Ružomberský hlas
  • Utorok 19. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Viktor Mydlo) - Mesto Ružomberok zarobí na predaji pozemku (viacerých pozemkov s rozlohou 1 015 m2) pod benzínkou pri bývalej Hypernove 81 200 eur. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva uplynulú stredu 30. septembra najtesnejším rozdielom 13 hlasov za, 12 proti. Kúpna cena za meter štvorcový bola po rokovaní mestskej rady upravená z 30 na 80 eur. Žiadateľom bola spoločnosť JML-Slowakei, v ktorej je konateľom Maroš Zajac.
V diskusii k tomuto bodu vystúpil ako prvý Ján Kuráň. Pripomenul stanovisko úradu hlavného architekta, ktorý nesúhlasil s predajom predmetného pozemku, pričom to odôvodňoval blízkosťou rieky Revúca a jej ochranného pásma.
„Ani ja kategoricky nesúhlasím s odpredajom, a to za akúkoľvek cenu. Je dôležité, aby sme rešpektovali odporúčania hlavného architekta, ako aj územný plán mesta, ktorý je strategickým dokumentom. Neviem pochopiť, ako mohlo dôjsť k tomu, že máme v ochrannom pásme na sútoku riek Revúcej a Váhu benzínku. Jej povolenie na výstavbu bolo doslova barbarským činom, ktorý nemá obdobu v civilizovanom svete.“
Následne poslanec poznamenal, že v súčasnosti je „našou povinnosťou, aby sme si zachovali aspoň právo rozhodovať o budúcnosti tejto lokality aj pre ďalšie generácie, a nepredali ju za 30 strieborných, tak, ako to navrhuje vedenie mesta. Som presvedčený, že jedinou racionálnou možnosťou je uzatvorenie nájomnej zmluvy na využívanie predmetného pozemku.“
Jar 2011 – schválenie nájmu na účel parkoviska pre spoločnosť Europetrol – začal svoje vystúpenie primátor Igor Čombor. „Malo to dva body – vybudovať parkovisko, alebo čokoľvek iné, čo pripúšťa územný plán, čo však musí opätovne schváliť mestské zastupiteľstvo pomerom hlasov 19 ku 1. Druhé hlasovanie bolo v decembri 2011, kedy poslanci schválili zámer vybudovať čerpaciu stanicu mestského typu pomerom hlasov 16 ku 1.“
Čerpacia stanica sa legálne vybudovala aj skolaudovala, a tým, že sa stále rozvirujú nejaké vášne a používajú sa pritom silné slová, bol som v prvom volebnom období konfrontovaný s touto témou a musel som ju riešiť, uviedol primátor.
Pripomenul skutočný reálny stav problematiky, a povedal, že všetko ostatné je len „nános vášní, hriechov, chýb z minulosti. Nikto už nebude búrať tú benzínku, pretože ľudia tam chodia tankovať palivo, v mestách bývajú pumpy aj na takýchto miestach.“
Milan Šlávka konštatoval, že „všetci vnímame podivné pozadie, akým sa spoločnosť dostala k pozemku. Postavme sa však k tomu racionálne a pragmaticky. Myslím si, že neustálym dlhoročným nárekom nad touto kauzou jej len ubližujeme, naťahujeme ku a traumatizujeme veľa ľudí. Domnievam sa, že 80 tisíc eur je slušný balík financií pre mesta, budeme hlasovať za.“
Karol Javorka sa pýtal na spôsob kolaudácie stavby čerpacej stanice, na čo nedostal odpoveď, resp. bolo mu odporučené vyžiadať si ju od vedúcej stavebného úradu.
„Nechcem hodnotiť financie, ani ich výšku, na druhej strane to považujem za principiálnu vec. Aj z úcty k bývalým poslancom, ktorí túto tému dlhodobo otvárali a zastupovali ružomberskú verejnosť. Aby sme sa k situácii postavili čelom, a aby sme nedokázali situáciu ukončiť len tak, že dajme to zo stola, neriešme to, veď to už nejako dopadne. Je to záležitosť svedomia, a ja budem hlasovať proti,“ povedal vo svojom vystúpení Patrik Habo.
O slovo sa prihlásil aj Martin Hromada. „Je tu nejaký morálny, ale aj pragmatický pohľad. Chápem obidve strany. Z praktického hľadiska tam benzínka patrí, má svoju klientelu, priestor je urbanizovaný. V očiach Ružomberčanov je však táto kauza traumatizujúcou. Ani nie kvôli tomu, čo sa tam vybudovalo, ale skôr ako.“
Posledným diskutujúcim bol Ľubomír Kubáň z poslaneckého klubu Za slušný Ružomberok. „Náš klub bude rešpektovať akékoľvek rozhodnutie poslaneckého zboru. Či však bude cena za meter štvorcový 30, alebo nezmyselných 80 eur, to nie je o tom. Morálku a charakter si chceme zachovať pri tomto hlasovaní, a preto náš poslanecký klub tento návrh nepodporí.“
Mestské zastupiteľstvo napokon schválilo trvalú prebytočnosť pozemkov pod areálom čerpacej stanice za kúpnu cenu 80 eur za meter štvorcový. Ako sme už uviedli, 13 poslancov hlasovalo za, 12 proti.
Maroš Zajac pre Mestskú televíziu Ružomberok vysvetlil, prečo sa v roku 2011 rozhodli naštartovať proces výstavby čerpacej stanice daným spôsobom. „Od začiatku sme vedeli, že tam chceme postaviť čerpaciu stanicu. Museli sme to urobiť v dvoch krokoch, ktoré boli úplne legálne so všetkým, čo vtedy na Slovensku platilo. Nemohli sme dopustiť to, že našu myšlienku by mesto Ružomberok vytendrovalo. Možno by zarobilo viac, možno by sa do toho nikto neprihlásil. To sme však nemohli riskovať.“

Vyhľadávanie

Utorok 19. marec 2024
0:0:0
Online: