločnosť ešte nemožno celkom odhadnúť, a až najbližšie týždne, či skôr mesiace, možno aj roky, ukážu, ako hlboko sa náš rokmi budovaný štandard prepadne. Médiá, najmä tie celoslovenské, denne informujú o počte nakazených, o testovaní, a podľa niektorých strašia verejnosť zbytočne. Možno áno, možno nie. Slovensko má vyše päť miliónov obyvateľov, a, obrazne povedané, presne toľko epidemiológov, teda, skôr „epidemiológov“. Veriť odborníkom sa už akoby nenosí, konšpirácie valcujú internet, ale aj hlavy Slovákov.
Sú aj takí, ktorí spochybňujú samotnú existenciu koronavírusu. Toto absurdné tvrdenie podopierajú ešte detinskejším argumentom, že vo svojom okolí nepoznajú nikoho, kto by ochorenie Covid-19 mal.
Nuž, len malá poznámočka. Štatisticky máte v okrese Ružomberok šancu, že niekoho s týmto ochorením poznáte, menšiu ako jedna k tisíc...
My sme sa však k jednému človeku, ktorý koronavírus prekonal, dopátrali. Pod podmienkou anonymity súhlasil s redakčným rozhovorom. My, samozrejme, máme jeho identifikačné údaje k dispozícii. Len naznačíme, že ide o muža v stredných rokoch z okresu Ružomberok.
Rozhovor s ním vznikal uplynulý víkend...
Kedy a ako ste prvý raz zistili, že môžete mať ochorenie Covid-19? Ako ste reagovali, čo ste robili potom?
„Bola sobota a ja som zistil (zhodou okolností, človek si to len tak nevšimne), že som stratil čuch, a to úplne, necítil som ani tie najvýraznejšie vône. Objednal som sa preto na test.“
Aké príznaky ste na sebe pociťovali, ako by si to opísali?
„Počas víkendu som sa cítil viac unavený ako obvykle, v pondelok som začal pociťovať aj bolesť svalov, ako pri normálnej, klasickej chrípke. Vtedy som išiel aj na test, a ešte v ten deň som dostal oznámený pozitívny výsledok.“
Ležali ste doma, liečili sa, alebo ste boli schopný „normálne“ fungovať?
„Určite nie, normálne som fungovať nemohol, keďže som bol v domácej karanténe. Liečil som sa doma, keďže inštrukcie boli jednoduché - ostať doma, mať prísun vitamínov a oddychovať. Keby sa mi zhoršoval stav, mal som kontaktovať lekára. Nasadil som si teda u mňa už rokmi overenú „ľudovú“ liečbu. Okrem toho som si na začiatku pandémie zabezpečil tabletky z Ruska a taktiež som mal polyoxidónium. Tieto som užíval počas 3 dní.“
Ako dlho choroba trvala, čo bolo na nej najnepríjemnejšie a iné ako pri „bežnej“ chrípke?
„Kritické boli asi len 3 dni, kedy som sa cítil unavený, prespal som pol dňa a mal som bolesti svalov a kĺbov. Nemal som žiadnu teplotu, ani bolesť hlavy. Problémy s dýchaním tiež žiadne. Vývoj ochorenia bol teda veľmi mierny, napriek tomu, že moc zdravý životný štýl nevediem. Spávam priemerne 4 a pol hodiny a často pracujem v strese. Neviem teda, či je to vekom, mojou overenou ľudovou liečbou alebo ruskými liekmi, no zažil som oveľa horšiu chrípku ako covid...“
Viete povedať, kde a ako, od koho ste sa mohli nakaziť?
„To vôbec netuším. Napriek tomu, že normálne cestujem často, tieto dva mesiace som bol takmer celý čas v Ružomberku. Raz týždenne v Bratislave a raz som bol na otočku v Česku kúpiť kolok. Do supermarketov nechodím, nebol som tiež na žiadnej väčšej akcií. Je však pravda, že ja som ochorenie Covid-19 mal tak trochu „na háku“ od úplného začiatku, nemal som strach a nedával som si pozor, možno preto som skončil s pozitívnym výsledkom.“
Posuňme sa ďalej. Kedy choroba odznela, ako ste zistili, že ste už vyliečený?
„To neviem povedať, kedy odznela. Viem však, že vo štvrtok som už bol naspäť vo svojom režime, nepociťoval som únavu ani bolesti svalov. Trvalo to teda od môjho zistenia 5 dní, prvé dva mierna únava, dva dni silné bolesti svalov a jeden deň bol taký, že som už cítil, že je to po zdravotnej stránke v poriadku.“
Vzhľadom na vašu osobnú skúsenosť - čo si myslíte o súčasnej situácii s novým koronavírusom, ako ju prezentujú médiá?
„Zo začiatku to bolo prezentované podľa môjho názoru nie moc vhodným spôsobom. Zo všetkých médií sa na nás valili strašné správy a počty úmrtí, ukazovali nám lekárov v „skafandroch“ a videl som aj ľudí, ktorí pálili oblečenie od nakazených. Keď ľudí poriadne vystrašíte, prestanú racionálne uvažovať. To trvá dodnes... Mne napr. volal človek, po tom, ako sa dozvedel, že som mal pozitívny test. Pýtal sa, či sa má ísť testovať a či môže chodiť preč z domu. Pol roka som toho človeka nevidel a bývam 100 metrov od neho. Bol som zarazený, koľkým ľudom z toho „šibe“, mal som - a to nepreháňam - desiatky telefonátov od vystrašených ľudí, ktorí chceli informáciu o tom, aké to ochorenie je, len aby sami seba ukľudnili. To považujem za výsledok práve toho strachu, ktoré média šírili a som presvedčený, že je to oveľa nebezpečnejšie ako nejaký nový koronavírus. O hoaxoch a ďalších masážach niektorých internetových médií ani nehovorím.“
Ako podľa vás zvládlo Slovensko doterajší vývoj ochorenia a pandémie?
„Komunikačnú úroveň výborne, aj z pohľadu opatrení. Teraz nechcem robiť reklamu, ani vyjadrovať politický názor (keďže nie som fanúšik žiadnej strany, vždy hodnotím konkrétne rozhodnutia a kroky), že bývalý premiér to robil naozaj dobre. Pôsobil profesionálne, išiel príkladom a vyzýval ľudí k zodpovednosti voči sebe a svojmu okoliu bez toho, aby šíril strach a paniku. Taktiež sa komunikovali informácie, ktoré mali ľudom dať vedomosť, nie ich dostať do stavu iracionálneho zmýšľania.“
(pozn. vedomosť je to, čo odstraňuje strach. Keď som mal 3 roky a kráčal som okolo bazéna rodičia mali strach, boli v strese a napatí. Dnes keď kráčam okolo bazéna to v nich strach nevyvoláva, pretože majú vedomosť, že viem plávať, tj. že si nemôžem nijak ublížiť, to len taký príklad čo ma napadol, aby si pochopil čo som tým chcel povedať, keď budeš hladať vhodnejšiu formuláciu).
Záverečná otázka. Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí si myslia, že Covid-19 neexistuje?
„Že existuje, tak ako existujú iné vírusové ochorenia. Chápem však všetkých, ktorí neveria tomu, že existuje. Možno to je len iná interpretácia odmietania všetkých tých manipulačných informácií, čo sa do nás snažili na začiatku natlačiť. Nie som doktor, ale pochybujem, že sa vykonáva pitva u každého zosnulého seniora, ktorému napríklad do neba pomohla bežná chrípka. To je jeden z mnohých príkladov toho, ako môžu byť štatistiky zavádzajúce, keď ich nemáte s čím porovnať. Ak teda označíme slovom covid všetko, čo sa okolo toho deje, nie len samotný vírus, tak môžem povedať, že tomu neverím ani ja.“
(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.18/2020)

Vyhľadávanie

Štvrtok 25. apríl 2024
0:0:0
Online: