Dve výstavy ružomberských umelcov
Utorok 20. apríl 2021,
celkovo: 15250014 čitateľov
online: 19 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

14. apríl 2021 | 09:57
Najbližšie číslo Ružomberského hlasu (8/2021) vyjde v piatok 23. apríla, uzávierka je 16. apríla.
14. apríl 2021 | 09:56
Cenu Andreja Hlinku získal na návrh Patrika Haba z rúk primátora Igora Čombora "na diaľku" do Austrálie historik František Vnuk (95).
12. apríl 2021 | 11:44
Dôležité víťazstvo 1:0 dosiahli futbalisti MFK Ružomberok v Senici, kde vyhrali cez víkend v rámci Fortuna ligy.
12. apríl 2021 | 11:14
Riaditeľ ÚVN v Ružomberku Vladimír Lengvarský sa stal ministrom zdravotníctva, jeho pozíciu v nemocnici už zastáva dovtedajší zástupca Tomáš Sieber.
12. apríl 2021 | 11:13
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali aj tretie semifinále extraligy proti ŠKP Banská Bystrica a postúpili do finále, v ktorom sa stretnú s Piešťanmi, prvý duel bude 17.4. v Ružomberku.
aktuálne číslo: 2021 / 06 (26. marec 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyDve výstavy ružomberských umelcov

15. marec 2021 | 10:09 | 297

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto Oravská galéria) - V Oravskej galérii – Župnom dome v Dolnom Kubíne sú v tomto čase inštalované výstavy dvoch umelcov, ktorí žijú v Ružomberku. Ide o výstavu Pavla Ruska LX_Positive a Rendezvous/Vopred dohovorené stretnutie Marty Bošelovej. Výstava by mala potrvať do 11. apríla a keďže momentálne nie je možné navštíviť akúkoľvek galériu, môžete si pozrieť aspoň fotogalérie týchto výstav na (www.oravskagaleria.sk) alebo ich virtuálne autorské komentované prehliadky na youtube (nájdete ich jednoducho po zadaní mien autorov do vyhľadávača) alebo priamo cez odkazy na stránke galérie. Kurátorkou obidvoch výstav je Eva Ľuptáková.

Stručne o autoroch: Pavol Rusko sa venuje textilu a textilnému dizajnu, komornej maľbe, kresbe a grafike, tvorbe objektov, interiérovej architektúre i grafickému dizajnu. Popri pedagogickej činnosti pravidelne vystavuje a zúčastňuje sa umeleckých sympózií a workshopov doma i v zahraničí. Marta Bošelová je významnou predstaviteľkou slovenského módneho odevného dizajnu a textilnej tvorby. Venuje sa tkaniu, textilnej tvorbe, autorskému pletenému odevu, technológii výroby ručného papiera, experimentom s materiálmi. Poznatky z výskumov v teréne zužitkovala vo voľnej umeleckej tvorbe v reliéfnych odtlačkoch tradičných ľudových výšiviek v ručnom papieri, obohatenom o perforáciu, frotáž a kresbu. Takisto pravidelne vystavuje a zúčastňuje sa umeleckých sympózií a workshopov doma i v zahraničí.

Vyberáme zo slov kurátorky: „Obrazy Pavla Ruska nás vťahujú do poetického a geometricky inšpirujúceho sveta. Ide o originálnu tvorbu špecifického zamerania, ukazujúcu, že súčasná moderna nemusí byť len o bezduchom nápade, nota bene odpozorovanom od slávnejších zahraničných vzorov. Autor maľuje výtvarne aj formálne vyspelé diela s viditeľným posunom od jeho staršej tvorby, ktorú viac menej sústavne prehodnocuje. Celkom originálna vízia, vzbudzujúca emócie, sa stala základom prezentovanej kolekcie na výstave k jubileu autora. Jeho diela nútia diváka pristupovať ku kompozíciám, skúmať ich a vstupovať do nich. Ruskove obrazy rozhodne nie sú určené len pre letmý a zbežný pohľad, ale pre dlhodobú kontempláciu. Veľmi často vyvolávajú otázky. Pavol Rusko premieňa reálne zážitky vlastnou naráciou a vytvára tak príbehy, ktoré môžu byť zrkadlom spoločnosti na príklade myslenia konkrétneho jedinca. Čo by vlastne malo byť podstatou umenia? Exploatovať a ovplyvniť svet okolo nás? Tvorba Pavla Ruska je veľmi zaujímavý spôsob popretia týchto jednotlivých perspektívnych plánov. Jeho diela občas potrebujú komentár, ale čo je dôležitejšie, inšpirujú a nabádajú k premýšľaniu.“

E. Ľuptáková o Marte Bošelovej: „Marta Bošelová disponuje vysokou mierou hravosti. Keď hovorím o hravosti, prvý, kto to spustil, bol určite Marcel Duchamp, ktorý readymade – hotové, dokonca banálne – predmety bežnej dennej spotreby povýšil na umelecký objekt. Provokoval, každopádne však obrátil pozornosť aj k veciam, ktoré pôvodne slúžili iným potrebám, ale napokon sa ukázalo, že ani tie nie sú celkom, alebo vôbec neužitočné z hľadiska novej výrazovosti. Takto ja osobne vnímam aj invenčné textilné kreácie Marty Bošelovej, ktoré sú vtipné a funkčné. V súčasnosti s novou energiou pokračuje v tvorbe, ktorá je pre ňu príznačná a jedinečným spôsobom vnáša do diel krehkosť ornamentu i monochromatickú čistotu farebných odtieňov. Jej práce sú dôkazom konzistentnosti výtvarného názoru.“ Autorka o sebe povedala: „Som v bode svojho života, keď chcem byť ticho a v pokoji so sebou.“
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist