O sviatku, na ktorý by sa nemalo zabúdať...
Utorok 20. apríl 2021,
celkovo: 15250091 čitateľov
online: 27 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

14. apríl 2021 | 09:57
Najbližšie číslo Ružomberského hlasu (8/2021) vyjde v piatok 23. apríla, uzávierka je 16. apríla.
14. apríl 2021 | 09:56
Cenu Andreja Hlinku získal na návrh Patrika Haba z rúk primátora Igora Čombora "na diaľku" do Austrálie historik František Vnuk (95).
12. apríl 2021 | 11:44
Dôležité víťazstvo 1:0 dosiahli futbalisti MFK Ružomberok v Senici, kde vyhrali cez víkend v rámci Fortuna ligy.
12. apríl 2021 | 11:14
Riaditeľ ÚVN v Ružomberku Vladimír Lengvarský sa stal ministrom zdravotníctva, jeho pozíciu v nemocnici už zastáva dovtedajší zástupca Tomáš Sieber.
12. apríl 2021 | 11:13
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali aj tretie semifinále extraligy proti ŠKP Banská Bystrica a postúpili do finále, v ktorom sa stretnú s Piešťanmi, prvý duel bude 17.4. v Ružomberku.
aktuálne číslo: 2021 / 06 (26. marec 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyO sviatku, na ktorý by sa nemalo zabúdať...

11. február 2021 | 12:34 | 781TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK-ČERNOVÁ (Michal Domenik, foto Viktor Mydlo) - Najvýznamnejší sviatok v roku – Deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky (1. januára) si najvyšší ústavní činitelia nepripomenuli tak, ako sa patrí. „Neponúkli verejnosti žiadny podnet k oslave, spomienke na míľniky na našej ceste k dnešku, nehovoriac o akomkoľvek naznačení potreby zdravej národnej hrdosti na dosiahnuté výdobytky,“ napísal v liste prezidentke SR, predsedovi NR SR a premiérovi poslanec MsZ v Ružomberku za Černovú Patrik Habo.

Dodal im, že „ste pokračovateľmi veľkých osobností slovenského národa a máte povinnosť nadväzovať na ich odkaz.“ Tiež ich vyzval, aby v budúcnosti pripomínali občanom, že vznik SR je nielen formálnym štátnym sviatkom, ale že „má svoj hlboký význam a obsah.“

Naša smelosť, obrátiť sa na vás v tejto veci, pramení zo skutočnosti, že my, Černovčania, potomkovia obetí Černovskej masakry, stále udržiavame ich pamiatku a pri každej príležitosti vzdávame hold našim 15 zastreleným rodákom, ktorí v roku 1907 priniesli národu tú najväčšiu obeť, uviedol P. Habo.

Do uzávierky tohto vydania RH boli na stránke cernova.sk zverejnená len odpoveď predsedu NR SR Borisa Kollára. V nej uvádza, že po minulé roky sa pri príležitosti vzniku SR pravidelne konali koncerty a udeľovali sa vyznamenania osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj našej drahej vlasti.

„Všetko toto sme z dôvodov pandémie museli tohto roku odložiť, takže kvôli tomu ste možno nadobudli dojem, že sme štátny sviatok vzniku SR neoslávili dostatočne,“ poznamenal predseda NR SR.

Ďalej ubezpečil, že „ja osobne si vždy budem ctiť všetky významné udalosti slovenskej histórie, ktoré viedli k vzniku dnešnej Slovenskej republiky.“

Pre Ružomberský hlas Patrik Habo vysvetlil, že napísanie listu bolo spoločnou aktivitou viacerých ľudí z Černovej, Ružomberka a Bratislavy. „Jeho znenie som písomne a vopred konzultoval nielen s Občianskym výborom MsČ Černová, ale aj našou „radou starších“, ktorá výzvu podporila.“

Chápeme negatívnu situáciu s pandémiou, a ani sme neočakávali slávnostné programy, alebo štátne koncerty a recepcie. „Myslíme si však, že verejné štátnické pripomenutie je dôležité pre celú spoločnosť, najmä pre mladú generáciu.“

Poslanec za mestskú časť Černová tiež pre RH poznamenal, že cieľom listu a následnej petície je formálne a predovšetkým deklaratívne poukázať na absenciu protokolárneho pripomenutia si významných dní našej slovenskej histórie, keďže aj mienkotvorné médiá sa touto témou takmer vôbec nezaoberali.

Spomenuli sme petíciu, ktorá je stále dostupná s možnosťou elektronického podpísania na stránke peticie.com. Po našej uzávierke tam bolo vyše 300 podpisov, prevažne od ľudí mimo Ružomberka. „Podpisovateľov petície vnímame s vďakou najmä preto, že ide o spontánnych a presvedčených podporovateľov, získaných bez osobitnej kampane či mediálnej podpory,“ upresnil P. Habo s tým, že možnosť podpísať petíciu ešte bude niekoľko dní.

Záverom naznačil vieru v to, že aj týmto spôsobom „dokážeme čiastočne pomôcť k budúcim slávnostiam ohľadne významných dní histórie SR. Som presvedčený, že nielen Černová, ale aj Ružomberok zohrávali v prvej polovici 20. storočia významnú úlohu pri vzniku našich štátotvorných celkov, a preto máme historický mandát, aby sme na takéto pochybenia aj my poukazovali.“

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.2/2021)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist