Ružomberský hlas
  • Utorok 19. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto autor) - Chceme viac a chceme vždy ďalej. Nad okolnosťami sa príliš nezamýšľame. Kým nás niečo nezaskočí, neprekvapí. A už je to tu zase. Mali by sme sedieť doma, ako v base. Pandémia vírusu na nás silno tlačí. Je nástojčivá, neústupná. Voláme ju druhá vlna.
Už to tu bolo
Sto rokov dozadu, v čase 1. svetovej vojny, zúrila španielska chrípka. Neobišla ani Ružomberok. Mnohé, najmä, dnes už neznáme, detské hroby, sú toho výsledkom. Nezriedka v početných vtedajších ružomberských rodinách umierali na túto chorobu aj dve-tri deti z potomstva.
Podvýživa z vojnového stavu a prakticky žiadna lekárska pomoc, zlému stavu len napomohla. Približne v tom čase sa z poľnej nemocnice formovala vojenská nemocnica a otváral sa dnešný Hlavný mestský cintorín.
Príležitosti zárobku a obživy boli minimálne. Muži v aktívnom veku boli na fronte, hospodárske zvieratá sa zhabali pre potrebu armády. Pokus bol aj zrekvirovať zvony z veže farského kostola. S mohutným zvonom Ondrejom si nevedeli poradiť, tak zhodili len dva menšie.
Ako spomínali pamätníci, konský záprah sa s nimi od kostola nechcel pohnúť, tak prepriahli voly. Tie došli len na miesto Pod skalami, a tam zastali. Neostalo iné, len sa s nimi vrátiť. Ružomberská zvonovina na výrobu munície neposlúžila. A tak zvon Ondrej, presnejšie Andreas z roku 1506, prežíva stále so svojím mestom pandémie, ako aj vojny, či iné udalosti.
Drak sa vrátil
Ak sme nedávno na stránkach týchto novín prirovnávali príchod pandémie s návratom draka, ako symbolom zla, nebolo to náhodou. Predtucha vývoja sa potvrdila. Dovolenkový mix, či symbolický babylon národov, priniesol ťarchu svojho ovocia. A tiež spoločenské kontakty, najmä svadby. Obmedzenia prišli zákonite. Skomplikovali rozbeh školského roka, pribrzdili sa športové, kultúrne a spoločenské ativity.
Šnúra podujatí
Ale aj tak sa u nás v meste ešte predtým podarila usporiadať celá šnúra kultúrnych podujatí v rozsahu jedného týždňa. V nedeľu 20. septembra vystúpila vo Veľkej dvorane KDAH Lenka Filipová.
V utorok 22. septembra mala Katolícka univerzita slávnostnú omšu s priamym prenosom RTVS a v stredu slávnostný koncert s uvedením novej publikácie. Vo štvrtok, na druhý deň, bol v synagóge husľový koncert Milana Paľa s klaviristom Ladislavom Fančovičom. Hneď potom v piatok Módny návrhár v Kultúrnom dome Andreja Hlinku. Šnúru tam stihol uzavrieť ešte koncertom Jozef Hollý.
Nikto nie je doma prorokom
Ďalší Ružomberčan Peter Marcin má stále smolu. Svoje, aj keď vypredané, podujatie musel znovu stiahnuť a presunúť, najnovšie na máj 2021. Tradičný jesenný fotosalón Fotoforum sa tiež tohto roku neuskutoční.
„Medzinárodné stretnutie fotografov Interfotoplener Liptov sme plánovali na polovičku októbra. Aj keď už prihlášky prichádzali, museli sme to zrušiť,” povedal Štefan Ižo, predseda Fotoklubu RK 1924, ktorý toto podujatie organizuje už 18 rokov. Aj keď sa vydarila fotosúťaž Ružomberčania fotografujú 5, tiež bude musieť slávnostné vyhlásenie výsledkov odložiť.
Miriam sa vracia
Protiváhou návratu zlého draka je dobrá správa, že sa na ružomberskú verejnú scénu vracia po dlhšej odmlke naša miestna primadona klasického spevu, Miriam Žiarna. Roky pedagogického pôsobenia v našom meste dopĺňala aj svojími početnými vystúpeniami. Stala sa symbolom kvality a hodnoty každého podujatia, v ktorom účinkovala.
Koncert pri príležitosti výročia univerzity ju vystrelil opäť na hviezdnu obežnú dráhu kultúry a umenia v našom meste.
Určite na radosť mnohých, vrátane autora tohto článku.
Pokiaľ boli teraz limity návštevnosti striktne určené pre divadlá alebo bohoslužby, opera sa dôrazne zakázala. Spevom sa vraj nákaza šíri mimoriadne rýchlo a ďaleko.
Hore háj
Nie je však celkom známe, či sa s týmto pamätalo aj na obecné pohostinstvá. Museli by doplniť obvyklé oznámenie o zákaze predaja kusových cigariet aj o tabuľku so zákazom spevu.
Hádam si len nebudeme musieť odskočiť zaspievať do susedného kráľovstva, ako v tej rozprávke. V našej krčme sme pánmi my..!
Ale, mesto stíchlo. Ulice Mostová a Podhora, výrazne penetrované v nočných až skoro-ranných hodinách vracajúcimi sa takmer spevavými nájazdovými hordami, ktoré si potvrdzujú svoju mužskú identitu, často aj nárazmi na plot nášho samovýsevného biotopu, sú po tieto dni obalené nebeským tichom noci. Limit záverečnej na 22. hodinu teda prináša osoh a mohol by ostať aj natrvalo.
Silné ženy
Leto sa šuplo akoby mimochodom do jesene. Veríme však, že devy a ženy pri hrabaní sena na liptovských lúkach si aspoň schuti zaujúkali, zavýskali a zanôtili bez ostychu obľúbené trávnice. V jesennej atmosfére musíme teraz oželieť ľubochnianske švábkobranie, tlačenie kapusty v divadelnej epopeji v Liptovskej Osade, či Mitrove dni v Ludrovej.
Tradícia musí ostať už len na domácich gazdinách s ich kuchárskym majstrovstvom. Dôvera v silné ženy nás napĺňa istotou. Najmä ku tým, ktoré pracujú v zdravotníctve. Prevaha nežného pohlavia je aj v školstve. Tam to učiteľky nikdy nemali ľahké, no a teraz obzvlášť.
Primátor príkladom
Sila odhodlania s mierou pokory môže pomôcť ďalšiemu napredovaniu. Pomätení konšpirátori operujúci na internetových sieťach, by najradšej všetko prekrútili. Sršia svojou pseudo múdrosťou ako nejakí akademici. Chytajú sa všetkého, len aby zaujali opačné stanovisko.
Hoci také prekrytie tváre, ktoré vytrvalo kritizujú. Primátor Ružomberka Igor Čombor, stále aj v miernejšom období, systematicky používal rúško. Čo čitatelia mohli vidieť aj v našich novinách. Ako lekárovi mu zrejme v tomto nemusí nikto radiť. Medicína je exaktná lekárska veda.
Len postupnými vedeckými krokmi možno dôjsť k výsledku. Šarlatánski liečitelia, hoci aj transformáciou kozmickej energie, či objímaním stromov, ešte nijakú vírusovú nákazu nevyliečili.
Zvony sú s nami
Znova a znova sa bude ozývať veža ružomberského chrámu hlasom svojich zvonov. Odolali príkoriam, strážia svoje mesto. V ich hlase je sila aj nádej. Ozvena ich srdca bije v hrudi každého Ružomberčana.
(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.19/2020)

Vyhľadávanie

Utorok 19. marec 2024
0:0:0
Online: